Mamy Gitarowy Rekord Świata!

Newsy
Mamy Gitarowy Rekord Świata!

Wielki festiwal gitarowy odbył się w całości online i ustanowił nowy rekord.

7998 – tylu gitarzystów zagrało razem online 1 maja podczas historycznej edycji Gitarowego Rekordu Guinnessa. To o 575 więcej niż rok wcześniej na wrocławskim Rynku. Impreza, która od 17 lat przyciąga do Wrocławia tysiące fanów muzyki gitarowej, w tym roku przeniosła się w całości do internetu. Transmisję live oglądało łącznie ponad 110 tysięcy widzów. Organizatorzy dostali ponad 5 tysięcy zdjęć od gitarzystów bijących rekord w domach, w oknach, na balkonach i w ogrodach.

Gitarowy Rekord Guinnessa odbywał się na Rynku we Wrocławiu nieprzerwanie od 17 lat. W roku 2020, w związku z epidemią koronawirusa, odwołano imprezy masowe, ale organizatorzy festiwalu nie poddali się i wydarzenie przenieśli do sieci. W niecały miesiąc udało się przeformatować produkcyjnie jedno z największych wydarzeń gitarowych w kraju i w Europie – festiwal outdoorowy przekształcić w formułę programu telewizyjnego, tj. koncertu przeplatanego wejściami ze studia festiwalowego.

1 maja do wspólnego zagrania “Hey Joe” – legendarnego kawałka Jimiego Hendrixa – zgłosiło się drogą mailową aż 7 998 gitarzystów – to nowy rekord w historii festiwalu. Nie zostanie wpisany do księgi rekordów Guinnessa (wymogiem jest wspólne zgromadzenie gitarzystów w jednym miejscu), ale zapisze się w archiwum jako Gitarowy Rekord Świata online. Uczestnicy internetowej imprezy nadesłali ponad 5 tysięcy zdjęć z gitarami – z domów, okien, balkonów i ogrodów – z których powstała panoramiczna galeria. Każdy może odnaleźć siebie na zdjęciu pod linkiem: https://spacer.grafoto.pl/grs2020/. 1 maja we Wrocławiu odbyła się także specjalna gitarowa odsłona akcji Quarantanamera polegającej na fotografowaniu ludzi w czasie kwarantanny w ich w oknach, na balkonach, w ogrodach – tym razem uczestnicy zabawy pozowali do zdjęć z gitarami.

Transmisję z koncertu oglądało łącznie ponad 110 tysięcy widzów na całym świecie. Do jej przeprowadzenia użyto 10 kamer, oraz 2 kilometrów kabli wizyjnych, dźwiękowych i światłowodowych. Transmisję obsługiwało 17 członków ekipy produkcyjnej, a 13 partnerów medialnych transmitowało Gitarowy Rekord przez swoje strony internetowe i facebookowe. Muzyka połączyła ludzi na całym świecie – od Polski, przez Włochy, Londyn, Hiszpanię, po USA.

Artyści pod wodzą Leszka Cichońskiego, pomysłodawcy imprezy, zagrali 4-godzinny koncert w przyłbicach i maseczkach. Mimo internetowej formuły do wspólnego grania przyłączyło się duże grono muzyków z całego świata, w tym Jennifer Batten, LeBurn Maddox, Stan Skibby, Jan Borysewicz, L.U.C czy Jolie Fox, a także Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Usłyszeliśmy największe przeboje Jimiego Hendrixa, w tym “Foxy Lady” i “Voodoo Child”. Członkowie Budki Suflera – Mietek Jurecki i Tomasz Zeliszewski wraz z Bartem Sosnowskim wykonali utwór “Jest taki samotny dom” w hołdzie dla Romualda Lipki. Z kolei Sebastian Riedel zaśpiewał “W życiu piękne są tylko chwile” – jeden z najpiękniejszych hitów polskiego rocka. Utwór dedykowany był personelowi medycznemu na całym świecie.

Podczas Rekordu trwała również zbiórka charytatywna na rzecz podopiecznych Fundacji Zobacz Mnie. Wśród wpłacających 8 maja rozlosowana zostanie nagroda – unikatowa gitara z malowidłem pustego wrocławskiego Rynku podczas kwarantanny autorstwa Szymona Chwalisza, twórcy słynnych woodstockowych gitar.

To była wyjątkowa edycja festiwalu – udowodniła, że masowe eventy online mają rację bytu. W przyszłym roku do pobicia rekordu Guinnessa nadal potrzebne będą minimum 7 424 gitary, ale w 2021 roku gitarzyści zagrają ponownie na wrocławskim Rynku!

Więcej informacji na www.heyjoe.pl oraz www.facebook.com/GitarowyRekord

Zdjęcie: Piotr Kuc