Steve Vai na 60 urodziny - posłuchaj utworu "Candle Power"

Newsy
Steve Vai na 60 urodziny - posłuchaj utworu "Candle Power"

Z okazji obchodzonych cztery dni temu urodzin, Steve Vai zaprezentował nowy utwór "Candle Power", w którym sam sobie rzucił pewne wyzwanie...

Steve Vai świętował okrągłe, 60 urodziny 6 czerwca i wydarzenie to postanowił uczcić za pośrednictwem nowej kompozycji, zatytułowanej "Candle Power", której tytuł nawiązuje do jednoczenia się ludzi podczas epidemii koronawirusa. To jednak nie wszystko, ponieważ utwór ten został nagrany z uwzględnieniem kilku założeń.

Steve Vai: "Chciałem rzucić sobie wyzwanie na moje 60 urodziny i postanowiłem nagrać prosty utwór na instrumentalne trio. Narzuciłem sobie jednak kilka ograniczeń, które musiałem uwzględnić. Powiedziałem sobie, że sięgnę po gitarę typu Strat, (na której gra sprawia mi większą trudność niż na JEM), używam bardzo czystego tonu (co nie jest dla mnie typowe), bez vibrato, (co jest dla mnie jak utrata części ciała) oraz bez kostki - tylko palce (wyjście z mojej strefy komfortu).

Miałem też pomysł na konkretny rodzaj riffu, który można zagrać tylko na gitarze bez tremolo. Jest to technika, którą nazywam "joint shifting". Polega ona na podciąganiu strun przy jednoczesnym przejściu do drugiego dźwięku, chciałem jednak zastosować ją w kombinacji podciąganych dwudźwięków i trójdźwięków z przejściem do kolejnych nut i zwolnieniu podciągniętych strun. Po wielu eksperymentach odkryłem, że w ten sposób powstaje pasaż o unikalnym brzmieniu. Możecie usłyszeć tę technikę w kilku sekcjach piosenki. Nam nadzieję, że każdy ambitny gitarzysta zobaczy potencjał tej techniki i zabierze ją na Księżyc!"