WARWICK Rockbass Artist Line Rex Brown Black HP

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki WARWICK
Testy
Wojciech Wytrążek
2019-09-26
WARWICK - Rockbass Artist Line Rex Brown Black HP

Rex Brown to pochodzący z Teksasu amerykański basista kojarzony przede wszystkim z ciężkimi klimatami za sprawą zespołów Pantera, Down i Kill Devill Hill.

W 2017 r. wydał swój pierwszy solowy album Smoke on This, na którym nie tylko zagrał na gitarze basowej, ale również dał się poznać jako gitarzysta i wokalista. Warwick uhonorował muzyka sygnowanym modelem gitary basowej produkowanej w dwóch wersjach: Custom Shop z topem z klonu płomienistego, oraz jako model Rockbass Artist Line w dwóch wersjach wykończenia – czarnej i Burgundy Blackburst.

BUDOWA

Instrument oparty na modelu Warwick Reverso ma konstrukcję typu neck-through, co oznacza, że środkowa część wykonana z klonu przechodzi przez całą jego długość, a olchowe boki korpusu są doklejone wzdłużnie. Co prawda błyszczący czarny lakier nie pozwala tego dojrzeć, jednak miejsce przejścia korpusu w gryf daje o tym pewne pojęcie dzięki bardzo harmonijnemu zaokrągleniu. Szyjka ma profil typu C, jej grubość przy I progu wynosi 19 mm, przy XII progu oznaczonym na podstrunnicy akrylową czaszką – 24 mm.

Według specyfikacji technicznej podstrunnica wykonana jest z palisandru, śmiem jednak twierdzić, że do dokumentacji wkradł się błąd, ponieważ drewno w testowanym egzemplarzu wygląda jak często stosowane w basówkach Warwicka wenge – ma charakterystyczne prążki i długie, głębokie pory. Progi w rozmiarze jumbo wykonano z odpornego na zużycie brązu. Siodełko główki to ceniony moduł Just-A-Nut III Tedur z regulacją wysokości za pomocą dwóch śrubek. Szerokość podstrunnicy w tym miejscu wynosi 39 mm, przy XII progu 54,5 mm, przy XXIV progu 63,5 mm. Główka z czarnym frontem jest lekko odchylona do tyłu a w miejscu łączenia z szyjką ma charakterystyczne zgrubienie. Dostęp do klucza regulacji gryfu uzyskujemy po zdjęciu plastikowej klapki mocowanej na zatrzask.

Klucze to przekładnie olejowe Warwick zamontowane typowo dla tej marki motylkami w dół. Konstrukcja mostka zapewnia pełną regulację pozycji strun – oprócz długości menzury i wysokości siodełek można też ustawić wysokość całego mostu oraz rozstaw strun względem siebie. Kształt przykręconego dwoma dużymi wkrętami strunociągu umożliwia szybką wymianę strun bez konieczności ich przewlekania – końcówki zahacza się w zagłębieniach.

Układ elektryczny tworzą aktywne przetworniki EMG X typu P przy gryfie i typu J przy mostku, dwupasmowy korektor ze współosiowymi potencjometrami, regulacja balansu przystawek i wyłączniki korekcji typu push/ pull w gałce potencjometru głośności. Gniazdo wyjściowe umieszczono w boku korpusu około 13 cm od zaczepu paska z blokadą Warwick Security Lock. Gitara jest dostarczana w czarnym usztywnianym i ocieplanym pokrowcu Rockbag Deluxe, który ze względu na jej specyficzny kształt jest wyjątkowo duży.

WRAŻENIA

Charakterystyczny kształt korpusu przypominający lustrzane odbicie wzoru explorer okazuje się całkiem wygodny podczas gry na siedząco. Jedyne mankamenty to nieco krótkie podparcie na kolano i przesunięcie całej menzury w kierunku gryfu w stosunku do tradycyjnych kształtów gitar basowych. Z drugiej strony daje to wręcz idealny dostęp do wszystkich progów. Grę ułatwiają także profilowania z przodu po stronie struny E4 i podcięcie pod żebra z tyłu. Gryf o dość masywnym, okrągłym przekroju okazuje się całkiem wygodny dzięki temu, że w sąsiedztwie główki jest dość cienki. Gitara dzięki konstrukcji neck-through ma bardzo mocny rezonans, co przekłada się na pełne i długie wybrzmienie oraz równy dźwięk w pozycjach.

Po podłączeniu uzyskujemy selektywne i zaskakująco ciepłe brzmienie, nieco inne od tego, czego można by się spodziewać po heavymetalowym wyglądzie gitary. Gitara oferuje miękki a jednocześnie dobrze osadzony i niezwykle selektywny dół; czytelny, ciepły i szlachetnie brzmiący środek oraz wyraźną i wyważoną górę – aż tyle już przy wyłączonym korektorze, który po włączeniu okazuje się niezwykle skuteczny ze względu na dobre wyważenie pasm i głęboki zakres działania. Przetworniki typu P i J zapewniają charakter brzmienia właściwy dla tych dwóch typów – przy gryfie uzyskujemy mocne brzmienie rockowe, przy mostku jasny dźwięk dobry do solówek.

PODSUMOWANIE

Na przekór temu z czym gitara może się kojarzyć przez osobę Rexa Browna i czaszkę na podstrunnicy, okazuje się być użyteczna w różnorodnych klimatach muzycznych. Pod względem brzmienia jest to bardzo interesujący i zaskakująco uniwersalny instrument.

www.w-distribution.de

 

Konstrukcja: neck-through
Menzura: 864 mm = 34”
Korpus: olcha
Gryf: klon
Podstrunnica: wenge
Progi: 24 jumbo bronze
Mostek: Warwick 2-częściowy
Klucze: Warwick olejowe
Układ elektryczny: EMG X P active, EMG X J active, VOLUME, BALANCE, TREBLE, BASS, wyłącznik korekcji
Wykończenie: Black
Pokrowiec: Rockbag Deluxe
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5.5
Cena
6 595.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
lipiec 2019
Kup teraz