FUJIGEN FGN Expert Elan Dark Evolution

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki FUJIGEN
Testy
2015-05-28
FUJIGEN - FGN Expert Elan Dark Evolution

Fujigen to japońska z krwi i kości marka, której instrumenty zyskują coraz większe uznanie wśród gitarzystów poszukujących najwyższej jakości wykonania i brzmienia. Firma wywodząca się z legendarnego koncernu Matsumoto rozpoczęła budowę instrumentów już ponad pół wieku temu, a od początku lat 70. produkowała gitary na zlecenie innych firm jak Hoshino Gakki (Ibanez), Greco,Yamaha, Orville (Gibson), Epiphone, Fender czy Gretsch.

Autor testu: Piotr Szarna

Firma opracowała też wspólnie z Rolandem pierwszy na świecie syntezator gitarowy GR-500. Od początku lat 80. japoński koncern zmniejszył produkcję gitar akustycznych i skoncentrował się głównie na gitarach elektrycznych solid body. W 1983 roku dzięki m.in. kontraktowi z Fenderem Fujigen produkowało 14,000 gitar miesięcznie, z czego 80 procent przeznaczona była na eksport, a pozostała część trafiała na rynek japoński. Od początku jakość stawiana była na pierwszym miejscu, a owocem wieloletnich doświadczeń i wprowadzania własnych rozwiązań konstrukcyjnych jest marka FGN Guitars, której czarny przedstawiciel FGN Expert Elan Dark Evolution, dzięki polskiemu dystrybutorowi Music Partners, trafił do naszego testu.

BUDOWA


Fujigen Expert Elan Dark Evolution należy do grupy wyższej klasy instrumentów kierowanych do preferujących metalowe oraz mocne rockowe brzmienia gitarzystów, o czym informuje nas od razu nowoczesny kształt z ostrymi wyprofilowaniami, czarne wykończenie oraz aktywne pickupy Seymour Duncana. Korpus wykonano z selekcjonowanego mahoniu, na który naklejono gruby i efektownie wyprofilowany na rogach top z klonu. Całość wykończono satynowym, czarnym lakierem, a płytę wierzchnią uzupełnia biegnący dookoła naturalny klonowy binding, ukazujący zwężające się wyprofilowanie powierzchni topu. Z tyłu znalazła się wygodnie otwierana komora baterii 9 V zasilającej aktywny układ przetworników.

Na pokładzie zamontowano stały mostek TonePros typu tune-o-matic wraz z regulowanym i blokowanym dodatkowo imbusowymi śrubkami strunociągiem. Dzięki głęboko wchodzącym w korpus trzpieniom konstrukcja zapewnia bardzo dobre przeniesienie wibracji ze strun. Mahoniowy, wykończony czarnym, satynowym lakierem gryf wykonano z pięciu części klonu i orzecha oraz przykręcono czterema śrubami, a miejsce łączenia posiada bardzo ergonomiczne wyprofilowanie ułatwiające dostęp do najwyższych pozycji. Palisandrowa podstrunnica została ozdobiona bardzo efektownymi, owalnymi markerami z kolorowego abalonu, a efekt wizualny wzmacnia jeszcze naturalny binding z drewna orzecha. Na nakładce nabito 24 progi jumbo wykonane w autorskim systemie C.F.S (Circle Fretting System), który stosowany jest we wszystkich instrumentach Fujigen.

Perfekcyjnie oszlifowane progi są lekko łukowato wygięte, zapewniając wraz z rozszerzającym się w kierunku mostka gryfem równe odległości między poszczególnymi progami. Dzięki temu poprawia się nie tylko precyzja strojenia, ale odczuwalny jest zarówno dłuższy sustain oraz bogatsze harmoniczne, jak i lepsza separacja dźwięków i bardziej klarowne brzmienie, co zostało potwierdzone wieloma testami i opiniami profesjonalnych muzyków. Na satynowej, czarnej główce ozdobionej perłowym logo firmy oraz nazwą serii zamontowano po obu stronach w układzie 3+3 chromowane klucze Gotoha. Otwór pręta regulacyjnego zasłania błyszcząca, czarna płytka z japońską nazwą marki świadczącą o rodowodzie gitary.

Układ elektryczny tworzy para aktywnych humbuckerów Seymour Duncan Blackout AHB- 1, będących najmocniejszymi pickupami w ofercie amerykańskiego producenta. Specjalnie dobrany preamp zapewnia wyjątkowo niskie szumy przy poszerzonym paśmie i podbiciu sygnału do 18dB. Całość sterowana jest 3-pozycyjnym przełącznikiem oraz dwoma potencjometrami głośności i tonów. Gitara posiada standardową skalę 25,5" i dostarczana jest w wysokiej klasy, wyściełanym czerwonym pluszem futerale.

WRAŻENIA


Do gitary podszedłem z wyjątkowym pietyzmem mając w głowie bardzo pozytywne opinie muzyków o marce Fujigen, która staje się coraz bardziej widoczna na naszym rynku. Już niedługo mają pojawić się też tańsze, produkowane w Japonii modele o niemal dwukrotnie niższej cenie od testowanej tu gitary. Oczywiście nie będzie to tak wysoka specyfikacja, jednak biorąc pod uwagę japońską jakość, będą to niewątpliwie bardzo ciekawe instrumenty. FGN Expert Elan Dark Evolution potwierdza swoją klasę już po wstępnych oględzinach. Trójwymiarowe wyprofilowanie topu, pięknie łączący się wizualnie binding z satynowym, bardzo przyjemnym w dotyku czarnym lakierem oraz równie ujmująca podstrunnica z kolorowymi markerami robią naprawdę spore wrażenie.

Standardowo gitara z fabrycznymi 'jedenastkami' strojona jest o cały ton w dół. Nasz egzemplarz wyposażony był chyba w nieco cieńsze struny i testowany był przy standardowym stroju oraz w obniżonym drop D. Nisko ustawione struny oraz wygodny, satynowy gryf zapewniają ponadprzeciętny komfort, gitara oddaje 100 procent włożonej energii i od razu zachęca do grania legato, jednocześnie bardzo stabilnie zachowując się przy mocnych kostkowanych riffach. Wszystko tu doprowadzone jest w zasadzie do perfekcji, a bliższe oględziny potwierdzają znakomite spasowanie oraz estetyczne wykończenie wszystkich elementów. Po bardzo wnikliwym przyjrzeniu można zaobserwować lekko łukowate progi systemu C.F.S, ale prawdę mówiąc na pierwszy rzut ciężko jest to zobaczyć. Jak przystało na profesjonalny instrument z wyższej już półki nie ma też najmniejszych problemów ze strojeniem, zostaje nam więc podłączyć gitarę do wzmacniacza.

BRZMIENIE


Na sucho gitara odzywa się mocno odczuwalnym, dynamicznym basem oraz czystą sprężystą górą ze słyszalnym, naturalnym charakterem drewna, co najczęściej zarezerwowane jest w takim połączeniu dla instrumentów z najwyższej półki. Aktywne pickupy określają przeznaczenie gitary do mocnych, lub jak kto woli mrocznych gitarowych klimatów, od razu sprawdzamy więc kanał przesterowany i na początku ustawiamy trochę mniejszy gain. FGN Expert Elan odzywa się zaskakująco dobrze w blues-rockowym przedziale, barwa na pickupie gryfowym jest okrągła w górze, zaskakuje też naturalnością oraz bardzo klarownym środkiem pasma. Przy mocniejszym uderzeniu w struny pojawia się większa prezencja i poza lekką kompresją można zapomnieć, że mamy do czynienia z mocnymi konstrukcjami aktywnymi. Barwa jest ciepła i słychać w niej też ciekawy, oryginalny kontur.

W środkowej pozycji przełącznika pickupy pracują równolegle i oferują bardziej wyrazisty środek i nawet szklankową górę, wzorowo oddającą artykulacyjne niuanse. Pickup przy mostku pokazuje większy pazur, a rockowy crunch charakteryzuje wyjątkowo dobra separacja i czytelność dźwięków. Podbijamy gain i przenosimy się do nasyconych, rockowych barw. Palm muting jest niezwykle dynamiczny a środek klei się z całością, uzupełniony bogatymi harmonicznymi i niebzyczącą w żadnej konfiguracji górą. Długi sustain jest przy aktywnych pickupach oczywistością, ale połączenie klasowej gitary FGN z pickupami Seymour Duncana jest tu niezwykle udane i pod względem naturalności oraz uniwersalności barwy przebija inne instrumenty z pickupami EMG jakie miałem okazję testować. Pickup gryfowy to śpiewny, piękny środek z dosyć ostrą, ale nie wybijającą się górą, i cały czas ponadprzeciętna klarowność nawet przy bardzo dużym gainie.

Gitara ładnie reaguje też na gałkę głośności gitary, co pozwoli operować na scenie kilkoma poziomami przesterowania. Fujigen FGN Expert Elan Dark Evolution wręcz idealnie odnajdzie się w mocnym progresywnym rocku, a po obniżeniu struny E i odpaleniu ostrej, niemal nu-metalowej barwy pokazuje, że w najcięższych rejonach poradzi sobie równie dobrze. Na koniec sprawdzamy barwę czystą, która również jest niespodzianką. Humbucker przy gryfie to okrągła, dynamiczna barwa o ciekawym, niemal jazzowym charakterze, a połączone pickupy oferują niemal gibsonowską w charakterze barwę do krystalicznych akordów i dynamicznych, funkowych bić. Tu również byłem zaskoczony naturalnym, pozbawionym sterylności brzmieniem, rzadziej spotykanym przy aktywnych pickupach. Oczywiście nie jest to poziom Gibsona czy Fendera z pasywnymi przetwornikami, ale całość znowu zostawia trochę w tyle aktywne konstrukcje większości gitarowych marek.

PODSUMOWANIE


Fujigen FGN Expert Elan Dark Evolution to jak zostało powiedziane we wstępie profesjonalny instrument dla miłośników ciężkich barw, oferujący jednak dodatkowo rasowe barwy mid-gainowe oraz wyjątkowo dobre brzmienia czyste. Całości dopełnia znakomicie wykonany, komfortowy i pięknie prezentujący się instrument, łączący w sobie wieloletnie doświadczenie japońskich konstruktorów, którzy po dziś dzień stawiają na bezkompromisową jakość materiałów i brzmienia swoich gitar.

 

konstrukcja: bolt-on
korpus: mahoń
top: klon
binding topu: klon płomienisty
gryf: 5-częściowy klon, orzech
podstrunnica: palisnder
progi: 24 z systemem C.F.S
skala: 25,5"
mostek: TonePros T3BT ze strunociągiem T1Z
przetworniki: 2 x Seymour Duncan
Balckout AHB-1
układ elektryczny: 1 x VOLUME, 1 x
TONE, 3-pozycyjny przełącznik
wykończenie: satynowe czarne,
chromowany osprzęt
wyposażenie: sztywny, wyściełany
futerał, kluczyki regulacyjne


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
6
Posłuchaj Testowany sprzęt