PARKWOOD PWH4 Hybrid

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki PARKWOOD
Testy
2009-03-06
PARKWOOD - PWH4 Hybrid

W ostatnich latach obserwujemy wzmożone wysiłki lutników chcących pogodzić ze sobą dwa światy gitar: elektrycznych oraz akustycznych.

Aby skonstruować gitarę elektryczną, za pomocą której możliwe jest uzyskanie zadowalających rezultatów w zakresie brzmienia nawiązującego do gitary akustycznej, muszą zostać spełnione dwa warunki. Pierwszy z nich (stosunkowo łatwy do realizacji) to uzbrojenie gitary w przetwornik piezoelektryczny, natomiast drugi - skonstruowanie instrumentu, który doskonale brzmi bez podłączenia do wzmacniacza, posiada dobry rezonans i oferuje wyrównane pasmo.

Posiadanie instrumentu sprawdzającego się zarówno jako typowa gitara elektryczna, jak i akustyczna ma wiele zalet, szczególnie w przypadku gitarzystów często koncertujących, dlatego coraz więcej producentów interesuje się tym właśnie segmentem rynku muzycznego.

W wydaniu 306 (Summer/2008) brytyjskiego miesięcznika "Guitarist" znalazł się test jednej z gitar tego typu, przy którym umieszczono prestiżowe wyróżnienie Guitarist CHOICE. Mowa o instrumencie wyprodukowanym przez firmę Parkwood Guitars, której siedziba znajduje się w Indonezji. Gitara Parkwood PWH4 Hybrid to - jak sama nazwa wskazuje - hybryda elektryka i akustyka.

Na pokładzie instrumentu zamontowano dwa humbuckery Seymour Duncan SM1N oraz przetwornik piezoelektryczny firmy Fishman, który został umieszczony w mostku. Zarówno korpus, jak i gryf gitary wykonano z mahoniu, a podstrunnicę z palisandru.

Już po kilku pierwszych dźwiękach wydobytych z gitary Parkwood PWH4 Hybrid staje się jasne, że jest to instrument z najwyższej półki.

Uwagę zwraca duża dynamika, pełne i masywne brzmienie oraz długi sustain. Do tego dochodzi duża wygoda gry i wysoka estetyka wykonania. Pod pojęciem "najwyższa półka" kryje się nie tylko solidna jakość wykonania i doskonałe walory brzmieniowe, ale także... cena, która została ustalona na poziomie 799 funtów. Choć może się wydawać, że nie jest to mało, to jednak - zważywszy na atuty tego instrumentu, wśród których należy podkreślić doskonałe brzmienie akustyczne - inwestycja może okazać się absolutnie trafiona.

korpus: mahoń; gryf: mahoń; podstrunnica: palisander; progi: 22 medium; skala: 24.75" (629mm); klucze: Grover; układ elektryczny: Seymour Duncan SM1N (2), VOLUME, TONE, VOLUME/CONTOUR (piezo), 3-pozycyjny przełącznik przetworników elektromagnetycznych, 3-pozycyjny przełącznik układu elektromagnetycznego i piezoelektrycznego; waga: 3kg; wykończenie: Light Vintage Burst; kraj produkcji: Indonezja


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
4
Wygoda:
5