WASHBURN Parallaxe PXS10EC

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki WASHBURN
Testy
2015-05-11
WASHBURN - Parallaxe PXS10EC

Zaprezentowana niedawno przez Washburna rodzina Parallaxe powstała z myślą o nowoczesnych gitarzystach nie stroniących od technicznych popisów i ciężkich, przesterowanych brzmień.

Określane przez amerykańskiego producenta mianem 'perfekcyjnych, shredderskich maszyn' gitary oferowane są w kilkunastu odmianach i opcjach kolorystycznych. Należący do serii PXS model 10EC już na pierwszy rzut oka powinien znakomicie odnaleźć się w rockowo-metalowych klimatach.

Wykonany z olchy korpus o nowoczesnym kształcie wykończony został czarnym, matowym lakierem Carbon Black i od razu zwraca głębokim wcięciem przy dolnym rogu. Zastosowano tu oryginalne połączenie gryfu z korpusem mające nazwę Stephen Extended Cutaway. Miejsce łączenia jest bardzo głęboko wcięte i inaczej niż we wszystkich gitarach, gryf przykręcono do korpusu pięcioma śrubami umieszczonymi obok siebie w półokrągłej linii. Po wzięciu gitary do ręki od razu okazuje się, że rozwiązanie to znakomicie spełnia swoje zadanie - dostęp do ostatniego, 24-progu jest niczym nie zakłócony a gra w wyższych partiach podstrunnicy nie sprawia najmniejszych problemów.

Klonowy gryf o smukłym profilu zaopatrzono w hebanową podstrunnicę z 24 progami super jumbo, ozdobioną na 12 progu inkrustacją serii oraz przystosowaną do systemu strojenia Buzz Feiten. Rozwiązanie to jest standardem Washburna w instrumentach produkowanych w USA oraz wybranych, importowanych modelach. Dzięki przesunięciu siodełka gryfu i bardzo precyzyjnie, odpowiednio ustawionej menzurze wyeliminowano szereg problemów intonacyjnych związanych z temperowanym strojeniem. Na wyposażonej w grafitowe siodełko, ostro zakończonej główce zamontowano w jednej linii sześć precyzyjnie działających, blokowanych kluczy Grovera o przełożeniu 18:1 Na drugim krańcu struny przechodzą od spodu przez korpus i spoczywają na stałym mostku Tune-o-matic.

Układ elektryczny tworzą dwa sprawdzone humbuckery EMG - model 81 przy mostku i 85 pod gryfem, sterowane potencjometrami głośności tonów, a opcja push-pull pozwala na pracę pickupów w trybie szeregowym bądź równoległym. Po włączeniu do wzmacniacza dzięki opcji pracy równoległej, gdzie pickupy brzmią bardziej 'singlowo' Washburn pozwala na ustawienie ponadstandardowej ilości brzmień, nie spotykanych zazwyczaj w takiej konfiguracji pickupów EMG. Barwa jest zbalansowana, z lekko sterylną, ale wyrazistą górą, a zmiany konfiguracji mocno wpływają na charakter brzmienia. Dzięki temu też PXS10EC sprawdza się naprawdę nieźle w obszarze barw typu crunch, oferując dynamiczny środek i dół, oraz w razie potrzeby szklistą górę.

Jednak jak można się spodziewać idealnym środowiskiem są tu szybkie przebiegi solowe i drapieżne riffy. Humbucker mostkowy to czytelna i skupiona w dole barwa riffowa o szybkim ataku i drapieżnych harmonicznych a gładka, hebanowa podstrunnica oraz niska akcja strun bardzo ułatwiają grę legato. Przy obu pickupach na pewno nie zabraknie sustainu a po ustawieniu nasyconego gainu nie będziemy mieć również problemów z szumami, co jest standardem aktywnych konstrukcji EMG. Barwa gryfowa to okrągłe, śpiewne i lekko konturowe brzmienie, nie mające naturalności przetworników pasywnych, ale odwdzięczające się brakiem przydźwięków i bardziej wyrównanym wybrzmieniem. Opcja push-pull i praca równoległa również tu pozwala dodać lekko 'szklankowego' charakteru zwiększając nawet dynamikę dźwięków, chociaż nie mamy wtedy już tak okrągłego i nasyconego dołu jak przy klasycznym, szeregowym połączeniu.

Washburn Parallaxe PXS10EC to nowoczesna gitara, która z całą pewnością poradzi sobie w szerokiej, rockowo-metalowej stylistyce oferując znakomitą wygodę gry, surowe, czarne karbonowe wykończenie oraz całą paletę klasowych, przesterowanych barw.

www.musicinfo.pl
www.washburn.com

 

konstrukcja: bolt-on
korpus: olcha
gryf: klon, Stephen Extended Cutaway
podstrunnica: heban
progi: 24 super jumbo z systemem
strojenia Buzz Feiten
mostek: stały Tune-O-Matic
klucze: blokowane Grover
Exclusive 18:1
pickupy: aktywne EMG 85 gryf, EMG
81 mostek
układ elektryczny: 1 x VOLUME,
1 x TONE, push-pull, przełącznik
3-pozycyjny
skala: 648 mm (25,5")
wykończenie: Carbon Black, matoweWynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
6
Dystrybutor