BUGERA BXD12A

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki BUGERA
Testy
2018-04-03
BUGERA - BXD12A

Historia marki Bugera sięga 1988 r., kiedy Uli Behringer założył firmę Behringer. Jej fabryka znajduje się w chińskim Behringer City (CN), a siedziba europejska w mieście Willich w Nadrenii Północnej Westfalii…

Bugera jest obecnie własnością koncernu Music Group, obok takich marek jak Behringer, Midas, czy Klark Teknik. Comba BXD są produkowane w wersjach z głośnikami 12 i 15-calowymi - tradycyjnymi i aluminiowymi.

BUDOWA

Obudowa BXD12A jest pokryta czarną tkaniną typu koc, z przodu wyposażona w plastikowe okucia chroniące wierzchołki, na górze w uchwyt transportowy. Przednia ścianka mieści 12-calowy głośnik marki Turbosound z aluminiową membraną w niebieskim kolorze, zabezpieczony solidną siatką z blachy perforowanej ozdobionej logotypami producenta wzmacniacza i głośnika. Ustawiony pod niewielkim kątem przedni panel jest niemal identyczny jak w głowie Bugera Veyron. Mieści od lewej strony: gniazdo wejściowe, wyłącznik MUTE z czerwonym podświetleniem diodowym sygnalizującym wyciszenie, a podczas pracy zbyt wysoki poziom sygnału (CLIP); przełącznik -15 dB ułatwiający dopasowanie czułości wzmacniacza do poziomu sygnału gitary (podświetlenie pomarańczowe), dalej regulację czułości GAIN. Włącznik kompresora ma zielone podświetlenie, przygasające w momencie zadziałania kompresji, której stopień reguluje się potencjometrem COMP. Przycisk ULTRA LOW (podświetlenie pomarańczowe) to włącznik filtra podbijającego najniższe pasmo, cztery kolejne gałki to trójpasmowa korekcja z obrotowym przełącznikiem pasm środkowych: 220 Hz, 450 Hz, 800 Hz, 1,6 kHz, 3 kHz. Podbicie najwyższego pasma ULTRA HIGH i duże pokrętło MASTER mają podświetlenie pomarańczowe. Gałka głośności to regulator z dobrze wyczuwalnymi punktami (0-40), po prawej stronie zamontowano wyłącznik zasilania.

Tylny panel umieszczono w około 3/5 głębokości obudowy, 16,5 cm od tylnej ścianki. Patrząc od tyłu, z lewej strony ma on przyłącze zasilania, wentylator układu chłodzenia, oraz bliżej prawej gniazda: wyjście symetryczne DI OUT (XLR), wyjście do tunera (lub innych zastosowań), gniazda pętli efektów, wejście Aux z dwoma gniazdami RCA (cinch), gniazdo przełącznika nożnego (TRS 1/4”) - można nim wyciszyć wzmacniacz [MUTE] lub wyłączyć pętlę efektów. Poniżej w tylnej ściance są dwa otwory systemu bass reflex. Dół obudowy jest podcięty i wyposażony w drugi komplet nóżek, dzięki czemu wzmacniacz można ustawić w pozycji monitora podłogowego typu wedge.

W PRAKTYCE

Stosunkowo niewielka waga i możliwość dwóch pozycji ustawienia wzmacniacza oraz umieszczenie panelu sterowania z przodu (a nie np. na górnej ściance blisko tyłu) sprawiają, że wzmacniacz jest bardzo ergonomiczny, gwarantując dobry odsłuch i wygodny dostęp do regulacji. Przy gitarach z mocnym sygnałem przydaje się przełącznik czułości wejściowej, w prawidłowym wysterowaniu istotnie pomaga kontrolka diodowa. Układ Dynamizer łączy sygnał czysty z przetworzonym przez kompresor, łącząc klarowne brzmienie z opanowanym pod względem dynamiki sygnałem. Mimo, że combo nie ma głośnika wysokotonowego, nie można narzekać na niedostateczną jasność brzmienia czy brak czytelności alikwotów. Pasmo jest zaskakująco szerokie zarówno w dole, jak i w górze, co też potęgują przełączane filtry. Korektor działa precyzyjnie, przełączane częstotliwości środka dają szereg atrakcyjnych barw i możliwość dopasowania brzmienia do praktyczne każdego rodzaju muzyki i używanego instrumentu czy jego przetworników.

Jak na wymiary i cenę, wzmacniacz brzmi zaskakująco dobrze – dźwięk ma precyzyjny atak, wybrzmienie jest ciepłe i soczyste, nie można narzekać na brak dynamiki, a tym bardziej mocy. Wzmacniacz nie zamula się i nie gubi szczegółów artykulacji; gra precyzyjnie i dynamicznie, atak jest mocny i szybki. Choć jest to konstrukcja tranzystorowa, to wybrzmienie nawiązuje ciepłą barwą do cechy brzmienia lampowego. BXD12A to mocny, dynamiczny i wyjątkowo dobrze brzmiący wzmacniacz, który gwarantuje jakość dźwięku i komfort pracy wychodzące poza swój pułap cenowy.

www.soundtrade.pl
www.bugera-amps.com

 

Moc: 1000 W
Głośnik: 12” Turbosound
Gniazda: INPUT (TS 1/4”), DI OUT (XLR), TUNER OUT (TS 1/4”), FX LOOP SEND – RETURN (TS 1/4”), AUX IN (2 × RCA), FOOTSWITCH (TRS 1/4”)
Regulacje: GAIN, COMP, BASS, MIDDLE, TREBLE, MASTER
Przełączniki: MUTE, -15 dB, COMP, ULTRA LOW, MID FREQ, ULTRA HIGH, POWER
Wymiary: 415 × 485 × 410 mm
Masa: 17,9 kg
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6
Cena
1 470.00 zł