BLACKSTAR Artisan 15

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki BLACKSTAR
Testy
2016-05-11
BLACKSTAR - Artisan 15

Blackstar Artisan to najwyższej klasy, butikowa seria wzmacniaczy brytyjskiego producenta odwołująca się do klasycznych, vintage’owych konstrukcji.

Artisan 15 to najmniejszy wzmacniacz typu combo z serii obejmującej oprócz niego większy model Artisan 30, trzy wzmacniacze typu head 15H, 30H, 100 (o mocy odpowiednio 15, 30 i 100 W), oraz dwie kolumny Artisan 212 i Artisan 412 (ze ściętym frontem).

BUDOWA


Charakterystycznymi cechami tych wzmacniaczy są dwa kanały z różnymi lampami w każdym - pierwszy oparty jest na podwójnej triodzie ECC83, drugi na pentodzie EF86. Combo ma otwartą obudowę z 18 mm sklejki brzozowej, oklejoną efektownie prezentującym się, bordowym tworzywem imitującym skórę. W środku umieszczono pojedynczy głośnik 12" - zastosowano tu klasyczny model Celestion G12M Greenback o mocy 20 W. Do górnej części tylnej ścianki ośmioma śrubami zamontowano chasis wzmacniacza z panelem sterowania na górze oraz przyłączami zasilania, głośnika i mocowaniem bezpieczników od dołu. Tego typu rozwiązanie umożliwia zastosowanie tego samego modułu w wersji typu head.

Wymienione wyżej lampy przedwzmacniacza i dwie EL84 pracujące w sekcji końcówki mocy są ustawione poziomo ku frontowi - nic dziwi zatem obecność dwóch kratek wentylacyjnych zamontowanych w górnej ściance przed elegancko wykończonym uchwytem do przenoszenia ze skórzaną rączką. Dodatkowo stopień końcowy posiada lampowy prostownik EZ81 dodający subtelnej kompresji. Wzmacniacz zbudowano metodą point-to-point, którą spotkać można obecnie w drogich, butikowych konstrukcjach - zamiast płytki drukowanej zastosowano starszego typu płytkę z uchwytami, do których przylutowano ustawione równolegle w jednym rzędzie kondensatory i oporniki.

Na górnym panelu od lewej strony znajdują się: dwa gniazda wejściowe kanału 1 ze zróżnicowaną czułością HI i LO, regulacja jego głośności oraz barwy, oraz taki sam zestaw dla kanału 2. Po prawej stronie umieszczono lampkę kontrolną zasilania i trzy klasyczne dźwigniowe przełączniki - wybór poziomu mocy: 15 W w trybie push/pull albo 5 W w trybie single-end, wyłącznik napięcia anodowego oraz główny wyłącznik zasilania.

W PRAKTYCE


Combo Artisan 15 to przykład starej brytyjskiej szkoły budowy wzmacniaczy, której fundamentem było ciepłe brzmienie, prostota konstrukcji i obsługi. Kanał 1. zapewnia znakomite, niezwykle naturalne brzmienie czyste w klasie A z subtelnym overdrivem precyzyjnie oddającym charakterystykę przetworników i szczegóły artykulacji. Kanał 2. z lampą EF86, której charakterystyczną cechą jest niski poziom szumów, oferuje większą czułość i mocniejsze przesterowanie sygnału z zachowaniem jego brytyjskiego charakteru oraz masą harmonicznych po odkręceniu głośności.

Można by zapytać: a gdzie trójpasmowa korekcja, nożny przełącznik kanałów, pogłos sprężynowy, a przede wszystkim pętla efektów? W przypadku tego wzmacniacza tak naprawdę nie zwraca się uwagi na brak tych "nowoczesnych" rozwiązań - jego brzmienie oczarowuje muzyka, który przestaje myśleć o niepotrzebnych rzeczach i po prostu gra bez opamiętania. Dla niektórych użytkowników jedynie brak kontroli Master Volume może nieco komplikować sytuację jego zastosowania w domu, jednak w przypadku takich konstrukcji obowiązują twarde zasady starej szkoły: jeśli chcesz większy przester, podłącz gitarę z humbuckerem i rozkręć wzmacniacz - to wszystko. Problem rozwiązuje przełącznik mocy - jej redukcja z poziomu 15 do 5 W umożliwia uzyskanie bardziej soczystego przesteru o również nieco innym charakterze.

Blackstar brzmi znakomicie - ma mocno zaznaczony brytyjski charakter, brzmienie jest ciepłe, selektywne i przejrzyste. Reakcja na niuanse artykulacji jest wzorowa, a dźwięk na swój sposób przestrzenny, wydaje się być przed głośnikiem, a nie zduszony w obudowie. Możliwości rozszerza łączenie obu kanałów. Wystarczy spiąć kabelkiem jack-jack wejście HI kanału 1 z LO kanału 2 (lub tak samo LO z HI) by wykorzystać kaskadowe łączenie preampów i uzyskać zarówno większy gain jak i dodatkowe warianty barw.

PODSUMOWANIE


Blackstar Artisan to wzmacniacz dla muzyków, którzy mają już doświadczenie i wiedzą, czego należy oczekiwać od profesjonalnego wzmacniacza, a przede wszystkim jak wykorzystać jego możliwości, na wzór Billy Gibbonsa, który ma go w swoim instrumentarium. Najwyższej jakości komponenty i wykonanie idą tu w parze z bezkompromisowym brzmieniem nawiązującym do vintage’owych barw od pięknych cleanów przez artykulacyjny crunch po mocny, ultra-klarowny overdrive.

www.sound-service.eu
www.blackstaramps.com

 

Lampy: 2 × ECC83 (12AX7), 1 × EF86,
1 × EZ81, 2 x EL84
Kanały: 2 z możliwością łączenia
Moc: 15 W/5 W
Wejścia: (HI Input, LO Input) × 2
Regulacje: (VOLUME, TONE) × 2
Głośnik: Celestion G12M Greenback
Wymiary: 618 × 545 × 235 mm
Masa: 23 kg


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor