EVH Wolfgang Special Deep Purple Metallic

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki EVH
Testy
Piotr Szarna
2020-07-06
EVH - Wolfgang Special Deep Purple Metallic

Prowadzona od lat przez Eddiego Van Halena i znajdująca się pod skrzydłami Fendera marka EVH nie ustaje we wprowadzaniu nowych modeli oraz innowacji do swoich instrumentów, obejmujących szeroki wybór gitar elektrycznych, lampowych wzmacniaczy i kolumn.

Jeden z najbardziej rozpoznawanych i charakterystycznych kształtów prezentuje model Wolfgang, którego seria Wolfgang Special z hebanowymi podstrunnicami powiększyła się o trzy nowe wykończenia w wersji metallic – w naszym teście gościmy jej przedstawiciela w metalizowanym kolorze Deep Purple Metallic.

BUDOWA

Plasująca się półkę wyżej od najtańszej linii Standard, seria Special produkowana jest w meksykańskich fabrykach, a do istniejących już kolorów Ivory, Satin Primer Gray i Stealth Black dołączyły ostatnio trzy nowe w wersji metallic - Burgundy Mist Metallic (z czarnym bindingiem korpusu i czarnym osprzętem) Ice Blue Metallic (z kremowym bindingiem korpusu, chromowanym osprzętem i czarno-kremowymi przetwornikami typu zebra) oraz testowany Deep Purple Metallic.

EVH Wolfgang Special wyposażony jest w korpus z lipy z wypukłym, profilowanym topem otoczonym kremowym bindigiem. Całość efektownie wykończono na wysoki połysk metalizowanym, fioletowym lakierem o wspomnianej powyżej nazwie. Klonowy gryf quartersawn o naturalnej, satynowej powierzchni, przykręcony został do korpusu czterema śrubami i wzmocniony grafitowym prętem. Przednia część łączenia z dwoma śrubami jest obniżona, co zapewnia lepszy dostęp do najwyższych progów.

Podstrunnica o zmiennym promieniu 12" - 16" (304,8 mm - 406,4 mm) wykonana jest z hebanu i posiada 22 progi jumbo oraz perłowe kropki markerów. Standardowo już nakrętka regulacji krzywizny gryfu umiejscowiona na końcu podstrunnicy przy przetworniku umożliwia wygodną i szybką regulację. Nie można też przeoczyć szerokości szyjki na blokowanym siodełku Floyd Rose R2 – 41,3 mm mówi o bardzo wygodnym gryfie.

Mostek EVH Floyd Rose dzięki tulei D-Tuna pozwala na szybkie przestrojenie gitary do stroju drop D.

Główka o oryginalnym kształcie modeli Wolfgang wykończona jest podobnie jak korpus oraz mieści chromowane klucze EVH w obustronnym układzie 3+3. Serię Special wyróżnia mostek Floyd Rose EVH z zamontowanym rozwiązaniem Eddiego o nazwie D-Tuna. Umieszczona za mostkiem tuleja pozwala po odciągnięciu na obniżenie najgrubszej struny o cały ton do D oraz uzyskanie stroju drop D. Podstawa mostka opiera się o powierzchnię topu, działa on w tym układzie tylko w dół, ale dzięki temu uzyskujemy zarówno stabilność stroju, również po zerwaniu struny, jak i możliwość wspomnianego przestrojenia struny E do D bez zmiany intonacji pozostałych.

Za brzmienie odpowiada para firmowych humbuckerów EVH Wolfgang typu zebra, przykręconych bezpośrednio do korpusu. Do ich obsługi służy 3-pozycyjny przełącznik na górnym rogu korpusu oraz dwa potencjometry: miękko i lekko obracający się potencjometr głośności EVH Bourns Low Friction (500K) oraz działający z większym oporem Bourns High Friction (250K) do regulacji tonów. Gitara posiada menzurę 25.5" (648 mm) i dostarczana jest wraz z kompletem kluczyków regulacyjnych.

Firmowe pickupy EVH Wolfgang oferują nasycone harmonicznymi, tłuste brzmienie przesterowane.

W PRAKTYCE

Gitara swym kształtem od razu przywołuje na myśl postać Eddiego, korpus z wypukłym topem okraszony filetowym, metalizowanym lakierem prezentuje się bardzo efektownie. Starannie wykończone detale, gryf quartersawn o ultra komfortowym profilu, smukła hebanowa nakładka o zmiennym promieniu tworzą już w pełni profesjonalny instrument przystosowany do wymagań wirtuozerskiej gry. Opierający się na korpusie mostek dodaje sustainu jak i zapewnia wyjątkową stabilność przy graniu riffów, a możliwość szybkiej zmiany stroju do drop D tuleją D-Tuna za 6 struną wpisuje się w też w styl Eddiego. W razie potrzeby możemy tuleję zdemontować i ustawić tył mostka wyżej nad korpusem, uzyskując konstrukcję obustronną, choć z ograniczonym odchyleniem do tyłu.

Za regulację odpowiadają dwa czarne pokrętła: bardzo lekko działające Master Volume Bourns Low Friction i stawiające większy opór Master Tone Bourns High Friction.

Od strony brzmieniowej również mamy do czynienia z najwyższymi standardami rockowego rzemiosła. Bez podłączenia Wolfgang Special bardzo ładnie rezonuje i sprężyście oddaje atak, brzmienie jest wyrównane i dynamiczne. Pickupy oferują wyższy poziom sygnału idealny do uzyskania długiego sustainu, jednak nie wprowadzając przesadnej kompresji, co służy dobremu oddaniu niuansów i charakteru całej konstrukcji również na czystym kanale. Akordy na pickupie gryfowym charakteryzuje ciepły dół i naturalny, lekko wycofany środek, a dosyć jasna góra zapewnia dobrą selektywność zarówno dolnego pasma jak i czytelność poszczególnych dźwięków.

Łączone humbuckery wprowadzają jaśniejszy kontur ale też i nieco mocniejszy, dynamiczny środek. Wzorowo działający regulator głośności pozwala zmniejszyć sygnał bez utraty góry zachowując okrągły dół, co jest szczególnie przydatne przy barwie crunch i mocniejszym drive. Dodatkowo gałka działa bardzo lekko co skłania do częstego posługiwania się nią. Pot tonów obraca się z większym oporem, dzięki czemu podczas gry możemy precyzyjniej dokonać drobnej korekty barwy.

Ścięcie łączenia gryfu z korpusem jest obniżone w przedniej części, zapewniając komfortowy dostęp do najwyższych pozycji hebanowej podstrunnicy.

Standardowo już po włączeniu kanału drive wzmacniacza humbuckery EVH Wolfgang czarują połączeniem tłustego przesteru o dynamicznym palm-mutingu z kleistym środkiem nasyconym harmonicznymi, będącymi wręcz esencją brzmienia Eddiego. Pickup mostkowy odnajduje się doskonale zarówno w klasycznym, mocnym rocku, jak i fusion czy metalu. Humbucker przy mostku dzięki czytelnej prezencji przy śpiewnym, miękkim brzmieniu perkusyjnie podkreśla grę kostką.

EVH Wolfgang Special to idealny instrument stworzony do szerokiej gry rockowej, konstrukcyjnie oferujący zarówno wygodę dla szybkich, wirtuozerskich pasaży jak i będący znakomitą maszyną do grania riffów, wspieranych jeszcze możliwością szybkiego przestrojenia struny do drop D.

Główka o charakterystycznym, oryginalnym kształcie została wykończona podobnie jak korpus metalizowanym lakierem.

PODSUMOWANIE

EVH Wolfgang Special w nowym wykończeniu Deep Purple Metallic idealnie wpasowuje się w obraz rasowego, rockowego instrumentu łączącego wygodę gry ze świetnym brzmieniem przesterowanym uzyskiwanym w szerokim zakresie gainu, dodatkowo okraszonym nietuzinkowym wyglądem i efektownym, metalizowanym lakierem.

Po obu stronach przykręcono płynnie działające, firmowe klucze EVH.

www.evhgear.com

 

Konstrukcja: bolt-on
Korpus: lipa
Gryf: klon quartersawn
Klucze: zamknięte EVH
Podstrunnica: heban
Radius: zmienny 12"-16" (304,8mm - 406,4mm)
Progi: 22 Jumbo
Mostek: EVH Floyd Rose z systemem EVH D-Tuna
Menzura: 25,5" (648 mm)
Układ elektryczny: 2 x humbuckery EVH Wolfgang zebra (gryf i mostek), 3-pozycyjny przełącznik, 1 x VOLUME Bourns Low Friction, 1 x TONE Bourns High Friction
Wykończenie: wysoki połysk Deep Purple Metallic, kremowy binding korpusu
Osprzęt: chromowany
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
5 699.00 zł