HEADRUSH FRFR-108

Rodzaj sprzętu: Kolumna

Pozostałe testy marki HEADRUSH
Testy
2019-12-02
HEADRUSH - FRFR-108

Po zaprezentowanym w ubiegłym roku monitorze FRFR-112, firma HeadRush wprowadziła na rynek nową, mniejszą wersję FRFR-108, która przy tej samej mocy oferuje znacznie większą mobilność i wygodę przenoszenia.

Oba monitory strojone były pod kątem współpracy z brzmieniem generowanym przez gitarowe procesory i modelery, których przedstawicielami w ofercie marki są bardzo dobrze przyjęte przez gitarzystów, podłogowe multiefekty z symulacjami wzmacniaczy i kolumn - HeadRush Pedalboard i jego mniejsza wersja Gigboard. Nazwa FRFR mówi o pełnym paśmie przenoszenia oraz płaskiej, zbalansowanej charakterystyce barwowej, a testowany model podobnie jak jego większa wersja równie dobrze sprawdzą się z dowolnym procesorem gitarowym, pozwalając na wierne oddanie brzmienia symulacji wzmacniaczy oraz głośników.

HeadRush FRFR-108 to lekki, ważący około 8,5 kg szerokopasmowy monitor o mocy szczytowej 2000 W i ciągłej 1000W, wyposażony w specjalnie przystosowany 8-calowy głośnik niskotonowy i tubowy głośnik wysokotonowy o średnicy 1,4”. Całość mieści się w kompaktowej, trapezoidalnej formowanej wtryskowo, estetycznie prezentującej się obudowie polipropylenowej z perforowaną kratką stalową na froncie. Dwustronne boczne ścięcie pozwala położyć kolumnę pod lekkim kątem jak klasyczny monitor sceniczny, FRFR-108 może być również mocowany na statywie bądź postawiony pionowo na spodzie a do przenoszenia służą dwa uchwyty po bokach.

Kolumna oferuje wysoki poziom ciśnienia akustycznego (SPL) na poziomie 127 dB (129 dB szczytowe) oraz pasmo przenoszenia 52 Hz -22 kHz (ze spadkiem 10 dB; 62 Hz-20 kHz ze spadkiem 3 dB). Kąt rozchodzenia się dźwięku wynosi 90° w poziomie i 60° w pionie, układ posiada też zabezpieczenia przed przegrzaniem i przesterowaniem. Na panelu tylnym mamy dostęp do regulatorów głośności dwóch niezależnych kanałów z wejściami combo XLR/TRS 1/4"″ i kontrolkami przesterowania, przycisków Contour - podbijającego skraje pasma oraz GND odcinającego masę. Całość dopełnia poza włącznikiem i gniazdem zasilania, zielona dioda włączenia oraz wyjście OUTPUT XLR, pozwalające wyprowadzić sygnał do konsolety i przodów lub drugiej kolumny.

W PRAKTYCE

HeadRush FRFR-108, podobnie jak FRFR-112 prezentuje się estetycznie i stylowo, choć oczywiście główną różnicą są bardzo kompaktowe wymiary, co przy wadze niecałych 9 kg czyni z FRFR-108 bardzo wdzięczną w transporcie i przenoszeniu kolumnę aktywną do nagłośnienia gitarowego zestawu. W porównaniu do większej wersji mamy tu teoretycznie tylko o 2 dB mniejszą głośność, mniejszy głośnik oferuje też mniejszą ilość dołu, choć i tak jest go wystarczająco dużo.

FRFR-108 testowany był na podłogowym Fractalu AX8 oraz rackowym Kemperze w domowym studio, co daje dosyć pełny obraz współpracy z cyfrowymi symulacjami, choć szkoda że nie mieliśmy też pod ręką modelerów HeadRusha. Przy mniejszej głośności do ćwiczenia w domu kolumna odzywa się soczystym dołem i miękką górą, zachowując naturalność brzmienia bardzo zbliżoną do studyjnych monitorów. Brzmienie jest czyste i dynamiczne, z naprawdę dobrym oddaniem szczegółów, w razie potrzeby możemy lekko podbić dolne i górne pasmo przyciskiem Contour.

Pomimo małych wymiarów i 8-calowego głośnika FRFR- 108 zaskakuje mocnym, czystym dołem, który przy większej głośności nawet trzeba zdejmować, jak również detaliczną górą, wzorowo przenoszącą prezencję i niuanse gry kostką. Kolumna idealnie wręcz sprawdziła się na próbie w małym pomieszczeniu z mocno grającą sekcją, nie było problemów z przebiciem się, brzmienie dawało komfort gry w całym obszarze gainu, z bardzo dobrą słyszalnością efektów. Na większej sali przy mocnym rozkręceniu kolumny pojawia się więcej góry, którą łatwo skorygować w modelerze, ale również pojedyncza kolumna radzi sobie jako odsłuch z głośnym zespołem nagłośnionym na przodach.

Z powodzeniem można więc bez obaw wyruszyć na koncert z jednym monitorem FRFR-108, a jeszcze lepszą opcją, szczególnie przy tak atrakcyjnej cenie, jest zakup dwóch kolumn, które zapewnią w zależności od konfiguracji jeszcze lepszy headroom i pokrycie dźwiękiem, bądź pracę w stereo. W tej drugiej opcji możemy też wykorzystać całość jako bardzo dobrze brzmiący, dynamiczny zestaw hi-fi, który sprawdzi się zarówno na wyjazdowej imprezie jak i w domu.

HeadRush FRFR-108 to oferująca bardzo dużą moc i dynamikę, ultra-kompaktowa i lekka kolumna aktywna, która bardzo dobrze sprawdzi się przy nagłośnieniu wszelkiej maści gitarowych modelerów, pod których kątem była też opracowywana. Mocy nie zabraknie nawet na średnią scenę klubową, a przy tej cenie najlepiej zaopatrzyć się w parę monitorów, które posłużą również jako bardzo wydajny, dobrze brzmiący zestaw stereo.

www.audiostacja.pl
www.headrushfx.com

 

Moc: 2000 W (szczytowa, 1300 niskie tony + 700 wysokie tony), 1000 W (ciągła RMS, 650 niskie tony + 350 wysokie tony),
Skuteczność: 129 dB szczytowa, 127 dB ciągła (dB SPL przy 1 m)
Głośniki: 1 x 8” niskotonowy, 1 x 1,4” wysokotonowy neodymowy
Przyłącza: 2 x combo XLR/TRS 1/4"z kontrolką przesterowania, wyjście XLR OUT Link
Regulatory: VOLUME 1, VOLUME 2
Przełączniki: Contour EQ, Ground Lift
Pasmo przenoszenia: 52 Hz – 22 kHz
Kąt dyspersji: 90° w poziomie x 60° w pionie,
Mocowanie: Standardowe gniazdo 36 mm
Wymiary: 434 x 256 x 245 mm
Waga: 8,6 kg
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Cena
1 150.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
wrzesień 2019
Kup teraz