FENDER American Deluxe Dimension V HH

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
2017-05-08
FENDER - American Deluxe Dimension V HH

Pomimo wielu prób związanych ze stworzeniem zupełnie nowej konstrukcji gitary basowej, Fender wciąż powraca do dwóch sprawdzonych modeli: Precision i Jazz. Sprawdźmy, co do zaoferowania ma Fender American Deluxe Dimension V HH.

BUDOWA


Trzeba przyznać, że oferta basów z serii Dimension wnosi pewien powiew świeżości do klasycznych rozwiązań producenta. Mamy tu bowiem aktywny układ elektryczny, dzięki któremu gitara może konkurować z produktami Music Mana czy G&L. Wykończenie typu sunburst nadaje gitarze wyglądu nawiązującego do stylistyki vintage. Na korpusie wykonanym z jesionu umieszczono finezyjnie wyprofilowaną płytkę ochronną, na której znajduje się przełącznik przetworników oraz cztery gałki potencjometrów. Klonowy gryf uzupełniony palisandrową podstrunnicą przykręcono do korpusu za pomocą pięciu solidnych wkrętów i zabezpieczono płytką mocującą.

Gryf posiada niesymetryczny profil C, natomiast szerokość siodełka wynosi 45 mm. Chociaż gryf nie jest tak cienki jak w przypadku basu typu Jazz, to i tak można go określić jako wygodny. W jego wnętrzu zamontowano grafitowy pręt napinający, dzięki czemu całość jest bardziej sztywna. Standard wykończenia jest bardzo wysoki, ustawienie basu również nie budzi zastrzeżeń. Bas sprawia wrażenie solidnej i zwartej konstrukcji. Osprzęt instrumentu jest chromowana, wliczając w to klucze, mostek, jak i gałki potencjometrów. Zastosowano tu mostek HiMass oraz klucze Fender F.

Na układ elektryczny składają się dwa humbuckery Dimension, 5-pozycyjny przełącznik przetworników oraz zestaw czterech potencjometrów: MASTER VOLUME, TREBLE, MID i BASS. Każdy z regulatorów korektora dysponuje możliwością podbicia (BOOST) lub przycięcia (CUT) danego zakresu częstotliwości.

WRAŻENIA I BRZMIENIE


Fender American Deluxe Dimension V HH to bas, który już na sucho zachwyca doskonałym brzmieniem. Po podłączeniu do wzmacniacza zwraca uwagę silny sygnał z przetworników. Dźwięk jak klarowny, czytelny i zaokrąglony. Układ aktywny zwraca uwagę mnogością możliwych do uzyskania brzmień. Czytelny dół pasma w połączeniu z dużą dynamiką dźwięku zachęca do gry. Najniższa struna B nie pozostaje w tyle za resztą i chociaż nie może się równać z prezencją, jaką dają 5-strunowe basy o menzurze 35", to i tak sprawdza się doskonale.

Po mocniejszym uderzeniu w struny Dimension daje mocne, zwarte brzmienie o sprężystym dole. Każdy z przetworników dysponuje swoim własnym charakterem, a co więcej odpowiednie operowanie 5-pozycyjnym przełącznikiem pickupów pozwala na płynne przechodzenie pomiędzy brzmieniami typu Precision i Jazz. Prawdziwa siła drzemie jednak w możliwości wycięcia (CUT) lub podbicia (BOOST) poszczególnych tonów, co otwiera drzwi do świata nowych dźwięków. Gitara jest wygodna dzięki dobremu wyważeniu, które powoduje, że nie czuć specjalnie tych ponad czterech kilogramów wagi. Dostęp do wyższych pozycji jest bardzo wygodny, w czym zasługa odpowiednio wyprofilowanego wycięcia korpusu.

PODSUMOWANIE


Fender American Deluxe Dimension V HH to profesjonalny bas 5-strunowy o dużych możliwościach brzmieniowych. Doskonale uzupełnia klasyczną ofertę Fendera oferując brzmienia, których nie można uzyskać na instrumentach typu Precision i Jazz.

www.fender.com

 

konstrukcja: bolt-on (pięć wkrętów)
ilość strun: 5
korpus: jesion
gryf: klon
podstrunnica: palisander
menzura: 34"
progi: 21
szerokość siodełka: 45 mm
mostek: Fender HiMass
klucze: Fender F
przetworniki: 2x humbuckery Dimension
regulatory: MASTER VOLUME,
TREBLE, MID, BASS
waga: 4,4 kg
kraj produkcji: Stany Zjednoczone


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5