ARROW TL-22 Black HH RW

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki ARROW
Testy
Piotr Szarna
2022-05-19
ARROW - TL-22 Black HH RW

Arrow Guitars to nowa marka skierowana przede wszystkim do rozpoczynających przygodę z grą na gitarze lub basie, której celem od samego początku było stworzenie dobrej klasy, wygodnych i dobrze brzmiących instrumentów w bardzo atrakcyjnych cenach. Dotychczas w ofercie dostępne były gitary akustyczne, klasyczne oraz ukulele, a od początku tego roku pojawił się szeroki przekrój gitar elektrycznych i basowych inspirowanych klasycznymi konstrukcjami jak LP, SG, Tele czy Strat.

W poprzednim teście sprawdziliśmy model Arrow LP 22, czyli Les Paul w wykończeniu V-Sunburst, tym razem przyjrzymy się gitarze nawiązującej kształtem do Telecastera, zaopatrzoną w bardziej nowoczesny układ pickupów obejmujący dwa humbuckery.

 

BUDOWA

Korpus w stylu Tele z pojedynczym wcięciem cutaway wykonano z topoli i wykończono na wysoki połysk w głębokim, czarnym kolorze. Bez pickguardu oraz dzięki parze humbuckerów w czarnych osłonach, przymocowanych do korpusu poprzez czarne ramki – gitara prezentuje się znacznie bardziej nowocześnie.

Gryf z klonu kanadyjskiego przykręcono czterema śrubami, łączenie stabilizuje chromowana, metalowa płytka. Na palisandrowej podstrunnicy nabito 22 średniej wielkości progi, rolę znaczników pozycji pełnią kropki z imitacji masy.

Całość wieńczy zgrabna, naturalnie wykończona główka o oryginalnym kształcie, na której przykręcono sześć, zamkniętych, chromowanych kluczy. Jej powierzchnię uzupełniają dwa drzewka dociskowe dla pierwszych czterech strun oraz czarne logo marki. Tu też znajduje się otwór pręta regulacyjnego krzywizny gryfu.

Osprzęt dopełnia chromowany, stały mostek z odlewanymi, pełnymi siodełkami z niezależną regulacją wysokości i menzury dla każdej ze strun. Układ elektryczny tworzą wspomniane dwa humbuckery w czarnych, matowych osłonach o lekko porowatej powierzchni, obsługiwane 3-pozycyjnym przełącznikiem oraz wspólną parą potencjometrów głośności i tonów. Menzura gitary to standardowe 25,5” czyli 648 mm.


WRAŻENIA

Gitara prezentuje koncept Tele w nowoczesnym ujęciu – czarna, lustrzana powierzchnia bez pickguardu spójnie komponuje się z czarnymi humbuckerami, których czarne, lekko porowate puszki kojarzą się nawet z aktywnymi pickupami. Ciemna podstrunnica wkomponowuje się w całość, którą ożywia jasna naturalna główka oraz srebrne wykończenie osprzętu. Do wykończenia nie można się przyczepić, jedynie końcówki progów można lepiej oszlifować, choć nic nie przeszkadza nam podczas gry. To wszystko w cenie 500 złotych naprawdę imponuje. TL-22 stroi, setup jest komfortowy, klucze pracują prawidłowo. Widać, że na przestrzeni lat poziom technologiczny służący wyprodukowaniu dobrego instrumentu dla początkujących znacząco wzrósł, a gitary Arrow mogą być tu wręcz wzorem w tym pułapie cenowym. Gryf ma wygodny profil, co jest bardzo istotne dla rozpoczynających grę, wygoda gry stoi na dobrym poziomie, podobnie jak w standardowej konstrukcji Tele.

BRZMIENIE

Na sucho TL-22 odzywa się bez zarzutu, wybrzmienie jest równe, nie słychać nigdzie głuchych dźwięków, instrument dobrze oddaje atak i sprężyście odzywa się w dolnym rejestrze, struny wiolinowe nie znikają w całości. Pokładowe humbuckery to konstrukcje o średnim poziomie wyjściowym, który radzi sobie dobrze z oddaniem naturalnej barwy czystego kanału wzmacniacza, i jeszcze lepiej wypada po dodaniu gainu. Szybki przekrój gainu od lekkiego crunchu po high-gain nie rozczarowuje, i na pewno nie będzie potrzebna żadna szybka wymiana pickupów. Barwa czysta humbuckera gryfowego to ciepłe, dosyć klarowne tony w akordach, słychać lekko wycofany środek, artykulacja oddawana jest prawidłowo, a przełączenie na środkową pozycję rozjaśnia całość i ładnie sprawdza się przy funkowym wybieraniu dźwięków czy rozłożonych akordach. Dodanie gainu pokazuje niezłą elastyczność pickupów, uzyskamy tu artykulacyjny, tłusty sound bluesowy na pozycji gryfowej, wyrazistą barwę o szklistej górze przy obu humbuckerach i blues-rockowy pazur na humbuckerze mostkowym. Reakcja na grę nie budzi zastrzeżeń – przy fabrycznej konfiguracji gitara z powodzeniem posłuży nawet bardziej zaawansowanym i wymagającym gitarzystom.

Arrow TL-22 swoim wyglądem skłania do myślenia o mocniejszych brzmieniach i tu również wychodzi obronną ręką. Mocny drive podkreśla harmoniczne, które szczególnie dobrze eksponowane są przy pickupie gryfowym, gdzie jasna prezencja ładnie równoważy tłusty dół. Brzmienie solowe ma śpiewny, nowoczesny charakter, a perkusyjna góra podkreśla atak kostki. Pozycja środkowa switcha wprowadza jaśniejszy element, dobrze sprawdzający się przy akordowo-solowej grze z elementami palm-mutingu. Pickup mostkowy łączy nowoczesny, wycofany środek z klarownym dołem i niedrażniącą górą – Arrow sprawdza się zarówno przy klasycznym, mocnym rocku jak i bardziej nowoczesnych prog-rockowych odmianach. Nie uzyskamy tu może agresywnego, prog-metalowego soundu, ale przy odpowiedniej barwie bez problemu zbliżymy się do takich rejonów, choć atutem gitary jest jej dosyć szerokie spektrum stylistyczne, a nieprzesadzony sygnał przetworników zapewnia lepszą reakcję na artykulację i oddanie niuansów gry.

PODSUMOWANIE

Arrow TL-22 Black HH RW to wyjątkowo atrakcyjny cenowo, wykonany z dobrej jakości materiałów instrument w stylu nowoczesnego Tele, który z jest doskonałą propozycją dla początkujących gitarzystów szukających gitary sprawdzającej się w nowszej stylistyce i oferującej bardziej klasyczny design. Dwa humbuckery sprawdzą się w szerokim spektrum gainowym, oferując przekrój barw od klarownych, akordowych cleanów po soczysty, artykulacyjny high-gain.

Konstrukcja: bolt-on, Tele
Korpus: topola
Gryf: klon kanadyjski
Podstrunnica: palisander
Progi: 22 medium
Klucze: die cast, chromowane
Skala: 25,5” (648 mm)
Układ elektryczny: 2 x humbucker , 1 x VOLUME, 1 x TONE, przełącznik 3-pozycyjny
Mostek: chromowany, stały 
Wykończenie: połysk, czarny

+ design, dobra jakość wykonania, wygoda gry, brzmienie przesterowane, cena
- w tej cenie brak

Dostarczył: www.lauda-audio.pl

Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Cena
499.00 zł
Dystrybutor