Eliminacje do Pol'and'Rock Festival w nowej formie

Koncerty
2020-03-24
Eliminacje do Pol'and'Rock Festival w nowej formie

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, organizator Pol'and'Rock Festival, poinformowała o kolejnej zmianie formuły Eliminacji, których celem jest wyłonienie zespołów, które zaproszone zostaną na tegoroczną edycję festiwalu.

Z powodu utrzymującego się zagrożenia epidemiologicznego Fundacja zdecydowała o rezygnacji z przesłuchań zespołów na koncertach na żywo. Artyści zaproszeni do koncertowej części Eliminacji wezmą udział w internetowym plebiscycie prowadzonym na stronach Festiwalu – i to on wyłoni zespoły, które otrzymają możliwość wystąpienia na Najpiękniejszym Festiwalu Świata.

"Pol'and'Rock Festival zaplanowany jest dopiero na przełom lipca i sierpnia, więc przygotowania do jego 26. edycji wciąż toczą się swoim torem. Oczywiście jednak nie wykluczamy żadnego scenariusza. W przypadku koncertów eliminacyjnych, które miały się odbyć w czerwcu, uznaliśmy, że ryzyko jest wciąż zbyt duże. Zrealizowanie ich nawet w formie występu transmitowanego na żywo w internecie wymagałoby zaangażowania kilkudziesięciu osób – techniki, obsługi sceny, ekipy telewizyjnej. W trosce o bezpieczeństwo artystów i wszystkich osób pracujących postanowiliśmy zrezygnować z tych koncertów. Zapraszamy wszystkich do głosowania na stronach internetowych Festiwalu – to jest dziś najlepszy sposób na wskazanie laureatów Eliminacji" – powiedział Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP.

Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek 23 marca na stronach Festiwalu. Każdy z głosujących będzie mógł wybrać jeden zespół, który według niego powinien wystąpić na Pol'and'Rock. Głosowanie w plebiscycie potrwa do soboty 23 maja, a ogłoszenie wyników nastąpi w poniedziałek 25 maja. 5 zespołów, które otrzyma największą ilość głosów, zostanie zaproszonych do występu na tegorocznej edycji Pol'and'Rock Festival.

Jury Eliminacji zdecyduje, na którą ze scen trafią poszczególni laureaci. Ponadto Jury będzie także miało możliwość wręczenia „dzikich kart" zespołom, które otrzymały dalsze pozycje w plebiscycie. Po zakończeniu głosowania Jury dokona oceny nadesłanych nagrań i dotychczasowego dorobku artystycznego, by dodatkowo wybrać kolejnych artystów, których zobaczymy na Festiwalu. Decyzja Jury ogłoszona zostanie w poniedziałek 1 czerwca.

Eliminacje do Festiwalu Pol'and'Rock odbywają się po raz dwunasty. Jest to forma konkursu dla początkujących wykonawców, w którym nagrodą jest szansa występu na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Na eliminacje do tej pory składały się dwa etapy – w pierwszym Jury oceniało przesłane do Fundacji nagrania zespołów i na tej podstawie zapraszało kilkadziesiąt z nich do występów na żywo. Koncerty te były drugim etapem rywalizacji. Do tej pory, dzięki Eliminacjom, na scenach Pol'and'Rock Festival wystąpili m.in. Ørganek, Enej, Luxtorpeda, Nocny Kochanek, Dr Misio, Chemia, Poparzeni Kawą Trzy, Kwiat Jabłoni i wielu, wielu innych, popularnych dziś w Polsce wykonawców.

Pol'and'Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego 26. edycja odbędzie się w terminie 30 lipca - 1 sierpnia 2020 roku. Na pięciu scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.Organizatorzy festiwalu ogłosili już występy kapel takich jak The Exploited, Dropkick Murphys, While She Sleeps, King Gizzard & The Lizard Wizard, Clutch, Pidżama Porno, Tagada Jones, Ørganek, Static X, Jinjer, Black River, Raz Dwa Trzy, a na Małej Scenie pojawią się, między innymi, The Rumjacks, Death Angel, czy Dirty Shirt. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. Jak co roku na Akademii zaprezentują się także liczne organizacje pozarządowe.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.

https://polandrockfestival.pl/

Zdjęcie: Michał Kwaśniewski