MARTYN BOOTH Special

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki MARTYN BOOTH
Testy
2009-03-05
MARTYN BOOTH - Special

Martyn Booth to lutnik, który ma na swoim koncie pracę dla takich potentatów branży muzycznej, jak Gibson czy Yamaha.

Pracę w zawodzie rozpoczął w roku 1975, jednak dopiero 27 lat później zdecydował się na rozpoczęcie działalności na własną rękę. Od tego czasu z jego pracowni wyszło wiele doskonałej jakości instrumentów, które praktycznie od razu zyskały uznanie na rynku światowym.

Znakiem szczególnym Martyna Bootha jest brak jakichkolwiek kompromisów konstrukcyjnych. Naturalną konsekwencją takiego podejścia jest wysoka cena powstających w jego pracowni gitar.

Martyn Booth Special to replika instrumentu zamówionego przez Alastaira McNeilla, gitarzystę współpracującego z Róisín Murphy - wokalistką grupy Moloko. Gitara nawiązuje do Gibsona Les Paula Special z końca lat 50. Korpus o grubości 38mm powstał z jednego kawałka mahoniu brazylijskiego i posiada stosunkowo ostro ścięte krawędzie.

Sercem układu elektrycznego są dwa zmodyfikowane przez Bootha przetworniki Bare Knuckle typu P-90. Pickup przy mostku został przewinięty przy zastosowaniu drutu o średnicy 42AWG i magnesów AlNiCo IV, natomiast przy gryfie - AlNiCo II.

Brzmienie gitary Martyn Booth Special jest pełne i wyrównane. Każdy z przetworników oferuje odrębną charakterystykę tonalną. Podczas gry na pickupie przy mostku słychać dźwięczną, charakterystyczną dla Stratocasterów "szklankę", natomiast przetwornik przy gryfie dostarcza miękko zarysowanej podstawy.

Najbardziej uderzającą cechą brzmieniową prezentowanego instrumentu jest doskonały balans pomiędzy wspomnianymi dwiema charakterystykami. Nic więc dziwnego, że gra na gitarze Martyna Bootha sprawia wiele przyjemności, tym bardziej że oferuje ona doskonały rezonans, długo wybrzmiewa i jest czuła na artykulację.

Instrument ten został skonstruowany z godną podziwu starannością i dbałością o szczegóły. Nie znajdziemy tu żadnych przypadkowych elementów ani rozwiązań, począwszy od wyboru drewna poprzez wykończenie aż po rozmieszczenie potencjometrów na korpusie.

Tak interesująca gitara nie mogła zostać niezauważona przez redaktorów brytyjskiego miesięcznika "Guitarist", którzy w wydaniu 308 (10/2008) przyznali jej prestiżowe wyróżnienie Guitar CHOICE.

korpus: mahoń; gryf: mahoń; podstrunnica: palisander; progi: 22 jumbo (Dunlop 6150); skala: 25" (635mm); siodełko: Tusq; mostek: Pigtail; klucze: Gotoh Deluxe; układ elektryczny: Bare Knuckle P-90 (2), VOLUME (1), TONE (1), 3-pozycyjny przełącznik przetworników; waga: 3,5kg; wykończenie: Baby Blue; kraj produkcji: Wielka Brytania


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
6