GALLIEN-KRUEGER Gallien Krueger MB150S-112 III

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki GALLIEN-KRUEGER
Testy
2017-08-02
GALLIEN-KRUEGER - Gallien Krueger MB150S-112 III

Na hasło Gallien Krueger pierwszym skojarzeniem wielu basistów jest małe combo z jednym głośnikiem, będące standardem wielu studiów nagraniowych od lat 80., jednocześnie jeden z ulubionych wzmacniaczy kontrabasistów.

Wzmacniacz z serii Microamplifier ze względu na wielkość na pierwszy rzut oka można pomylić z amatorskim piecykiem do ćwiczenia w domu, jednak niewielkie gabaryty kryją w pełni profesjonalny wzmacniacz, który bez problemów sprawdza się na scenie.

BUDOWA


Obudowa jest w całości wykonana z aluminium, dzięki czemu wzmacniacz z toroidalnym transformatorem i 12-calowym głośnikiem z klasycznym magnesem ceramicznym i 2-calową cewką waży niecałe 12 kg. Membranę chroni wyjątkowo mocna siatka z blachy z logotypem biegnącym przez całą długość frontu. Przedni panel jest cofnięty na tyle, że gałki potencjometrów nie wystają poza dolną bryłę. Podobne rozwiązanie zastosowano z tyłu, gdzie umieszczono gniazdo i wyłącznik zasilania, dwa wyjścia głośnikowe, wyłącznik głośnika i wyjście LINE OUT (TS 1/4").

Wzmacniacz osiąga moc 100 W, a podłączając jedną lub dwie kolumny (np. dedykowany model 112 MBX o wadze zaledwie 7,2 kg) można osiągnąć 150 W (tabelka z opisem różnych kombinacji głośników jest namalowana poniżej gniazd wyjściowych (2 × TS 1/4"). Przedni panel mieści od lewej: wyjście DIRECT OUT z gniazdem XLR wyposażone w przełącznik odcięcia masy, gniazdo wejściowe z przełącznikiem czułości (PAD -14 dB), potencjometr czułości wejściowej (opisany jako VOLUME), przełącznik LOW CUT redukujący dolne pasmo, dwa mikropotencjometry filtrów CONTOUR i HI BOOST (działa raczej na wysoki środek niż na część pasma zazwyczaj uznawaną za górę), czteropasmowy korektor (oparty na układzie zastosowanym w modelu 800RB), regulacja głośności (OUTPUT LEVEL), regulacja kompresora załączanego małym przyciskiem z jaskrawą, zieloną kontrolką, gniazda pętli efektów (FX SEND - RETURN), gniazdo słuchawkowe, kontrolka zasilania.

Na spodzie zastosowano solidne gumowe nóżki, górna ścianka pełni rolę radiatora - żebra biegną równolegle przez całą jej długość. Chłodzenie ułatwiają też kratki w bokach obudowy przy ich górnych krawędziach.

BRZMIENIE


Wzmacniacz zaskakuje dynamiką i jakością brzmienia. Pasmo schodzi zaskakująco nisko nie tylko jak na tak małe combo, ale nawet w porównaniu z nieco większym wzmacniaczem typu 1×12" o mocy 150 W innego renomowanego producenta. Dół jest precyzyjnie osadzony, środek ciepły, odpowiednio czytelny i dość łatwy w kontroli dzięki dwóm pasmom korekcji tej części pasma. Brak głośnika wysokotonowego nie wydaje się być w tym przypadku mankamentem - jak na jeden głośnik o średnicy 12 cali pasmo jest wystarczająco szerokie, nawet do grania klangiem - w tym przypadku warto nieco odkręcić CONTOUR, a dźwięk wydaje się wydobywać z większej kolumny z gwizdkiem. Głębokość korekcji umożliwia uzyskanie bardzo szerokiej gamy różnorodnych brzmień utrzymujących swoistą muzykalność. Limiter działa dyskretnie, jednak wymaga precyzyjnego dostrojenia czułości wejściowej, bo nie zredukuje przesterowania na wejściu. Uzyskanie brzmienia przesterowanego jest możliwe, jednak tego typu ciężkie klimaty nie są domeną tego wzmacniacza. Combo świetnie sprawdza się w brzmieniach czystych precyzyjnie oddając charakter instrumentu i szczegóły artykulacji.

PODSUMOWANIE


Doświadczenie inżynierów Gallien Krueger pozwoliło na skonstruowanie wzmacniacza, który wyglądając jak skromne combo do ćwiczeń, dysponuje mocnym, rasowym, osadzonym dźwiękiem z dużą dynamiką. Biorąc pod uwagę gabaryty, w pierwszej chwili można stwierdzić, że nie jest tani, jednak konfrontując cenę z jakością brzmienia, nadzwyczajną mobilnością i faktem wyprodukowania w USA, jest to bardzo dobra inwestycja dla zawodowego, często przemieszczającego się muzyka, który chce w każdych okolicznościach zachować świetne brzmienie nie płacąc za nie uszczerbkiem kręgosłupa.

www.audiopartner.com
www.gallien-krueger.com

 

Moc: 100 W (150 z zewnętrzną
kolumną 4 Ohm)
Głośnik: 12" Ceramic
Gniazda: INPUT, FX SEND, FX
RETURN, HEADPHONES, DIRECT
OUT (XLR), LINE OUT, SPEAKER
OUTPUT × 2
Regulacje: VOLUME, CONTOUR, HI
BOOST, TREBLE, HI-MID, LO-MID,
BASS, OUTPUT LEVEL, LIMITER
Przełączniki: GROUND LIFT, PAD -14
dB, LOW CUT, LIMITER, INTERNAL
SPEAKER, POWER
Wymiary: 350 × 222 × 420 mm
Masa: 11,8 kgWynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5