DIAMOND Nitrox

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki DIAMOND
Testy
2009-09-17
DIAMOND - Nitrox

Czerwona poświata bijąca z wnętrza prezentowanego w tym miesiącu wzmacniacza, którym jest Diamond Nitrox, nie jest przypadkowa...

Po rozkręceniu tej głowy i zagraniu kilku dźwięków na podłączonej do niej gitarze natychmiast staje się jasne, że konstrukcja ta została stworzona specjalnie dla miłośników ciężkich brzmień - to prawdziwa bestia z piekła rodem. Założyciel firmy Diamond Amplification, Jeff Diamant, tak mówi o swoim najnowszym dziecku: "Nitrox to wzmacniacz dla gitarzystów preferujących wyjątkowo ciężką muzę, którzy nieustannie pragną więcej gainu i mocniejszego nasycenia. Wielu muzyków zgłaszało się do mnie z prośbą o stworzenie wzmacniacza, który będzie wolny od typowych problemów, takich jak choćby zamulony i nieprzydatny dół, brak wyrazistego środka, wystarczająco ostrej góry itd. Postanowiłem więc skonstruować nowoczesny head, który spełni oczekiwania ogromnej rzeszy wymagających instrumentalistów. Sądzę, że udało mi się stworzyć miażdżący wzmacniacz, gwarantujący zarówno doskonałą czytelność, jak i potężne brzmienie".

Prezentowana konstrukcja napędzana jest czterema lampami EL34 (końcówka mocy) oraz sześcioma 12AX7 (przedwzmacniacz). Jak zapewnia Jeff Diamant, w jego produkcie zamontowane są lampy EL34 jedynie w wersji Svetlana "Winged C". Oznaczenie "Winged C" pozwala zidentyfikować producenta, ponieważ prawa do marki Svetlana posiada - oprócz oryginalnej rosyjskiej fabryki - także amerykańska New Sensor Corporation. Lampy z głowy Nitrox pochodzą z tego pierwszego źródła, co - jak podkreśla Diamant - jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na ostateczne brzmienie opisywanego wzmacniacza.

Diamond Nitrox posiada dwa niezależne kanały, z których jeden (Channel 2) został uzbrojony w podwójną regulację VOLUME oraz GAIN. Dzięki temu istnieje możliwość wygodnego podbicia głośności (np. podczas gry solówek) bez konieczności przełączania się pomiędzy kanałami.

Pod względem brzmieniowym Nitrox to prawdziwy potwór, który jest w stanie stworzyć potężną ścianę dźwięku, nie zatracając przy tym selektywności. Wzmacniacz ten szczególnie dobrze spisuje się w duecie z gitarą wyposażoną w przetworniki aktywne - taki układ nie zna litości... Sprężysty, mocno nasycony dół to obszar, w którym Nitrox czuje się najlepiej, a jego domeną jest nowoczesny, techniczny metal, który wymaga dużej selektywności. Bezkompromisowe brzmienie wzmacniacza Diamond Nitrox sprawiło, że konstrukcja ta otrzymała zaszczytne wyróżnienie Guitarist CHOICE przyznawane przez redaktorów brytyjskiego miesięcznika "Guitarist".

moc: 100W RMS
lampy: 4×EL34, 6×12AX7
kanały: 2
regulatory: Channel 1 (VOLUME, GAIN, PRESENCE,
BASS, MIDDLE, TREBLE), Channel 2 (VOLUME A, VOLUME B, GAIN A,
GAIN B, PRESENCE, BASS, MIDDLE, TREBLE), E. RETURN
wymiary: 719×254×289mm (S×W×G)
kraj produkcji: Stany Zjednoczone


 

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5