Gwiazdy polskiego rocka na Gitarowym Rekordzie Świata 2021

Koncerty
Krzysztof Inglik
2021-04-27
Gwiazdy polskiego rocka na Gitarowym Rekordzie Świata 2021

Grzegorz i Patrycja Markowscy, Grzegorz Skawiński oraz Jan Borysewicz to pierwsi artyści, którzy 19 czerwca pomogą pobić Gitarowy Rekord Świata. W tym roku Impreza odbędzie się na wrocławskiej Pergoli oraz w sieci. Orkiestrę poprowadzi Leszek Cichoński.

Gitarowy Rekord Świata odbędzie się w tym roku 19 czerwca na wrocławskiej Pergoli, ale z okazji corocznego majowego święta organizatorzy szykują rozgrzewkę. 30 kwietnia wrocławskie krasnale dostaną gitary, a 1 maja Leszek Cichoński zagra koncert online połączony z nauką gry gitarowych hitów. Transmisja na Facebooku.

„Nie płacz Ewka” i „Foxy Lady” z Markowskimi

Podczas Gitarowego Rekordu Świata usłyszymy skomponowany przez Zbigniewa Hołdysa kultowy utwór grupy Perfect pt. „Nie płacz Ewka” Zaśpiewa go sam Grzegorz Markowski, kompozytor i autor tekstów, wokalista i frontman Perfectu, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków rockowych; wykonawca takich hitów jak „Autobiografia”, „Niewiele ci mogę dać” czy „Chcemy być sobą”. Utwór „Foxy Lady” wykona z kolei Patrycja Markowska – jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych artystek polskiej sceny muzycznej. Wydała 8 studyjnych albumów, 2 koncertowe oraz 46 singli, z których wiele na długi czas podbiło szczyty list przebojów. Na płycie „Krótka płyta o miłości” z 2017 roku usłyszeć można duety Patrycji z Leszkiem Możdżerem, Markiem Dyjakiem, Ray’em Wilson’em oraz Grzegorzem Skawińskim. W 2019 roku ukazała się płyta Patrycji i Grzegorza Markowskich pt. „Droga”. Duet dołączy do Rekordu w sieci.


„Zawsze tam, gdzie ty” z Borysewiczem


Zaproponowałem Jankowi, żebyśmy razem ze wszystkimi zagrali przebój „Zawsze tam, gdzie ty”. Myślę, że będzie to ogromna frajda dla wszystkich Rekordzistów

– mówi Leszek Cichoński, szef Gitarowego Rekordu Świata.

Borysewicz to wirtuoz gitary, nazywany często „czarodziejem melodii”. Tworzy dzieła idealne i ponadczasowe – utworów Lady Pank słucha już trzecie pokolenie publiczności. Borysewicz karierę rozpoczął jako siedemnastolatek. Nagrał trzy albumy z Budką Suflera, w tym najbardziej znany „Za ostatni grosz”. W 1981 roku wraz z Andrzejem Mogielnickim założył zespół Lady Pank, który do dziś święci triumfy. Występował w Polsce, w Europie, w Ameryce, w Azji. Realizuje wiele projektów solowych, m.in. trio Jan Bo. Współpracował m.in. z takimi artystami jak Grzegorz Ciechowski, Tadeusz Nalepa, Urszula, Ewa Bem, Edyta Bartosiewicz, Majka Jeżowska czy Krzysztof Krawczyk.  Z Pawłem Kukizem nagrał platynową płytę „Borysewicz Kukiz”. Jan Borysewicz jest także producentem oraz twórcą muzyki filmowej.


Największe przeboje Hendrixa ze Skawińskim
19 czerwca usłyszymy także jednego z najważniejszych polskich gitarzystów i wokalistów. Grzegorz Skawiński popularność zdobył, występując w zespole Kombi. Przełomowym momentem w karierze artysty stał się wyjazd do USA. Zainspirowany grą wirtuozów gitary takich jak Paul Gilbert, Vinnie Moore i Steve Vai postanowił grać ciężki gitarowy rock i założył zespół Skawalker, z którym zdobył wiele wyróżnień, w tym jako gitarzysta. Pojawienie się Agnieszki Chylińskiej doprowadziło do przekształcenia Skawalkera w formację O.N.A., która na stałe wpisała się w historię polskiej muzyki rockowej. Obecnie Skawiński gra w zespole Kombii. W 2020 roku ukazały się single „Przetrwamy” i „Ochronię nas” – zapowiedzi nowej studyjnej płyty grupy. Artysta ma na swoim koncie także albumy solowe.
„Hey Joe” na Pergoli i w sieci.


W tym roku gitarzyści i gitarzystki spotkają się 19 czerwca na Pergoli, a także w sieci. Nowy termin i lokalizacja umożliwiają zorganizowanie imprezy w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami epidemicznymi. W przyszłym roku festiwal powróci na wrocławski Rynek. Organizatorzy zachęcają fanów gitary z całego świata do grania online.

Muzyka nie zna granic. Chcemy dać szansę przyłączenia się do Rekordu wszystkim, którzy nie będą mogli pojawić się we Wrocławiu. Tym razem pobijamy gitarowy rekord świata, więc liczymy na powszechną mobilizację, od Wrocławia po Zanzibar

– mówi Leszek Cichoński.

W 2020 roku Gitarowy Rekord odbył się w całości w internecie. „Hey Joe” zagrało razem – w domach, w ogrodach, na balkonach – aż 7 998 gitarzystów i gitarzystek z całego świata, uczestnicy nadesłali ponad 5 tysięcy zdjęć i filmów, a transmisję z koncertu oglądało łącznie ponad 110 tysięcy widzów, od Polski, przez Londyn i Hiszpanię, po USA.

 

Więcej informacji: www.heyjoe.pl, https://www.facebook.com/LeszekCichonskiGuitarWorkshop oraz www.facebook.com/GitarowyRekord

Koncerty