EPIPHONE Limited Edition Jason Hook M-4 Explorer Outfit

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki EPIPHONE
Testy
2020-04-01
EPIPHONE - Limited Edition Jason Hook M-4 Explorer Outfit

Zdobywszy szlify w zespołach Alice’a Coopera i Vince’a Neila, przed dołączeniem do Five Finger Death Punch w 2009 – jednej z najszybciej wschodzących gwiazd nowoczesnego metalu po 2000 roku – Jason Hook należy bez wątpienia do mistrzów tego gatunku.

W ostatnim okresie Kanadyjczyk został zaangażowany przez Epiphone’a do stworzenia bardziej przystępnej cenowo wersji jego sygnowanego Gibsona M-5 Sherman z 2013 roku. Rezultatem jest prezentowany tu, limitowany model Epiphone Limited Edition Jason Hook M-4 Explorer Outfit, wyróżniający się znanym już z poprzedniej wersji Gibsona, korpusem lekko zmodyfikowanego Explorera z oryginalną, czerwono-białą grafiką M-4 Sherman.

BUDOWA

Korpus Epiphone Ltd. Ed. M-4 Explorer Outfit wykonano z mahoniu, stosując nieco głębsze wcięcie cutaway oraz ścięcie górnej krawędzi, zapewniające wygodniejsze podparcie dla prawej ręki. Mahoniowy, wklejany gryf o profilu Custom SlimTaper zaopatrzono w ciemnobrązową podstrunnicę Granadilla o 12-calowym radiusie, na której nabito 22 progi Super Jumbo. Jest to drewno należące do odmian palisandru, wyróżniające się wyjątkową twardością i trwałością.

Nachylona główka o zaokrąglonym końcu mieści logo Epiphone oraz przykręcone w jednym rzędzie na górze sześć blokowanych kluczy Grover Locking mini-Rotomatics, stosowanych też w droższym modelu Gibsona, sygnowanym przez Hooka. Osprzęt dopełnia stały mostek LockTone Tune-o-matic ze strunociągiem.

Za przeniesienie barwy odpowiada sprawdzona para klasowych humbuckerów Seymour Duncana – Vintage ’59 przy gryfie i SH-4 JB pod mostkiem, z niezależnymi regulatorami głośności i wspólnym tonów. Pickupy konfiguruje 3-pozycyjny przełącznik na dolnym rogu. Menzura wynosi 24,75”, każdy instrument oferowany jest w komplecie z piankowym gig-bagiem oraz Certyfikatem Autentyczności.

W PRAKTYCE

Od pierwszego spojrzenia wiemy już, że mamy do czynienia z instrumentem, który będzie przyciągał spojrzenia na scenie. Kształt Explorera w intensywnym czerwonym wykończeniu zdobionym białymi ukośnie biegnącymi paskami prezentuje się wyjątkowo okazale. Dodatkowo ścięcie na górnej krawędzi zapewnia większą wygodę dla podparcia prawego przedramienia, co na pewno odczują wszyscy gitarzyści grający więcej riffów. Podobnie pogłębiony lekko cutaway ułatwia jeszcze dostęp do najwyższych pozycji.

Sygnatura Jasona Hooka równie dobrze wypada pod względem ustawienia wysokości strun nad gryfem, jak i trzymania stroju dzięki blokowanym kluczom, które wzorowo współpracują ze stałym mostkiem, co ma niebagatelne znaczenie na scenie – to w zasadzie kompletny instrument, na którym polegać można w każdej sytuacji. Od strony akustycznej gitara odzywa się bez żadnych głuchych dźwięków, z dobrą sprężystością w basowych partiach i mocną dynamiką strun wiolinowych, czuć rezonans drewna w rękach po uderzeniu w struny.

Pickupy to dokładnie te same modele zastosowane w limitowanej sygnaturze muzyka ze stajni Gibsona – klasyczna para Seymour Duncan SH-1 przy gryfie i SH-4 pod mostkiem, zapewniające nasycony przester na high-gainowym kanale bez poświęcania detaliczności i harmonicznych przy schodzeniu w bardziej crunchowe rejony. Brzmienie czyste jest pełne i organiczne, długo wybrzmiewa a miłośnicy zwartych, przesterowanych dźwięków riffowych i tłustego palm-mutingu będą więcej niż zadowoleni, tym bardziej że sygnatura zapewnia ponadprzeciętną selektywność nawet w mocno saturowanych akordach oraz bogactwo harmonicznych w solówkach.

Nie ma też problemu z klarownością pickupu gryfowego – barwa jest śpiewna, bez przesadzonego basu, a pickup mostkowy wprowadza wyważoną dozę agresywności i perkusyjnego ataku. Brzmienie ładnie wyczyszcza się gałką głośności a po chwili zabawy okazuje się, że Jason Hook M-4 Explorer w wersji Epiphone to gitara, która poradzi sobie zarówno przy ciężkich riffach, ognistych solówkach jak i bardziej klasycznych stylach bluesa, popu czy nawet jazzu.

PODSUMOWANIE

Sygnatura Jasona Hooka z Five Finger Death Punch to wyjątkowy instrument łączący klasyczną stylistykę Explorera z oryginalnym wykończeniem oraz szerokim spektrum brzmieniowym. Jak to często bywa w przypadku sygnowanych instrumentów, nie każdemu musi przypaść do gustu wyrazisty design podążający za stylem artysty, jednak limitowany Epiphone Jason Hook M-4 Explorer Outfit z całą pewnością jest rasowym instrumentem oferującym bardzo dobre brzmienie, wykonanie oraz wysoki komfort gry.

www.lauda-audio.pl
www.epiphone.com

 

Konstrukcja: set-in
Korpus: mahoń
Gryf: mahoń
Podstrunnica: Granadilla
Radius: 12”
Progi: 22 Super Jumbo
Klucze: Grover Locking mini-Rotomatics
Skala: 24,75” (628 mm)
Układ elektryczny: Seymour Duncan SH-1 Vintage ’59 Humbucker (gryf), Seymour Duncan SH-4 ‘JB’ (mostek), 2 x VOLUME, 1 x TONE, 3-pozycyjny przełącznik
Mostek: LockTone Tune-o-matic ze strunociągiem
Wykończenie: połysk M-4 Sherman
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
3 749.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
luty 2020
Kup teraz