SCHECTER Damien Platinum 7

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki SCHECTER
Testy
Piotr Szarna
2021-03-11
SCHECTER - Damien Platinum 7

Schecter od lat kojarzony jest z instrumentami, po które często sięgają miłośnicy ciężkiego brzmienia, i niewątpliwie na tym polu może poszczycić się niezwykle rozbudowaną ofertą gitar, choć ilość kształtów oraz różnorodnych modeli przeznaczonych w zasadzie do każdej stylistyki muzyczne może wręcz oszołomić, podobnie jak rozpiętość wzornictwa oraz efektownych wykończeń.

Seria Damien, z której pochodzi testowany, siedmiostrunowy Schecter Damien Platinum 7, stworzona została by zaspokoić szerokie potrzeby gitarzystów preferujących nowoczesne odmiany rockowej i metalowej muzyki, z naciskiem położonym na cięższe brzmienie oraz obniżony strój. Produkowana w Korei Południowej seria dzieli się na nieco tańsze modele Damien wyposażone w firmowe humbuckery Schecter Diamond Heretic i występujące w wersji 6- i 7-strunowej ze stałym mostkiem oraz mostkiem tremolo Floyd Rose w „szóstkach”, oraz droższe modele Platinum z bogatszym wykończeniem oraz pickupami EMG na pokładzie.

Linia Platinum rozbudowana jest dodatkowo o modele 8- i 9-strunowy 6-strunowy z pickupem Sustainiaca, a wszystkie instrumenty dostępne są też w wersjach dla gitarzystów leworęcznych. Nie można nie wspomnieć o charakterystycznym dla wszystkich gitar elemencie – inkrustacji ‘nietoperzy’ na podstrunnicy, mających zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników.

BUDOWA

Wytwarzany w Korei Południowej Damien Platinum 7 jak można domyślić się jest konstrukcją 7-strunową typu double cut, i posiada mahoniowy korpus o nowoczesnym kształcie z rzeźbionym topem, otoczonym kilkuwarstwowym bindingiem o platynowo-srebrnym odcieniu, który stylowo prezentuje się w połączeniu z czarnym, satynowym wykończeniem. Uwagę zwraca też metalowy osprzęt – klucze, mostek i gałki potencjometrów – wykończone w satynowym chromie. Do ergonomii korpusu dokłada się głęboko wyprofilowane łączenie wklejanego gryfu, zgodnie z nazwą Ultra Access zapewniające doskonały dostęp do najwyższych pozycji.

Stały mostek ze strunami przewlekanymi przez korpus w połączeniu z dłuższą menzurą oferuje długi sustain oraz stabilne niskie struny przy mocnym ataku w riffach.

Trzyczęściowy, klonowy gry o profilu Thin ‘C’ i grubości 20 i 22 mm przy I i XII progu, wykończono podobnie jak korpus – czarnym satynowym lakierem. Na palisandrowej podstrunnicy o płaskim 16-calowym radiusie (406 mm) nabito 24 duże progi X-Jumbo. Tu nie można przeoczyć lecących, rozpościerających skrzydła na całej jej długości, markerów nietoperzy. Szyjkę, zaraz za 48-milimetrowym siodełkiem Graph Tech XL Black Tusq, dopełnia zgrabna czarna główka o asymetrycznym kształcie, otoczona podobnie jak korpus warstwowym bindingiem i opatrzona na szczycie logiem marki i nazwą serii. Zamontowano tu po obu stronach w układzie 4+3 satynowe, chromowane klucze Grovera, a całość uzupełnia srebrna płytka otworu obustronnego pręta gryfu, na której wygrawerowano nazwę Damien Platinum. Osprzęt dopełnia mostek Tune-O-Matic ze strunami przewlekanymi przez korpus.

Za brzmienie o odpowiedniej ciężkości odpowiadają umieszczone w czarnych osłonach aktywne humbuckery marki EMG – model 81-7 przy mostku oraz 85-7 przy gryfie, sterowanie gałkami potencjometrów głośności i tonów oraz konfigurowane 3-pozycyjnym przełącznikiem. Komorę baterii umieszczono z tyłu na spodzie korpusu. Schecter Damien Platinum 7 posiada przedłużoną menzurę 26,5” (673 mm) zapewniającą stabilność niższych strun, fabrycznie zakładany jest komplet strun Ernie Ball Regular Slinky 7 #2621 (10-56).

Za potężne brzmienie, również w niskim rejestrze odpowiadają aktywne humbuckery EMG - modele 85-7 i 81-7.

WRAŻENIA

Pierwsze spojrzenie zarówno na całą serię jak i testowany Damien Platinum 7 od razu mówi o przeznaczeniu instrumentów. Czarne matowe wykończenie, nowoczesny kształt, obecność modeli ośmio- a nawet dziewięciostrunowego, i oczywiście pickupy EMG w linii Platinum świadczą o jak najlepszym przygotowaniu do boju w warunkach mocno przesterowanych brzmień oraz obniżonych strojów. Modele Platinum mają bardziej wyszukane elementy wykończenia, jak platynowy warstwowy binding czy matowy chrom osprzętu.

Nowoczesną, asymetryczną główkę stylowo dopełniają klucze w satynowym chromie, warstwowy binding oraz srebrna płytka otworu pręta.

Damien Platinum 7 prezentuje bardzo staranne wykończenie detali oraz oferuje wyjątkowy komfort gry – cienki gryf o wygodnym profilu z doskonałym dostępem do najwyższych progów w połączeniu z płaską podstrunnicą i niską akcją strun docenią też gitarzyści solowi, a miłośnicy riffów otrzymują tu bardzo stabilnie zachowujące się struny basowe dzięki zwiększonej menzurze oraz stałemu mostkowi. Bardzo spójny design łączący czerń i srebrne akcenty ubarwiają jeszcze wspomniane inkrustacje nietoperzy – niektórym mogą wydać się zbyt odważne, jednak prezentują się oryginalnie i efektownie, dobrze integrując się też z bardziej mrocznym klimatem ostrzejszej, metalowej muzyki.

Gitara na sucho bardzo ładnie rezonuje, czuć dynamikę basowych strun poprzez korpus oraz równe wybrzmienie akordów. Domeną pickupów EMG jest oczywiście brzmienie przesterowane, które od lat sprawdzają się też przy barwach czystych, szczególnie przy szerokich akordowych arpeggio. Połączenie obu humbuckerów na kanale clean oferuje podbarwioną lekko w dole, konturową barwę o ciepłym charakterze górnego pasma zapewniającego jednocześnie akordową czytelność.

Wyprofilowanie łączenia wklejanego gryfu, zgodnie z nazwą Ultra Access zapewnia doskonały dostęp do najwyższych pozycji.

Gryfowy EMG 85-7 dodaje jeszcze pełni i mocniejszego dołu, środek jest okrągły i dobrze słyszalny, bardzo ładnie wybrzmiewają tu zarówno ciepłe, nawet jazzowe akordy jak i pojedyncze przebiegi solowe o dobrze przebijającym się środku. Dosyć nietypowo wypada tu sam mostkowy EMG 81, brzmienie jest mniej basowe i nieco cichsze, jednak taka barwa zapewne sprawdzi się na kanale drive. Przechodzimy właśnie do niego z mocno odkręconym gainem, co od razu pokazuje możliwości Damiena Platinum-7 w tej domenie.

Brzmienie 81-ki jest selektywne, nasycone harmonicznymi, i doskonale oddaje dynamikę i zwarty dół najniższej struny. Powerchordy wybrzmiewają długo i równo, a pickup wzorowo sprawdza się zarówno przy nasyconym perkusyjną górą soundzie nu-metalowym, jak i cieplejszym, ale cały czas wyrazistym i agresywnym brzmieniu prog-metalowym.

Inkrustowane na palisandrowej podstrunnicy, markery lecących nietoperzy są niewątpliwie zwracającym uwagę elementem designu gitary.

Pozostałe dwie pozycje wprowadzają konturowy charakter przy połączeniu obu humbuckerów, dodający jednocześnie szklistości w górze i dynamicznego dołu, a sam EMG 85 odzywa się tłustym brzmieniem solowym z nasyconymi harmonicznymi i perkusyjną prezencją – Schecter Damien Platinum 7 to prawdziwa maszyna do gry wszelkiej maści metalowych riffów z wykorzystaniem niskich dźwięków, bardzo dobrze sprawdza się też w rozbudowanych partiach akordowych wykorzystujących wyraziste współbrzmienia strun wiolinowych jak i pojedyncze, mocne dźwięki solowe. Dwa pickupy EMG w nowoczesnym i stylowym opakowaniu Schectera współpracują tu jak dobrze naoliwiona maszyna generująca ekspresyjne, zwarte metalowe barwy.

Profilowany top okraszony jest kilkuwarstwowym, estetycznym bindingiem.

PODSUMOWANIE

Schecter Damien Platinum 7 potwierdza w 100 procentach renomę amerykańskiej marki w budowaniu wysokiej klasy instrumentów idealnie odnajdujących się w niskich, przesterowanych rejonach brzmieniowych z obszaru nowoczesnego metalu. Seria Damien skupiająca cały arsenał rockowego i metalowego zniszczenia ma szokować zarówno brzmieniem jak i stylowym wyglądem, którego niedającym się przeoczyć elementem są też oryginalne ‘nietoperzowe’ inkrustacje – trzeba przyznać że testowany Damien Platinum 7 wywiązuje się z tych zadań znakomicie.

Z tyłu umieszczono komorę z klapką baterii 9V zasilającej aktywny układ pickupów EMG.

www.megamusic.pl

 

Konstrukcja: set-in
Korpus: rzeźbiony, mahoń, warstwowy binding
Gryf: 3-częściowy, wklejany, klon, profil Thin “C”
Podstrunnica: palisander, ‘platynowy’ binding
Radius: 16”
Siodełko: Graph Tech XL Black Tusq (48 mm)
Progi: 24 X-Jumbo
Klucze: Grover
Mostek: Tune-o-matic
Układ elektryczny: aktywne humbuckery EMG 81-7 (mostek), EMG 85-7 (gryf), 1 x VOLUME, 1 x TONE, przełącznik 3-pozycyjny
Menzura: 26,5” (673 mm)
Osprzęt: satynowy chrom
Wykończenie: satynowe, czarne

 

Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
3 200.00 zł