ION Discover Guitar USB

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki ION
Testy
2011-05-26
ION - Discover Guitar USB

ION Discover Guitar Audio jest producentem innowacyjnych rozwiązań i technicznie zaawansowanych produktów na bardzo szeroko pojętym, cyfrowym rynku audio. Firma należy do koncernu Numark, w skład którego wchodzą takie marki, jak Alesis czy Akai Professional.

W ofercie firmy znajdują się m.in. profesjonalne produkty do tworzenia i edycji audio, elektroniczne instrumenty muzyczne, akcesoria dla graczy komputerowych oraz urządzenia mające zastosowanie w domowych centrach rozrywki, pieczołowicie dopracowane pod względem przyjazności użytkowania i prostoty obsługi. Za sprawą firmy IQ Publishing, reprezentującej ION Audio na polskim rynku, możemy zapoznać się z niezwykle interesującym zestawem ION Discover Guitar USB będącym kompletnym rozwiązaniem przeznaczonym do nauki gry na gitarze.

Zawartość

 

Całość umieszczona została w atrakcyjnie wyglądającym kolorowym kartonie w kształcie gitarowego futerału, który możemy wygodnie nieść, chwytając za umieszczoną na górze rączkę. Centralnym elementem zestawu jest 6-strunowa gitara elektryczna, która wyglądem przypomina standardowy model Stratocastera. Instrument ma korpus wykończony na wysoki połysk w klasycznym kolorze sunburst oraz białą płytkę maskującą, na której zamontowane są przetworniki i układ elektryczny.

W gitarze zastosowano jednostronny, ruchomy mostek przykręcony do korpusu sześcioma śrubami. Każda ze strun ma możliwość regulacji wysokości oraz menzury. Klonowy gryf ma palisandrową podstrunnicę z nabitymi 21 średniej wielkości progami. Na główce ozdobionej czarnym logo ION zamontowano w jednym rzędzie sześć kluczy oraz dwa trzpienie dociskające cztery najcieńsze struny do siodełka, przy którym znajduje się też otwór regulacyjny krzywizny gryfu. Układ elektryczny to klasyczne dla gitar typu Strato trzy przetworniki single-coil, jedno pokrętło VOLUME, dwa pokrętła TONE oraz 5-pozycyjny przełącznik.

Całość uzupełnia gniazdo wejściowe umieszczone na płycie wierzchniej. Producent zadbał też o takie szczegóły, jak pasek i kostka do gitary oraz niezbędne kluczyki regulacyjne.

W pakiecie otrzymujemy profesjonalny program Native Instruments Guitar Rig 4 w uproszczonej wersji LE. Do dyspozycji mamy tu dwa bardzo dobrej jakości wzmacniacze gitarowe JUMP i Twang Reverb, oparte na najpopularniejszych konstrukcjach Marshalla i Fendera, oraz wzmacniacz basowy Bass PRO. Uzupełnieniem bazowego brzmienia są trzy symulacje kolumn głośnikowych z możliwością korekcji ustawienia mikrofonów. Guitar Rig 4 LE dysponuje też dwunastoma wysokiej jakości efektami. Znajdziemy tu: pogłos Studio Reverb, efekt opóźniający Delay Man, Chorus/Flanger, Phaser Nine, przestery Skreamer i Demon, filtry Auto Filter, Real Wah, Graphic Equalizer oraz Volume Adjustment Pedal, Stomp Compressor i Noise Gate.

Z bogatych możliwości programu możemy korzystać w czasie rzeczywistym po bezpośrednim podłączeniu gitary do komputera przez port USB. W bardzo prosty sposób umożliwia nam to dołączony kabel Guitar Link mający z jednej strony gitarowy jack, a z drugiej - wtyk USB. Cała instalacja programu jest dokładnie pokazana na filmach video umieszczonych na płycie. Co ważne, nie potrzebujemy szukać żadnych dodatkowych sterowników i bawić się w jakieś skomplikowane konfiguracje.

Na pokładzie znajduje się też zintegrowany tuner, metronom oraz dwa decki w formie klasycznych rejestratorów z przyciskami magnetofonowymi służące do zapisu i odtwarzania własnych nagrań. Bez elementów czysto edukacyjnych ION Discover Guitar USB byłby zestawem niekompletnym. W środku pudełka znajduje się w formie książeczek dokładny opis instalacji programu, użytkowania gitary wraz z jej wszystkimi elementami oraz przewodnik "Learn To Play" opisujący budowę instrumentu, strojenie, zasady zapisu nutowego, pozycje dźwięków na gryfie i podstawowe diagramy akordowe.

Bardzo wartościowe są zamieszczone na płycie filmy instruktażowe portalu internetowego Guitarmasterclass.net. W kilku częściach zostały przejrzyście przedstawione zagadnienia dotyczące gitary, techniki gry oraz podstawy teorii gitarowej.

W praktyce

 

Trzeba powiedzieć, że testowany zestaw (a przede wszystkim gitara) przeznaczony jest dla początkujących gitarzystów rozpoczynających poważne myślenie o ćwiczeniu i poszukujących przyzwoitego instrumentu. Dlatego skupmy się najpierw na gitarze ION, która nie tylko musi zapewnić komfortową pracę, ale też nie może zniechęcić do dalszego ćwiczenia. Wizualnie instrument prezentuje się znakomicie, a zastosowane w nim materiały są niezłej jakości. Muszę podkreślić, że wyjątkowo dobrze gitara brzmi na sucho. Basowe struny są sprężyste i nie mają nic wspólnego z często występującą, szczególnie w tańszych instrumentach, "gumowatością", akordy ładnie wybrzmiewają i, co ważne, gitara ładnie stroi. Z powodu dosyć luźno obracającej się nakrętki pręta regulacyjnego miałem pewien problem z korekcją krzywizny gryfu, ale mimo tego ustawiona wysokość strun nad gryfem była na bardzo dobrym, komfortowym poziomie.

Gryf ma dosyć okrągły przekrój, dobrze leży w dłoni i jest nieco cieńszy od standardowego gryfu Stratocasterów. Tu nie mamy się absolutnie czego obawiać. Jedyną chyba wadą testowanego egzemplarza były niedokładnie wykończone krawędzie progów. Nie można mówić o możliwości skaleczenia się, jednak do naprawdę komfortowego ćwiczenia konieczne byłoby przeszlifowanie zakończeń. Jest to mimo wszystko bardzo prosta operacja, którą przy odrobinie chęci i odpowiednim pilniczku można nawet wykonać samemu. Gitara ION dobrze trzyma strój pod warunkiem niekorzystania lub tylko bardzo delikatnego używania ramienia tremolo. Jest to zresztą wspólna cecha nawet dużo droższych gitar z ruchomymi mostkami, które nie są wyposażone w blokadę strun lub blokowane klucze.

ION Discover Guitar USB jest połączeniem gitary i ogromnych możliwości programu Native Instruments Guitar Rig 4, i tutaj dopiero możemy poznać praktyczną wartość oraz przydatność testowanego zestawu. Po prostej instalacji, która w razie potrzeby jest dokładnie zaprezentowana na instruktażowym filmie, wystarczy tylko wpiąć kabel łączący gitarę z wejściem USB komputera i rozpocząć zabawę.

Guitar Rig znany jest z bardzo wiernych, profesjonalnych symulacji brzmień wzmacniaczy, i tu nie mogliśmy lepiej trafić. W wersji LE mamy co prawda tylko dwa wzmacniacze gitarowe, ale w połączeniu z dostępnymi efektami ustawimy barwy od krystalicznych cleanów aż po mocne przestery. Twang Reverb emuluje brzmienia klasycznych wzmacniaczy Fendera, bez problemu zapewniając zarówno rasowe barwy czyste, jak i całą paletę brzmień bluesowych. JUMP to symulacja rockowych Marshalli. W połączeniu z kompresorem lub z dodatkowym dopaleniem (mamy do wyboru dwa wirtualne stompboxy) znajdziemy miękkie i nasycone barwy solowe oraz agresywne przestery do grania riffów. Duże znaczenie ma oczywiście dobór odpowiedniej symulacji kolumny i ustawienia mikrofonu. Istotną rzeczą jest też zaskakująco niska latencja.

Przy korzystaniu z dołączonych sterowników ASIO 4 ALL opóźnienia dźwięku są praktycznie niewyczuwalne. Nie można zapomnieć o pogłosie (naprawdę niezłej jakości), delayu czy efektach modulacyjnych, a przy korzystaniu z możliwości nagrywania i odtwarzania dźwięku dysponujemy w zasadzie kompletnym ministudiem, w zupełności wystarczającym do kreatywnego ćwiczenia. Pickupy ION brzmią zaskakująco dobrze nawet przy podłączeniu do standardowego wzmacniacza lampowego, mają tylko lekko obciętą górę i nieco mniejszą dynamikę w porównaniu do przetworników z wyższej półki. Do pełni szczęścia brakuje tylko humbuckera pod mostkiem, ale to już kwestia indywidualnych preferencji.

Na płycie znajdują się też bardzo profesjonalnie zrobione tutoriale wideo "First Steps" (pierwsze kroki) pochodzące z witryny www.guitarmasterclass.net.

W dokładny i czytelny sposób, w sześciu częściach, przedstawione są krok po kroku takie zagadnienia, jak: budowa gitary i wszystkich jej elementów, pozycja ręki na gryfie, rodzaj kostek i sposoby kostkowania, pozycje dźwięków na gryfie, zapis tabulatury oraz podstawowe ćwiczenia. Przydatna oczywiście jest w tym wypadku chociaż podstawowa znajomość języka angielskiego. Prezentacje wideo oraz wspomniana wcześniej książeczka "Learn To Play" tworzą bardzo dobrą bazę do nauki dla początkujących. W wielu dostępnych szkółkach wideo wałkowane są przede wszystkim skale, i raczej ciężko znaleźć jest tak dobrze opracowane podstawy gry.

Podsumowanie

 

ION Discover Guitar USB to doskonała propozycja dla osób chcących na poważnie rozpocząć swoją przygodę z gitarą. Bardzo ułatwione połączenie instrumentu z komputerem, możliwość korzystania z wysokiej jakości barw Guitar Riga oraz dołączone porady i lekcje - wszystko to ma niebagatelne znaczenie dla młodych gitarzystów. Po bardzo niewielkich modyfikacjach samej gitary z czystym sumieniem mogę polecić ION Discover Guitar USB. W cenie oferowanej przez producenta trudno będzie znaleźć lepszy instrument, a biorąc pod uwagę wartość użytkową i edukacyjną, testowany zestaw wydaje się idealnym rozwiązaniem dla rozpoczynających naukę gitarzystów.

Zawartość zestawu:
gitara elektryczna ION
kabel Guitar Link (jack-USB)
oprogramowanie NI Guitar Rig LE
przewodnik "Learn To Play"
filmy instruktażowe z Guitarmasterclass.net
pasek do gitary
kostka

Piotr Szarna

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
4
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Posłuchaj Testowany sprzęt