FENDER American Professional II Telecaster

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
Marcin Komorowski
2021-02-12
FENDER - American Professional II Telecaster

Fender American Professional II to ostatnia nowość w katalogu Fendera, będącą odświeżoną i ulepszoną jeszcze odsłoną serii American Professional z 2017 roku, która zastąpiła wieloletnią, produkowaną w USA linię Standard.

Ręcznie budowana przez profesjonalistów, dla profesjonalistów – seria American Professional II łączy ponadczasową jakość instrumentów marki, umiejętności i doświadczenie jej lutników oraz technologiczne innowacje dostosowane do potrzeb współczesnych gitarzystów.

W wyniku ciągłych rozmów z wieloma gitarzystami i artystami amerykański producent w tym roku udoskonalił popularne instrumenty American Professional wznosząc je na jeszcze wyższy poziom zarówno od strony ergonomii jak i brzmienia. Ich opinie i innowacje pomogły dokładnie przeanalizować każdy element instrumentów i wprowadzić nowe specyfikacje, takie jak na nowo wyprofilowane łączenie gryfu z korpusem, przetworniki, wykończenie gryfu i różne udoskonalenia estetyczne, w tym odważne kolory, czy w wybranych modelach sosnowe drewno poddane wysokiej temperaturze.

W skład serii Fender American Professional II wchodzą gitary i basy obejmujące modele: American Professional II Stratocaster, Stratocaster HSS i Stratocaster Left-Hand; American Professional II Telecaster, Telecaster Left-Hand i Telecaster Deluxe; American Professional II Jazzmaster; American Professional II Precision Bass, Precision Bass Left-Hand, Precision Bass V; American Professional II Jazz Bass, Jazz Bass Left-Hand, Jazz Bass V i Jazz Bass Fretless, dostępnych również w nowych efektownych wykończeniach Dark Night, Miami Blue, Mercury i Roasted Pine.

W zeszłym miesiącu gościliśmy pięknego Strata (American Professional II Stratocaster) w turkusowym odcieniu Miami Blue, tym razem testujemy Telecastera w wyjątkowo prezentującym się, oryginalnym wykończeniu Dark Night.

BUDOWA

Fender American Professional II Telecaster posiada olchowy korpus pokryty błyszczącym lakierem uretanowym w wyjątkowym wykończeniu Dark Night, do czarnej powierzchni wprowadzającym cieniowane krawędzie o niebieskim, metalicznym kolorze. Wygląda to bardzo ciekawie i z czarnej w większości powierzchni uzupełnianej czarnym pickguardem tworzy bardzo oryginalną i efektownie prezentującą się całość, którą ożywia jeszcze srebrny kolor podstawy mostka, płytki potencjometrów oraz osłony gryfowego pickupu.

Wyprofilowane łączenie oraz ścięta płytka zapewniają lepszy dostęp do najwyższych progów.

Klonowy gryf o wygodnym, okrągłym profilu Deep "C" pokryty satynowym wykończeniem 'Super-Natural' jest nowym elementem całej serii. Komfort gry zwiększa ergonomicznie wyprofilowane łączenie gryfu z korpusem wraz z asymetryczną płytką, która ukazuje też mały otwór regulacji micro-tilt. Palisandrowa podstrunnica o zaokrąglonych krawędziach i promieniu 9,5” (241 mm), mieści 22 wąskie i wysokie progi Narrow Tail oraz siodełko z kości o szerokości 42,8 mm. Chromowane klucze Fender Standard Cast/Sealed Staggered na główce obniżają swoją wysokość zapewniając lepszy docisk do siodełka, osprzęt uzupełnia mostek mostek Top-Load/String-Through Tele z trzema kompensowanymi, mosiężnymi siodełkami 'bullet' oraz strunami przechodzącymi przez korpus.

Cała seria została zaopatrzona w nowo opracowane pickupy i unowocześnioną elektronikę – w tym przypadku single V-Mod II Tele, sterowane 3-pozycyjnym przełącznikiem oraz potencjometrami głośności i tonów. Pierwszy obsługuje układ Treble bleed, zachowujący czystą górę pasma przy skręceniu, drugi udostępnia przełączanie push-push dzięki któremu uzyskujemy dodatkowe szeregowe połączenie przetworników. Gitara posiada fabrycznie założone struny o grubości 9-42 i dostarczana jest w komplecie z czarnym, dopasowanym i lekkim futerałem Deluxe Molded Case z wytrzymałego, odlewanego tworzywa.

Układ push-push potencjometru tonów oferuje dodatkową barwę szeregowego połączenia obu przetworników (vs. równoległe) w środkowej pozycji.

WRAŻENIA

Fender American Professional II Telecaster podobnie jak testowany w zeszłym miesiącu American Professional II Stratocaster pokazuje jak wysoko amerykańska marka potrafi podnieść poprzeczkę przy usprawnieniu dotychczasowych, bardzo dobrych instrumentów serii American Professional (wcześniej American Standard). W zasadzie każdy element jest tu wzniesiony na kolejny poziom, od kluczy, przez gryf, jego łączenie z korpusem, przez układ elektryczny i pickupy, po mostek, i na koniec bardzo atrakcyjne nowe kolory, wśród których moim zdaniem najciekawsze jest właśnie prezentowane przez naszego Telecastera wykończenie Dark Night.

Na klasycznej główce zamontowano płynnie działające klucze o obniżających się trzpieniach.

Czarna całość dzięki niebieskiej otoczce nabiera głębi i nowoczesnego stylu. Wygoda gry stoi tu na najwyższym poziomie, od satynowej powierzchni gryfu Super Natural i komfortowego profilu ‘Deep C’ przez zaokrąglone krawędzie podstrunnicy i wyższe progi po mocniej ścięte łączenie szyjki z korpusem z tyłu. Obraz ten dopełnia wygodny mostek, znakomita intonacja oraz stabilność stroju, plus klasowy, lekki futerał – ten Tele absolutnie zasługuje na miano profesjonalnego, co uprzedzając fakty, potwierdza też jego brzmienie.

BRZMIENIE

American Professional II Telecaster na sucho odzywa się jak przystało na profesjonalny instrument, brzmienie jest zwarte, wyrównane i sprężyste przy mocniejszym ataku, od razu mamy wrażenie obcowania z gitarą z wyższej półki. Na pokładzie zamontowano nowe single V-Mod II Telecaster, cechujące się według producenta jeszcze lepszym oddaniem artykulacji przy oddaniu najlepszych cech barwy vintage’owego Telecastera.

W mostku zastosowano mosiężne, kompensowane siodełka.

Po włączeniu na czystym kanale słychać pełne, zachowujące klarowność w dole brzmienie okraszone stylową, telecasterową prezencją. Barwa ma ładny, nawet można powiedzieć stratowy charakter o plastycznym środku i wzorowej dynamice. Po dodaniu gainu pickup znakomicie oddaje artykulacyjne niuanse, przełamując się w górze przy małym gainie, a po zwiększeniu przesterowania odzywa się ciepłym, blues-rockowym soundem nie tracąc nic z charakteru rasowego Tele – nowy pickup sprawdza się doskonale po dopaleniu jeszcze barwy w stronę mocnego rockowego drive’u, pięknie wyczyszczając się do ciepłego semi-cleanu po skręceniu gałki Volume.

Przeciwległa pozycja i pickup mostkowy przynosi rasowy twang na kanale clean, który przy swojej dynamice i wyrazistości ma lekko zwiększony sygnał oferując ciepły środek i zwarty dół pasma. Włączenie kanału drive wydobywa harmoniczne, a w zależności od ustawienia gainu i lekkiej modyfikacji korekcji wzmacniacza, otrzymamy tu zarówno ekspresyjny i artykulacyjny sound country-rocka, jak i nasyconą, jasną i tłustą jednocześnie barwę rockową o dynamicznym palm-mutingu. Środkowa pozycja przełącznika łączy równolegle pickupy, a gitara odzywa się konturowym brzmieniem znanym z tej pozycji Telecastera – lekki gain wprowadza nawet element stratowej prezencji.

Seria American Professional II przynosi nowo opracowane przetworniki single-coil Fender V-Mod II - w tym przypadku wersja Tele.

Jednak to nie wszystko – American Professional II Telecaster dzięki opcji push-push w gałce tonów zmienia konfigurację pickupów na szeregową, gdzie brzmienie zaokrągla się przy jednoczesnym zwiększeniu sygnału – otrzymujemy ciekawą barwę zbliżoną do bardziej szklistej wersji P-90, która znakomicie sprawdza się też na kanale drive, zapewniając długi sustain i okrągłe, wzorowo oddające artykulacje brzmienie.

PODSUMOWANIE

Fender American Professional II Telecaster to ulepszony jeszcze od strony ergonomii i brzmienia model Tele, dla wielu doświadczonych gitarzystów mogący stać się już idealną wersją tej konstrukcji. Przy znakomitej wygodzie gry i rasowym brzmieniu vintage ze szczyptą nowoczesności, otrzymujemy czwartą, dodatkową barwę oraz oryginalne i efektownie prezentujące się wykończenie, wprowadzające świeżość do i tak niemałej palety barw amerykańskiego producenta.

Struny przechodzą przez korpus instrumentu

www.fender.com

Korpus: olcha
Gryf: klon, Deep C, satynowe wykończenie „Super-Natural”
Podstrunnica: palisander, zaokrąglone krawędzie
Siodełko: kość, 42,8 mm
Radius: 9,5” (241 mm)
Progi: 22 Narrow Tail
Klucze: Fender Standard Cast/Sealed Staggered
Mostek: Fender Top-Load/String-Through Tele
Układ elektryczny: Fender V-Mod II Single-Coil Tele × 2; przełącznik 3-pozycyjny; VOLUME (treble bleed), TONE – push/push łączący szeregowo pickupy
Wykończenie: połysk, lakier uretanowy, Dark Night
Wyposażenie: futerał Deluxe Molded Case

 

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
8 599.00 zł