SIRE Marcus Miller V10 Swamp Ash 5 NT 2nd Generation

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki SIRE
Testy
2020-03-27
SIRE - Marcus Miller V10 Swamp Ash 5 NT 2nd Generation

Po świetnie przyjętej pierwszej generacji gitar basowych Sire Marcus Miller producent nie spoczął na laurach, ale we współpracy z sygnującym je swoim nazwiskiem jednym z najlepszych basistów świata przygotował drugą serię.

Wprowadzono w niej poprawki istotne dla komfortu gry i brzmienia, dzięki czemu V10 2nd Generation jest obecnie flagowym modelem. Do testu z GuitarCenter.pl otrzymaliśmy egzemplarz w wykończeniu naturalnym.

BUDOWA

Dolną część korpusu wykonano z jesionu o równym, jednolitym układzie słojów, górną o grubości około 6 mm z klonu. Dolną i górną część rozdziela fornir z ciemnego drewna, front zdobi nakładka z klonu płomienistego. Gryf tworzy jeden kawałek klonu poddanego obróbce termicznej – roasted maple to drewno wypiekane w temperaturze 300 stopni Celsjusza w atmosferze beztlenowej, by uniknąć jego spalenia, a jedynie spowodować usunięcie olejków i uzyskanie sztywnej, odpornej na zmiany temperatury i wilgotności struktury, analogicznej do wysezonowanego drewna.

Profil szyjki, w przeciwieństwie do wcześniejszych modeli, jest asymetryczny a krawędzie podstrunnicy razem z końcówkami progów zaokrąglone. Promień łuku podstrunnicy wynosi 9,5 cala (dla porównania w modelach serii V pierwszej generacji było to 7,25 cala). Tylna część przykręconego czterema wkrętami gryfu jest wykończona matowo, podstrunnicę oraz front główki pokrywa warstwa bezbarwnego lakieru o wysokim połysku. 20 progów w rozmiarze medium small oznaczono blokowymi markerami z naturalnej masy perłowej. Główka uzbrojona w masywne klucze z otwartymi przekładniami z przodu jest ozdobiona srebrnym logotypem i oznaczeniem modelu.

Za siodełkiem z kości w rozmiarze 46 mm zamontowano poprzeczny docisk strun. Śruba regulacji gryfu znajduje się w stopce po stronie korpusu, zagłębienie w nim zapewnia wygodny dostęp klucza ampulowego. W pięciostrunowych modelach Sire gryf jest dodatkowo wzmocniony wewnątrz dwoma prętami z włókna węglowego o kwadratowym przekroju biegnącymi równolegle po bokach głównego pręta z regulacją napięcia. Mostek to prosta i sprawdzona we wcześniej produkowanych modelach konstrukcja Heavy Mass Standard umożliwiająca przewleczenie strun przez korpus z zakotwiczeniem ich końcówek w metalowych tulejach umieszczonych z tyłu. Teoretycznie możliwe jest też założenie strun od góry, z przewleczeniem tylko przez podstawę mostka, jednak grubość struny B5 uniemożliwia jej założenie w ten sposób. Blokowe siodełka z podcięciami zapewniają rozstaw strun wynoszący 18 mm.

Główka uzbrojona w masywne klucze z otwartymi przekładniami ozdobiona jest z przodu srebrnym logotypem i oznaczeniem modelu.

Producent zadbał też o takie detale jak drewniane płytki zakrywające komory układu elektrycznego oraz baterii 9 V (zamiast plastikowych odchylanych uchwytów stosowanych w pierwszej generacji). Gruntowne zmiany nie ominęły również układu elektronicznego – gitarę wyposażono w nowe przetworniki Marcus Premium-J Revolution. Niewielkim mikroprzełącznikiem można włączyć aktywny układ trójpasmowej korekcji z parametrycznym środkiem (w zakresie 80 – 2000 Hz), za którą odpowiada współosiowy potencjometr. Podobny element zastosowano jako regulację głośności i pasywną kontrolę barwy (skrajne gałki przy przetwornikach).

Gniazdo wyjściowe zamontowano w bocznej płaszczyźnie korpusu, kołki do paska w tradycyjnych miejscach. W komplecie z gitarą jest płytka z przezroczystej pleksy o grubości 3 mm, którą dołączonymi siedmioma śrubkami można zamontować na korpusie, by chronić lakier przed zarysowaniami powstającymi podczas gry. Dla zwolenników oldschoolowych gadżetów dołączono metalową pokrywę przetwornika, którą można przykręcić do gitary dwiema śrubami.

Mikroprzełącznikiem włączyć można aktywny układ 3-pasmowej korekcji z parametrycznym środkiem (w zakresie 80–2000 Hz), za którą odpowiada współosiowy potencjometr.

WRAŻENIA I BRZMIENIE

Od pierwszego kontaktu instrument oczarowuje pięknem, estetyką i jakością wykonania godną butikowych gitar. Korpus z anatomicznymi podcięciami z przodu i z tyłu bardzo dobrze układa się na tułowiu zarówno w pozycji siedzącej jak stojącej. Gitara jest dość masywna, ale wygodna – zaokrąglone krawędzie podstrunnicy dają bardzo wysoki komfort gry, podobnie jak matowe wykończenie szyjki, która nie przykleja się do dłoni, a dzięki asymetrycznemu profilowi świetnie w niej leży.

Kolor wypiekanego klonu przypomina palisander, a pod względem brzmienia daje nieco ciemniejszą barwę niż klasycznie wykończony jasny klon. Pod względem komfortu gry, w porównaniu z modelem V9 poprzedniej generacji, V10 jest jeszcze wygodniejszy i bardziej ergonomiczny, między innymi dzięki większemu promieniowi podstrunnicy. Piękny top, wyjątkowe wykończenie szyjki i markery z masy perłowej nadają mu swoiste poczucie luksusu.

Mostek to prosta i sprawdzona we wcześniej produkowanych modelach konstrukcja Heavy Mass Standard.

Bez podłączenia do wzmacniacza bas odzywa się niezwykle dźwięcznie i klarownie, ma przy tym długie, wyrównane w pozycjach wybrzmienie. Po podłączeniu okazuje się, że modyfikacje budowy oraz układ elektroniczny zmieniony w stosunku do modelu V9 (najwyższego w pierwszej generacji) dają zadziwiające rezultaty. Poszczególne rejestry są niezwykle czytelne, dźwięk cechuje znakomita dynamika, wrażliwość na niuanse artykulacji, selektywność i szlachetność.

Bas, szczególnie podczas grania klangiem, brzmi jak na płytach Marcusa Millera. Dół pasma jest solidnie osadzony, środek przyjemnie podkreślony, góra niezwykle wyraźna jednak nieco delikatniejsza niż w tradycyjnym połączeniu jesion + klon. Model V10 to w pełni profesjonalny i wyjątkowo uniwersalny instrument o świetnej jakości wykonania i wysokim komforcie gry, a przede wszystkim gwarantujący znakomite brzmienie nawet w trudnych warunkach akustycznych.

Gitarę wyposażono w nowe przetworniki Marcus Premium J Revolution.

Producent zadbał też o takie detale jak drewniane (!) płytki zakrywające komory układu elektrycznego oraz baterii.

guitarcenter.pl

 

Korpus: jesion + klon + klon płomienisty
Gryf: klon zapiekany
Podstrunnica: klon
Progi: 20 Medium Small
Mostek: Marcus Miller Heavy Mass Standard
Menzura: 34” = 864 mm
Przetworniki: Marcus Premium-J Revolution × 2
Przedwzmacniacz: Marcus Heritage 3; VOLUME, TONE; BLEND; TREBLE; MIDDLE, MIDDLE FREQENCY; BASS; przełącznik ACTIVE/PASSIVE
Klucze: Premium Open-Gear
Wykończenie: Natural
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
6
Cena
4 999.00 zł