CHAPMAN ML3 BEA

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki CHAPMAN
Testy
2017-11-03
CHAPMAN - ML3 BEA

Chapman to stosunkowo młoda marka na gitarowym rynku, powołana do życia w 2009 r. przez Roba Chapmana.

Rob Chapman to gitarzysta znany z wyjątkowo ciekawych i efektownych prezentacji sprzętu, które publikuje z Lee Andertonem (właścicielem sieci sklepów muzycznych) w serwisie YouTube. Model ML3 zaprojektował ich bliski współpracownik - Rabea Massad, gitarzysta w zespole Roba Chapmana - Dorje, grający również w składzie Toska.

Olchowy korpus zdobi nakładka z klonu płomienistego - cieniowane wykończenie z przodu akcentuje piękny rysunek słojów, przednią krawędź zdobi jasna listwa typu reveal - w tym miejscu bezbarwny lakier ukazuje jasne drewno. Kształt jest harmonijny i ergonomiczny dzięki wycięciom i sfrezowaniom we wszystkich miejscach, gdzie można się ich spodziewać - przede wszystkim z z przodu pod przedramieniem, z tyłu pod żebra, a także w miejscu mocowania gryfu - śruby w tulejach są ustawione asymetrycznie, korpus ścięty ukośnie i zaokrąglony. Także wycięcie ułatwiające dostęp do wysokich pozycji ma dodatkowe podcięcie z tyłu.

Gryf o profilu C przy siodełku z tworzywa Graph Tech Tusq XL ma dość często spotykaną szerokość 43 mm, a przy ostatnim z 22 stalowych progów 58 mm. Wykonana z ciemnoczerwonego drewna paduk i wykończona satynowo szyjka ma grubość 23,5 mm przy I progu, 24 mm przy XII; promień łuku podstrunnicy wykonanej z indyjskiego hebanu to 350 mm, menzura ma długość 648 mm, czyli 25,5 cala. Główka typu reverse (odwrócona w stosunku do większości gitar elektrycznych z kluczami po jednej stronie), jest ozdobiona autografem Roba, odchylona od linii gryfu i pogrubiona w miejscu przejścia w szyjkę.

Stabilność stroju gwarantują blokowane klucze Hipshot Grip-Lock Open o przełożeniu 18:1 - ich zastosowanie jest istotne ze względu na mostek Wilkinson zawieszony na dwóch śrubach. Jest to konstrukcja tremolo z mosiężnym blokiem, przez który przewleka się struny, co ułatwia szczelina w płytce z tyłu korpusu. Osprzęt uzupełniają blokady paska Chapman strap locks.

Układ elektryczny tworzą dwa humbuckery Chapman Henchman - mały mini rail przy gryfie i pełnowymiarowy przy mostku. Pięciopozycyjny przełącznik umieszczony między gałkami głośności i barwy, oprócz klasycznych połączeń w 1, 3 i 5 pozycji, w międzypozycjach daje możliwość włączenia trzech cewek - w pozycji 2 jest to humbucker przy mostku i zewnętrzna cewka przy gryfie, w 4 - humbucker przy gryfie i zewnętrzna cewka przy mostku. Gitara jest sprzedawana w czarnym, walizkowym futerale.

Cena sięgająca prawie 6000 złotych to dość wysoki pułap jak na markę działającą od ośmiu lat i walczącą o miejsce na rynku pośród światowych gigantów. Jest to jednak instrument z kilku powodów wyjątkowy. Po pierwsze, łączy dwa zróżnicowane pod względem budowy i brzmienia humbuckery z korpusem nawiązującym do konstrukcji typu tele i z jednostronnym wibratorem, który kojarzy się przede wszystkim ze Stratem. Po drugie, to bardzo solidnie i ergonomicznie wykonany instrument, którego komfort gry zaskakuje wyłącznie w pozytywnym sensie. Po trzecie, nie ma wątpliwości, że to gustownie wykończone wiosło adresowane jest przede wszystkim do miłośników muzyki tak ciężkiej, że po jej słuchaniu zostają dziury w podłodze, nie mówiąc o graniu, które z definicji ma powodować trzęsienie ziemi.

Przester jest mocny, nasycony, lejący się, ale z wyraźnie zdefiniowanym środkiem, dzięki któremu gitara nawet w obniżonych strojach nie ginie w miksie. Jednakże i zwolennicy lżejszych odmian muzyki nie będą zawiedzeni, ponieważ przystawki świetnie radzą sobie na lekkich przesterach - tu przydaje się precyzyjnie działająca regulacja głośności, którą można szybko wyczyścić drive. W 2 i 4 pozycji przełącznika gdzie włączane są pojedyncze cewki z humbuckerami, uzyskuje się oryginalne brzmienia świetnie nadające się do łagodniejszych klimatów. Gitara jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale przy tym wygodna i nietuzinkowa pod względem brzmienia. Warto zwrócić na nią uwagę.

www.guitarcenter.pl
www.chapmanguitars.co.uk

 

Konstrukcja: bolt-on
Menzura: 25,5" = 648 mm
Korpus: olcha, klon płomienisty
Gryf: paduk
Podstrunnica: heban indyjski
Progi: 22 jumbo
Klucze: Hipshot Grip-Lock Open
Mostek: Wilkinson 2-point tremolo
Elektronika: Chapman Henchman Mini Rail Humbucker, Chapman Henchman Humbucker, przełącznik 5-pozycyjny, VOLUME, TONE
Wykończenie: SmokeWynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5.5
Cena
5 999.00 zł