ACUS One Forstrings 6T

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki ACUS
Testy
2016-10-24
ACUS - One Forstrings 6T

Acus Sound Engineering to włoska firma, która specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy sprzętu nagłośnieniowego dla instrumentów akustycznych..

Założona przez rodzinę Canale marka ma już za sobą ponad cztery dekady doświadczeń, które przekładają się na niezwykle entuzjastyczne opinie muzyków mających okazję zetknąć się ze wzmacniaczami Acusa. Pieczołowicie opracowane obudowy pochodzą z custom shopu firmy a głośniki i podzespoły produkowane są zgodnie z wyśrubowanymi specyfikacjami Acusa. Firma obecna jest na naszym rynku dzięki dystrybutorowi Music Partners, a do naszego testu trafił model Acus One ForStrings 6T, zwracający uwagę obudową wykonaną z efektownie prezentującej się drewnianej sklejki.

Comba Oneforstrings stanowią główny trzon oferty i dostępne są w kilku odmianach z różnej wielkości głośnikami oraz różną ilością kanałów i efektów. Acus 6T wyposażony został w 6-calowy driver oraz umieszczony ponad nim tweeter. Wzmacniacz pracuje w trybie bi-amp i generuje łącznie 130 W mocy (90+40 W), a całość wspomaga jeszcze otwór bass reflex. Konstrukcja lekkich głośników ma wiernie oddawać specyficzny atak i transjenty charakterystyczne dla instrumentów akustycznych. Obudowa ze sklejki brzozowej prezentuje się tu bardzo elegancko, a efekt wizualny wzmacnia jeszcze specjalnie ukształtowany, czarny grill. Narożniki nie są tu niczym chronione ale w komplecie otrzymujemy miękki, chroniący combo pokrowiec. Na górze przykręcono metalową rączkę do przenoszenia, tu także mamy dostęp do regulatorów i gniazd.

Acus 6T oferuje trzy kanały z niezależną regulacją GAIN, HIGH, MID, LOW, EFF i VOLUME, z których dwa udostępniają dodatkowo, obok klasycznego, "jackowego" wejścia LINE IN, również mikrofonowe gniazda XLR. Potencjometry EFF służą do ustalenia poziomu pokładowego pogłosu typu Hall na każdym kanale. Na górze znajdziemy też parę stereofonicznych wejść i wyjść typu chinch do podłączenia zewnętrznego odtwarzacza i przesłania dalej sygnału do konsolety lub karty muzycznej i programu DAW, wyjście Direct XLR, regulację poziomów Stereo In/ Stereo Out, włącznik napięcia fantomowego oraz gałki EFF RTN i Master VOLUME, odpowiedzialne za poziom pogłosu i głośność wzmacniacza. Z tyłu obok okazałego radiatora umieszczono podświetlany włącznik główny oraz przełącznik GND LIFT. Pokładowy mikser jest w pełni analogowy i oparty na wysokiej klasy komponentach, a połączenie z pracującą w klasie A końcówką zapewnia bardzo ciepłe, można powiedzieć "lampowe" w charakterze brzmienie o bardzo dobrej dynamice.

Po wpięciu gitary akustycznej Acus czaruje wręcz zwartym i klarownym basem, wyraźnym, przyjemnym środkiem oraz miękką, ładnie oddającą detale górą, która naturalnie otwiera się przy ataku. Nie ma tu wrażenia jakiegoś zapiaszczenia i natarczywego środka, a podłączony mikrofon odsłania też "monitorowe" oblicze comba - wokal brzmi czysto i ciepło, jak w wysokiej klasy głośniku PA. Gitara nagłośniona mikrofonem odzywa się znakomicie, a Acus pięknie pokazuje jej charakter. Odnosi się wrażenie, że wzmacniacz włoskiej marki może być idealnym towarzyszem dla gitar z wyższej półki, nawet tych z pięciocyfrową ceną. Nie gorzej brzmi też podłączona do stereofonicznych wejść muzyka, godna klasowego systemu hi-fi. Granie z backing trackiem należy tu do prawdziwej przyjemności, choć słyszalne jest leciutkie podbicie w środku pasma, które przyczynia się z drugiej strony do lepszej wyrazistości i dynamiki podłączonej gitary akustycznej. Całość uzupełnia jeszcze muzycznie dopełniający barwę instrumentu czy wokalu, naturalnie brzmiący pogłos. Nie mamy tu regulacji długości, ale dobrze dobrane parametry pozwalają na użyteczne operowanie poziomem reverbu niemal w całej szerokości skali.

Acus One Forstrings 6T to zdecydowanie jeden z lepszych wzmacniaczy akustycznych dostępnych na rynku, w tym i nawet sporo wyższym pułapie cenowym. Trzy niezależne kanały bardzo dobrze oddające brzmienie zarówno gitary akustycznej jak i wokalu, dobry pogłos, wejście stereofoniczne dla zewnętrznego podkładu plus nietuzinkowy, bardzo ładny wygląd czynią combo włoskiej marki bardzo atrakcyjną propozycją dla gitarzystów akustycznych, zarówno śpiewających jak i współpracujących z wokalistami, którzy również na pewno docenią klasę tego wzmacniacza.

www.musicpartners.pl
www.acus-sound.it

Moc: 130W RMS (bi-amp)
Głośniki: 6’’ + Tweeter
Kanały: 3
Regulatory: GAIN, HIGH, MID, LOW, EFF i VOLUME
(x 3), STEREO IN/OUT, EFF RTN, MASTER VOLUME
Efekty: pogłos typu Hall
Przyłącza: LINE IN 1/4 x 3, XRL x 2, STEREO IN
(L/R), STEREO OUT (L/R), DIRECT OUT XLR
Waga: 10,5 kg
Wymiary: 345 x 285 x 290 mm
Kraj produkcji: Włochy


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6