DUESENBERG Starplayer Special

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki DUESENBERG
Testy
2018-09-07
DUESENBERG - Starplayer Special

Instrumenty Duesenberga, marki założonej już ponad trzy dekady temu w Hanowerze w Niemczech, od lat plasują się w ekskluzywnym gronie butikowych producentów, wyróżniając się perfekcyjnym wykończeniem oraz wyszukanymi elementami wykończenia nawiązującymi do stylu Art Deco.

W ofercie nie brakuje też gitar sygnowanych przez takich artystów jak Mike Campbell, Joe Walsh, Dave Stuart czy Johnny Deep. Od niedawna dystrybutorem marki na naszym rynku jest firma FX Music, dzięki której otrzymaliśmy do testu model Starplayer Special. Wszystkie instrumenty Duesenberga posiadają oryginalny, autorski osprzęt i produkowane są na miejscu w Niemczech. Tańszy jak na standardy marki Starplayer Special nie epatuje aż tak bogatym wykończeniem, jednak jakością wykonania i klasą osprzętu nie ustępuje znacznie droższym gitarom ze stajni Duesenberga. Od lat Starplayer Special był modelem pozwalającym wejść wielu muzykom w świat Duesenberga, a zaprezentowany w 1992 roku instrument został wybrany na „Gitarę roku” w Wielkiej Brytanii w 2003 roku.

BUDOWA

Duesenberg Starplayer Special prezentuje znajomy kształt w stylu LP z pojedynczym wcięciem cutaway. Lekko profilowany korpus solidbody wykonano z olchy i wykończono na wysoki połysk w kremowym kolorze Vintage White oraz czarnym lakierem z tyłu i na bokach. Top obok kremowego bindingu zdobią też elementy nawiązujące do designu Duesenberga – stylizowana, srebrna litera D na górnym rogu, gałki potencjometrów i końcówka przełącznika oraz metalowa, przykręcona listwa nad pickguardem. W ofercie dostępnych jest jeszcze 6 wersji wykończenia: trzy klasyczne Black, Surf-Green i Fiesta-Red, oraz trzy, bardzo stylowo prezentujące się „brokatowe” Black-Sparkle, Blue-Sparkle oraz Silver-Sparkle.

Przykręcany klonowy gryf o łagodnym profilu D pokryty jest warstwą satynowego w dotyku lakieru, a ręcznie wykańczana podstrunnica z palisandru o radiusie 12” (305 mm) posiada nabite 22 progi jumbo. Szerokość gryfu przy siodełku i na 12 progu to odpowiednio 42,5 i 52 mm, grubość 21 i 24 mm, w środku umieszczono też obustronny pręt regulacyjny. Pozycje wskazują perłowe markery w kształcie kropek. Całość wieńczy czarna główka z charakterystycznymi dla marki metalowymi elementami, jak płytka zasłaniająca otwór pręta oraz srebrne logo litery D na szczycie. Przykręcono tu po obu stronach w układzie 3+3 klucze Duesenberg Z-Tuners z tulipanowymi główkami a niklowany osprzęt dopełnia stały mostek Duesenberg ze stalowymi siodełkami oraz z aluminiowym strunociągiem. Na dole na krawędzi przykręcono gniazdo wejściowe nawiązujące designem do pozostałych elementów.

Za brzmienie odpowiada para humbuckerów równie stylowo dopełniających całość swoimi ramkami oraz obudowami. Pod gryfem umieszczono model Duesenberg GrandVintage, przy mostku znalazł się mocniejszy Duesenberg CrunchBucker. Całość obsługiwana jest 3-pozycyjnym przełącznikiem oraz dwoma potencjometrami: głośności i tonów. Ten ostatni to bardzo ciekawe rozwiązanie, pozwalające dodatkowo przy zwiększaniu od delikatnie blokowanej w punkcie środkowym pozycji ‘zero” na uzyskanie płynnego przejścia w stronę barw typu single-coil. Co ciekawe nie jest tu wyciszana dana cewka pickupu, dzięki czemu uzyskujemy autorskie przejście Duesenberga w stronę singlowych brzmień. Gałka przy skręcaniu od pozycji środkowej działa już jak klasyczny, przyciemniający pot tonów. Menzura gitary wynosi klasyczne 25.5” czyli 648 mm a w komplecie otrzymujemy jeszcze kluczyki regulacyjne gryfu i mostka.

W PRAKTYCE

Gitara przy pierwszym zetknięciu ujmuje prostotą, szczególnie w klasycznym, stonowanym kolorze Vintage White, jednak już po chwili zaczynamy dostrzegać jakość spasowania oraz poszczególne detale wykończenia charakterystyczne dla gitar Duesenberga. Gryf znakomicie układa się w dłoni, a jego smukła, satynowa powierzchnia zwiększa jeszcze komfort gry – mamy tu połączenie bardziej okrągłego kształtu vintage i nowoczesnego profilu do szybszego grania. Szlif koron progów to również wyższa półka. Wysokość strun nie sprawia najmniejszych problemów przy podciąganiu czy legato, bez obijania się strun o progi przy mocniejszym ataku. Tu docieramy do drugiej strony instrumentu – brzmienia.

Na pokładzie zestawiono bardzo artykulacyjny przetwornik GrandVintage o mniejszym sygnale, wzorowo oddający niuanse gry, oraz mocniejszy CrunchBucker, dzięki któremu Starplayer Special odnajdzie się jako rasowy, rockowy instrument. Już od początku gitara zaskakuje dynamicznym brzmieniem ukazującym przy pickupie gryfowym najbardziej pożądane cechy humbuckerów vintage – tłusty, ciepły, ale jednocześnie bardzo klarowny sound bez przerysowanego dołu. Nic tu się nie ciągnie w basie, pod ręką mamy plastycznie reagującą na atak prezencję, a całość doprawiona jest czytelnym charakterem Duesenberga, który można określić jako selektywny sound Les Paula z lekką nutą Gretscha. Pracujące oba pickupy w środkowej pozycji to klasa sama w sobie, z bardziej wyrazistą górą, idealne zarówno do funkowych akordów jak i rozłożonych klimatycznych arpeggio. W zanadrzu mamy „magiczną” gałkę tonów, która przy zmniejszaniu od środkowej pozycji przyciemnia całość, a przy zwiększaniu generuje barwę coraz bardziej w kierunku singla, o niepowtarzalnym, własnym charakterze.

Po drodze można znaleźć kilka zaskakujących, ciekawych barw, nie do uzyskania klasyczną korekcją. Po dodaniu gainu robi się jeszcze ciekawiej, ożywają harmoniczne, a barwa jest w dalszym ciągu ekspresyjna i klarowna nawet w high-gainowych obszarach. Tu swoją moc pokazuje humbucker mostkowy – to podrasowane brzmienie rockowe o lejącym się, ładnym środku, tłustym palm-mutingu i okrągłej, ale przebijającej się górze. Na sustain nie można na pewno narzekać – nawet przy bluesowych poziomach gainu czuć wybrzmienie i lekkość wydobycia niuansów dynamicznych. Gałka multi-tonów również na wysokim gainie sprawdza się wzorowo, rozjaśniając w razie potrzeby brzmienie i zmieniając jego charakter w unikalny sposób.

PODSUMOWANIE

Duesenberg Starplayer Special to niewątpliwie profesjonalny instrument, dostępny w naprawdę atrakcyjnej cenie jeśli przyjrzymy się innym modelom niemieckiej marki oraz weźmiemy pod uwagę jego walory – klasowe, bardzo klarowne brzmienie odnajdujące się w bardzo szerokim spektrum ganiu, z możliwością unikalnego, płynnego doprawienia barwy singlowym charakterem. W parze idzie tu niezwykle wygodny gryf, jakość wykończenia oraz stylowe detale designerskie, choć obecne w dosyć minimalistycznej formie jak na standardy i możliwości Duesenberga.

www.duedenberg.de
www.fxmusic.pl

 

Konstrukcja: Bolt-on
Korpus: Olcha
Gryf: Klon, profil D
Podstrunnica: Palisander wschodnioindyjski
Radius: 12” (305 mm)
Progi: 22 Jumbo
Menzura: 648mm / 25,5”
Klucze: Duesenberg Z-Tuners „Tulip”
Mostek: Duesenberg Stoptail Tune-o-matic
Przetworniki: Duesenberg GrandVintage Humbucker (gryf), Duesenberg CrunchBucker (mostek)
Regulacja: VOLUME, TONE (Multi-Tone), 3-pozycyjny przełącznik
Wykończenie: Lakier poliuretanowy, Vintage White, tył i boki Trans Black, kremowy binding
Struny: Duesenberg DSA10 (010- 013-017-028-042-050)
Wynik testu
Cena
5 319.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
lipiec 2018
Kup teraz