WARWICK BC-80

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki WARWICK
Testy
2017-03-31
WARWICK - BC-80

Od 1984 r. firma Warwick założona przez Hansa-Petera Wilfera w bawarskiej miejscowości Erlangen, a obecnie z siedzibą w Markneukirchen w Saksonii, produkuje ceniony ze względu jakość sprzęt basowy.

Druga część aktywności firmy koncentruje się na gitarzystach dla których wytwarzane są instrumenty i wzmacniacze marki Framus - reaktywowanej w 1995 r. po latach dawnej świetności w latach sześćdziesiątych. Seria BC obejmuje sześć wzmacniaczy typu combo: BC-10 (10 W, głośnik 8-calowy), BC-20 (20 W, 8"+ 2"), BC-40 (40 W, 10"+2"), BC-80 (80 W, 12"+2"), BC- 150 (150 W, 15"+4"), BC-300 (300 W, 15"+4"). Wszystkie modele łączy linia wzornicza, na którą składa się przede wszystkim wygląd zewnętrzny i wykończenie - obudowa oklejona czarnym kocem, niewielkie, ale estetyczne plastikowe okucia na wierzchołkach, solidna maskownica głośnika z perforowanej blachy, oraz jasny panel sterowania (w najmniejszych modelach umieszczony na górnej ściance).

Wzmacniacz, jak przystało na średniej wielkości combo, wyposażono w głośnik o średnicy 12 cali oraz głośnik wysokotonowy horn 2-calowy. Problem chłodzenia zasilacza i końcówki mocy rozwiązano w bardzo prosty i skuteczny sposób - zamiast obiegu powietrza wymuszonego wentylatorem, którego szum może być irytujący, szczególnie podczas cichego ćwiczenia w domu, utrzymanie bezpiecznej temperatury pracy zapewniają podmuchy powietrza wywołane ruchem głośnika przez system bass reflex, którego otwór znajduje się w dolnej części przedniej ściany - to biegnąca przez całą długość szczelina. Z tyłu obudowy znajduje się niewielka płytka z gniazdem kabla zasilającego oraz małym wyłącznikiem.

Na przednim panelu umieszczono od lewej strony: dwa wejścia dla instrumentów z układem aktywnym (ACTIVE) albo pasywnym (PASSIVE), czteropasmowy korektor (BASS, LOW MID, HIGH MID, TREBLE), regulację głośności (VOLUME), głośność źródła dźwięku podłączonego do gniazda pomocniczego TRS 1/8" (AUX VOLUME), diodę sygnalizującą działanie kompresora (COMP), gniazdo do podłączenia metronomu czy odtwarzacza (AUX IN) TRS 1/8", gniazdo słuchawkowe TRS 1/8" (H/P), diodową kontrolkę zasilania, wyjście i powrót pętli efektów (SEND, RETURN), wyjście liniowe (LINE OUT) - wszystkie trzy typu TS w rozmiarze 1/4 cala. Combo wyposażono w układ DDL - Dynamic Distortion Limiter - jest to limiter, który całkowicie redukuje zniekształcenia, czyli bez względu na ustawiony poziom czułości wejściowej i głośności daje on gwarancję czystego brzmienia gitary basowej.

Combo uderza prostotą wzornictwa i łatwością obsługi - nieco pochyła przednia ścianka z lekko zakrzywioną maskownicą i krawędziami boków daje wrażenie optycznej lekkości. Również pod względem wagi nie ma większych problemów - combo waży 21 kg i można je w miarę sprawnie przenosić korzystając z uchwytu na górze. Panel sterowania jest czytelny, gałki duże, wygodne w chwytaniu i rozmieszczone w dobrze zaplanowanych odległościach. Istotnym mankamentem jest umieszczenie wyłącznika zasilania z tyłu na dole - dostęp do niego jest wyjątkowo niewygodny, wymaga "nurkowania" w przestrzeń za wzmacniaczem, co nie należy do przyjemności, szczególnie gdy combo stoi przy ścianie.

Te niedogodności rekompensuje Korekcja w pasmach 60 Hz (+/- 12 dB) , 800 Hz i 2,5 kHz (+/- 8 dB), 10 kHz (+/- 12 dB) daje spore możliwości kreacji barwy, ewentualnie poradzenia sobie z niedoskonałością akustyczną pomieszczenia, w którym przyszło grać. Pod względem jakości dźwięku combo zaskakuje pozytywnie z kilku powodów. Po pierwsze, pasmo jest bardzo szerokie jak na tę klasę cenową. Po drugie, wzmacniacz jest wysoce transparentny brzmieniowo, dopiero bardziej radykalne ustawienia korekcji, w tym w szczególności podbicie niskiego środka, ujawniają jego możliwości kreacji barwy, jednak bez względu na ustawienia - niezmiennie bez przesterowania sygnału. Po trzecie, kompresor działa dyskretnie, bez charakterystycznego pompowania dźwięku.

W klasie cenowej około 1000 zł jest to bardzo ciekawa propozycja, nie tylko do ćwiczenia w domu czy sali prób, ale też i na koncert klubowy czy innego rodzaju występy.

www.warwick.de
www.guitarcenter.pl

 

Konstrukcja: tranzystorowa
Moc: 80 W
Głośniki: 12" + 2" Custom Warwick
Wejścia: ACTIVE, PASSIVE, AUX IN, RETURN
Wyjścia: słuchawkowe, LINE OUT, SEND
Regulacje: BASS, Lo MID, HIGH MID,
TREBLE, VOLUME, AUX VOLUME
Wymiary: 420 × 520 × 380 mm
Masa: 18 kg


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor