LANEY LX10B-RED

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki LANEY
Testy
Krzysztof Inglik
2022-12-01
LANEY - LX10B-RED

Laney Amplification to brytyjska marka wzmacniaczy, która od ponad pięciu dekad buduje wysokiej klasy wzmacniacze lampowe dla gitarzystów, nie pomijając też konstrukcji przeznaczonych dla gitarzystów basowych. Lyndon Laney założył firmę w 1967 roku jako basista zespołu Band Of Joy i entuzjasta elektroniki, nie dziwi więc bogata oferta przeznaczona dla miłośników niższych rejestrów.

Niemałą grupę w ofercie stanowią małe, przenośne wzmacniacze ćwiczeniowe, których doskonałym reprezentantem jest obecne w teście, wyróżniające się dodatkowo czerwoną obudową, malutkie combo basowe Laney LX10B.

BUDOWA

Laney LX10B-Red to 10-watowe combo w kompaktowym formacie, które pomimo małych wymiarów oferuje zaskakujące brzmienie i dynamikę – dodatkowo waga 2,6 kg pozwala z łatwością przenosić wzmacniacz. Całość zamknięto w obudowie o wymiarach 245 x 220 x 150 mm, obitej efektownie prezentującym się, czerwonym tolexem.

Czarny, pleciony grill kryje 5-calowy głośnik i opatrzony jest srebrnym logiem marki, nad którym mamy dostęp do prostego panelu mieszczącego wejście instrumentalne INPUT, gałkę VOLUME oraz potencjometry korekcji TREBLE i BASS uzupełniane przyciskiem SHAPE, zmieniającym charakter barwy eksponując bardziej skraje pasma i podcinając lekko środek.

Panel dopełniają dwa małe gniazda: 1/8” AUX IN do podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku oraz słuchawkowe. Umieszczona obok włącznika zasilania na panelu czerwona dioda informuje o pracy comba.

Na górze przykręcono gumową rączkę do przenoszenia, nóżki na spodzie stabilizują wzmacniacz na podłożu, a całość zabezpieczają czarne narożniki z błyszczącego, mocnego plastiku. W dolnej części z tyłu obudowy znajduje się wnęka pozwalająca schować przewód zasilający.

W PRAKTYCE 

Laney LX10B to bardzo kompaktowe combo idealne wręcz do przenoszenia, które w testowanym wydaniu posiada bardzo ładnie prezentującą się, czerwoną obudowę uzupełnianą czarnym grillem i czarnymi, lśniącymi narożnikami. Combo dostępne jest jeszcze w czarnym kolorze obudowy. Taki maluch stworzony jest do ćwiczenia, ale sprawdzi się równie dobrze na cichszej próbie czy nawet bardziej kameralnym występie – 10 W mocy nie zatrzęsie ścianami, ale oferuje dynamiczne i zaskakująco głośne brzmienie, pozwalające bez problemu grać z ciszej grającą perkusją. Bas jest okrągły i głęboki, góra dodaje klarowności, nie ma tu wrażenia żadnej plastikowości – wzmacniacz pomimo małych gabarytów nie sprawia wrażenia obcowania z zabawką, brzmi soczyście i naturalnie, korekcja pozwala na szybkie dostosowanie barwy, a przycisk SHAPE podcina środek i podbija dół oraz górę – to ustawienie sprawdzi się w ekspresyjnym klangu, ale jest też ciekawą alternatywą przy lżejszym graniu palcami, gdzie uzyskamy bardziej obszerny dół, bądź przy rockowej grze kostką, z bardziej perkusyjnym, zadziornym charakterem.

Dźwięk jest selektywny i czytelny, combo dobrze oddaje też zróżnicowanie barwy różnych gitar basowych. Po rozkręceniu maksymalnie brzmienie nie przesterowuje się, bas jest mocny i nie zatyka głośnika. Combo daje dużo satysfakcji przy ćwiczeniu w domu, gdzie na małej głośności czuć już dynamikę i zwarty bas – podłączenie poprzez wejście AUX IN podkładu bądź utworu do którego możemy jamować sprawdza się bardzo dobrze, a gniazdo słuchawkowe pozwala na cichą grę – głośnik jest wtedy odłączany.

PODSUMOWANIE

Laney LX10B to bardzo zgrabne i lekkie combo basowe w wersji Red cieszące wzrok efektownym, czerwonym wykończeniem obudowy. Wzmacniacz znakomicie sprawdzi się przy ćwiczeniu w domu, ale dzięki łatwości przenoszenia poradzi sobie na kameralnej próbie czy jako narzędzie dla nauczyciela, oferując zaskakująco głośne brzmienie z dynamicznym, selektywnym basem, dobrze oddającym detale artykulacyjne.

+ dynamiczne, naturalne brzmienie, dobra reakcja na artykulację, bardzo kompaktowe wymiary i niska waga, efektowne wykończenie
- brak

DANE:

Moc: 10 W RMS
Regulatory: VOLUME, BASS, TREBLE
Przełączniki: SHAPE, ON/OFF
Gniazda: INPUT, AUX IN, Phones
Głośnik: 1 x 5” Custom
Wymiary: 245 x 220 x 150 mm
Waga: 2,6 kg

www.laney.co.uk
www.musicinfo.pl

Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
400.00 zł
Dystrybutor