FENDER Standard Jazz Bass

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
2012-03-09

Fender Standard Jazz Bass to instrument z podstawowej serii Fendera, wyprodukowany w Meksyku.

Do jego budowy użyto dobrej jakości drewna – świadczy o tym bardzo jednolity i subtelny rysunek słojów na klonowym gryfie i wyrównane brzmienie olchowego korpusu. Pokrycie go lakierem poliestrowym gwarantuje odporność na czynniki mechaniczne i chemiczne. Szyjka z palisandrową podstrunnicą z 20 progami medium jumbo (dostępna również wersja w całości wykonana z klonu) ma identyczne wymiary jak większość modeli Jazz Bass wytwarzanych przez Fender Musical Instruments Corporation pod marką Squier w Indonezji i Chinach (z wyjątkiem modelu Classic Vibe 60’s).

Wymiary gryfu o profilu modern C są następujące: szerokości 38 mm przy siodełku główki, 56 mm przy XII progu, szyjka o grubości 21 mm przy pierwszym progu, 23 mm przy XII. Gitara jest wykonana solidnie i estetycznie – gryf dobrze spasowany z korpusem, wszystko poprawnie dopracowane i ustawione (jedynie menzura wymagała drobnej korekty). Przy tej okazji sprawdziłem działanie regulacji mostka – archaiczna konstrukcja zamontowana na giętej blasze funkcjonuje prawidłowo, klucze również nie sprawiają problemów przy strojeniu. Przydźwięk z pojedynczych przetworników jest na niskim poziomie dzięki zabezpieczeniu komór przetworników farbą ekranującą. Oczywiście znika całkowicie gdy włączymyjednocześnie oba przetworniki (dzięki odwrotnej polaryzacji i nawinięciu cewek).

Pod względem manualnym instrument gwarantuje wysoki komfort gry w dowolnej pozycji zarówno samego grającego jak i jego ręki na gryfie. Wygodny profil szyjki, prawidłowe wyważenie sprawiają i niska akcja strun sprawiają, że chętnie się po niego sięga. Brzmienie jest zrównoważone w zakresie pasma niskiego i średniego, góra jest nieco podcięta i wycofana. Nie należy jednak traktować tego jako wady - dźwięk jest osadzony i czytelny, wybrzmienie długie i wyrównane. Podczas gry daje on uczucie porządku, stabilności harmonicznej, jest na swoim miejscu, co nie zawsze można powiedzieć o modelach klasy ekonomicznej (czy szkolnej), nie zaskakuje pojawiającymi się znikąd alikwotami. Do gitary dołączono usztywniany, ocieplany pokrowiec. Nie jest on co prawda wzorem elegancji i ergonomii, ale w codziennym użytkowaniu zapewnia przyzwoitą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. [audio:fender-jazz-bass.mp3] Standard Jazz Bass to model godny loga Fender - warty polecenia, gdy droższe modele marki Squier już nie wystarczają, a na instrument z trzema literkami brakuje zasobów finansowych.  

Testował: Wojciech Wytrążek

Dane techniczne:
Gryf: klon (lakier poliuretanowy matowy)
Korpus: olcha (lakier poliestrowy),
Podstrunnica: palisander 20 progów medium jumbo,
Promień: 241 mm (9,5")
Menzura: 864 mm (34")
Układ elektryczny: 2 x New Standard Single-Coil Jazz Bass, 2 x Volume, 1 x Tone
Mostek: Standard
Klucze: otwarte
Wykończenie: wysoki połysk
Dostarczył: Aplauz Sp. z o.o. 

Wynik testu