LANEY A1+

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki LANEY
Testy
2016-11-03
LANEY - A1+

Brytyjska marka Laney kojarzona jest słusznie z całą gamą lampowych wzmacniaczy gitarowych, z których od lat 70. ubiegłego wieku do dzisiaj korzysta sam Tommy Iommi, mając zresztą własne, sygnowane modele Laney’a.

Od kilku lat w ofercie dostępne są też wzmacniacze do gitar akustycznych, a do naszego testu trafił najnowszy, odświeżony model A1+, będący następcą popularnego wśród gitarzystów akustycznych comba A1.

BUDOWA


Laney A1+ prezentuje kompaktową formę typu monitorowego - pokryta proszkowo wykończeniem TüffStüff, doskonale zabezpieczona przed zadrapaniami obudowa może być stawiana klasycznie, z głośnikiem prostopadle do podłoża, bądź pod kątem, jak monitory sceniczne. W obu przypadkach na podstawach zamontowano gumowe nóżki. Panel umieszczono z przodu, nad metalowym, przykrytym czarną pianką grillem, za którym kryje się 8-calowy głośnik oraz tweeter o średnicy 1 cala. Na spodzie znajduje się też otwór do montażu na statywie. Waga 12,5 kg mieści się gdzieś w średnim przedziale i nie ma sprawia większego problemu przy przenoszeniu comba.

A1+ oferuje 80 W mocy oraz dwa bliźniacze kanały z wejściami combo jack/XLR i diodami przesterowania, regulacją GAIN oraz trójpasmową korekcją BASS, MIDDLE, TREBLE z parametrycznym środkiem regulowanym w szerokim zakresie od 200 Hz do 9 kHz. Dodatkowo w każdym kanale do dyspozycji mamy przełącznik SHAPE wycinający środek i podbijający skraje pasma, kanał drugi oferuje też zasilanie phantom. Prawą stronę panelu zajmuje antysprzężeniowa sekcja ANTI FEEDBACK z regulowaną częstotliwością w bardzo użytecznym zakresie od 30Hz do 3kHz oraz przełącznikiem zmiany fazy PHASE. Obok widnieje gałka AUX IN odpowiedzialna za poziom sygnału z zewnętrznego odtwarzacza wpiętego w stereofoniczne wejście Aux In a pod spodem znajdują się trzy potencjometry odpowiedzialne za wybór, poziom oraz proporcje w kanałach pokładowych efektów.

Do dyspozycji mamy 16 pozycji w trzech grupach - 7 Multi FX, 5 dla pogłosu i 4 chorusa. REVERB to różne odmiany od Plate przez Room do Hall, CHORUS oferuje różne ustawienia parametrów tego efektu a Multi FX łączy w różnych kombinacjach efekty dodając jeszcze linię opóźniającą delay. Z tyłu znajdują się gniazda pętli efektów SEND i RETURN z przełączaniem poziomu 0/-10dB, a zewnętrzne efekty mogą być miksowane z pokładowymi (lub używane samodzielnie) i poziomowane w kanałach pokrętłem SEND. Panel przedni uzupełnia przycisk Mute, gałka globalnej głośności VOLUME oraz gniazdo słuchawkowe. Całość dopełniają umieszczone na tylnym panelu gniazda FOOTSWITCH (mutowanie sekcji efektów bądź całego wzmacniacza), przełącznik Phantom Power dla kanału 2 oraz wyjścia XLR D.I. OUT (przed regulacją głośności VOLUME) i jack LINE OUT z przełącznikiem Gnd Lift.

BRZMIENIE


Wpięty w wejście A1+ elektro- akustyk z pickupem piezo odzywa się pełnym, wyrazistym brzmieniem, w którym słyszalny jest nieco twardy, wyższy środek ocieplony mocnym i czystym basem. Barwa dużo lepiej sprawdza się w partiach akordowych - tu mocna prezencja dodaje klarowności a po aktywacji funkcji SHAPE otrzymujemy typowy, akordowy sound z lekko piaskową górą, pełnym basem i schowanym środkiem. W obu ustawieniach bardzo przydaje się parametryczny środek, którym możemy zarówno stonować najwyższą górę jak i dodać "drewnianego", niższego środka. Dynamika barwy i oddanie niuansów stoi na wysokim poziomie, a twardsze brzmienie wynika z charakteru pickupu piezo, a nie samego wzmacniacza.

Po podpięciu mikrofonu pojemnościowego barwa jest już bardzo naturalna w górze a jednocześnie przy większej głośności daje się łatwo okiełznać od strony sprzężeń dzięki skutecznej regulacji ANTI FEEDBACK. Tu ponownie docenimy bardzo szerokie możliwości korekcji z parametrycznym środkiem. A1+ czysto i dynamicznie oddaje też barwę wokalu, chociaż do odpowiedniego wysterowania konieczne jest mocne odkręcenie gałki GAIN. Pokładowy procesor efektów sprawdza się bez zarzutu a kilkanaście ustawień pozwala na wzbogacenie barwy miękkim chorusem, delayem czy pogłosem w różnych odmianach, które w kilku pozycjach obrotowego selektora są łączone ze sobą. W razie potrzeby możemy wpiąć dowolny efekt lub procesor w pokładową pętlę.

PODSUMOWANIE


Laney A1+ to dobrze brzmiący i wyposażony w bardzo przydatne opcje wzmacniacz do gitary akustycznej i wokalu. Dynamiczne i pełne brzmienie łatwo w razie potrzeby daje się korygować efektywną korekcją, całość dopełniają dobrej klasy efekty, skuteczny filtr antysprzężeniowy oraz regulowane wejście Aux, a dwa kanały z możliwością aktywacji napięcia phantom w jednym z nich sprawdzą się na koncercie, czyniąc z A1+ funkcjonalny, dobrej klasy backline dla gitary i wokalu.

www.audiostacja.pl
www.laney.co.uk

Moc: 80 W RMS
Głośniki: 8’’ + 1" Tweeter
Kanały: 2
Regulatory: GAIN, BASS, MID, MID
SWEEP (200 Hz-9 kHz), TREBLE
(x 2), ANTI FEEDBACK, AUX IN,
EFFECT TYPE (16), LEVEL, SEND,
VOLUME
Efekty: reverb, chorus, delay,
Przyłącza: INPUT XLR/JACK x 2,
AUX IN, PHONES, FOOT SWITCH,
FX SEND, FX RETURN, DI OUT XLR,
LINE OUT
Przełączniki: SHAPE x 2, Anti Feedback
ON, Effect ON, MUTE, PHANTOM
POWER (CH2), GND LIFT,
Waga: 12,5 kg
Wymiary: 348 x 387 x 312 mm


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor