BUGERA G5 Infinium

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki BUGERA
Testy
2015-04-15
BUGERA - G5 Infinium

G5 Infinium to niewielka lampowa głowa pracująca w klasie A na dwóch podwójnych triodach: ECC83 i 12BH7, dających moc 5 W.

Kanał czysty posiada tylko regulację głośności i pojedynczy filtr barwy tonu. Kanał przesterowany, oprócz regulacji czułości i głośności, jest wyposażony w trójpasmowy układ korekcji i filtr Morph umożliwiający płynną zmianę charakterystyki pomiędzy cieplejszym brzmieniem brytyjskim z mocniej zaznaczonym środkiem, a ostrzejszym brzmieniem amerykańskim. Wspólna dla obu kanałów jest regulacja cyfrowego pogłosu, który w tym przypadku nie jest emulacją popularnej sprężyny, a efektem dużej sali (large arena). Wyraz Infinium w nazwie modelu odnosi się do zastosowanej w nim technologii Infinium Tube Life Multiplier, która przedłuża żywotność lampy mocy nawet 20-krotnie, dzięki specjalnie zaprojektowanemu układowi kontrolującemu na bieżąco prąd podkładu każdej lampy osobno (Bias). Takie rozwiązanie nie tylko pozwala uniknąć problemów technicznych, ale również wpływa na oszczędność - nie trzeba płacić za lampy i usługi związane z ich wymianą i regulacją parametrów pracy wzmacniacza.

W konstrukcjach z większą ilością lamp pozwala to nawet na łączenie różnych typów lamp w jednym wzmacniaczu (np. EL34 i 6L6). Na tylnym panelu umieszczono: wejście liniowe, gniazda pętli efektów z przełącznikiem poziomu pracy (+4 / -10 dB), gniazdo dołączonego w komplecie przełącznika nożnego (do przełączania kanałów i wyłączania pogłosu), wyjście do podłączenia słuchawek lub dokonania roboczego nagrania z symulacją kolumn (1 x 12" lub 4 x 12"). Obok wyjścia głośnikowego umieszczono przełącznik mocy, którym można obniżyć ją do poziomu 1 W, a nawet do 0,1 W. Z gniazdem zasilania i komorą bezpiecznika sąsiaduje kontrolka układu Infinium sygnalizująca konieczność wymiany lampy w przypadku jej uszkodzenia.

Do wzmacniacza producent przygotował dedykowane kolumny z głośnikami firmy Turbosound - wersja 1 × 12" ma taką samą szerokość jak wzmacniacz, szersza 2 × 12" również pasuje do serii dzięki identycznej okleinie imitującej skórę, ożyłkowaniu szaro-srebrnej maskownicy i błyszczącemu logo.

Oprócz wyżej opisanych funkcjonalności, tym co najbardziej spodoba się muzykom jest szeroka paleta brzmień i duży zakres czułości wejściowej, który w połączeniu z regulacją mocy wyjściowej umożliwia uzyskanie świetnego brzmienia w dowolnym pomieszczeniu. Wzmacniacz, jak przystało na klasę A, oprócz krystalicznie czystego brzmienia typu clean, oferuje świetne brzmienia przesterowane, zarówno nawiązujące do stylistyki vintage, jak i współczesne typu hi-gain. Przełącznik mocy umożliwia mocne nasycenie lamp nawet przy bardzo niskiej głośności, co jest nieocenione podczas ćwiczeń w domu, szczególnie w niezbyt przyjaznym dla rock and rollowców otoczeniu. Z drugiej strony, moc 5 W lamp pracujących w klasie A bez problemów powinna wystarczyć do grania w klubie, a przy zastosowaniu większej kolumny z głośnikami o wysokiej sprawności nie powinna zawieść na nieco większej scenie.

Moc: 5 W / 1 W / 0,1 W
Lampy: ECC83, 12BH7
Kanały: Clean / Overdrive
Regulacje: Clean: Volume, Tone;
Overdrive: Gain, Volume, Bass, Middle,
Treble, Morph; Reverb.
Wyposażenie: pętla efektów, przełącznik
mocy, przełącznik nożny
Wymiary: 447 × 233 × 198 mm
Masa: 8 kg


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6