FENDER Standard Jaguar Bass

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
2016-02-01
FENDER - Standard Jaguar Bass

Protoplastą instrumentu Fender Jaguar Bass był Fender Bass VI - sześciostrunowa gitara basowa z krótką menzurą zaprezentowana w 1961 r.

Fender Jaguar Bass, jako basowy odpowiednik gitary elektrycznej Fender Jaguar, odziedziczył po obu wyżej wymienionych modelach charakterystyczne przesuwane przełączniki. Z kolei z produkowanego od 1960 r. modelu Jazz Bass zapożyczono gryf, mostek i jednocewkowe przetworniki. Współczesna wersja łączy elementy trzech instrumentów: Jaguar, Jazz Bass oraz Precision Bass. W wersji Standard jest ona produkowana w Meksyku.

Korpus pokryty błyszczącym lakierem poliestrowym o kształcie typowym dla Jaguara to praktycznie jedyna oryginalna i typowa dla tego modelu część - wyróżnia go asymetryczny kształt i niezbyt głębokie wcięcia przy szyjce. Z tyłu posiada sfrezowanie pod żebra. Klonowy gryf z Jazz Bassa o profilu modern C ma wklejkę z ciemniejszego drewna (najprawdopodobniej orzecha) z tyłu w osi symetrii. Jest połączony z korpusem typową dla Fendera metodą Bolt-on, a na płytce stabilizującej śruby znajduje się logo firmy. Palisandrowa podstrunnica ma łuk o promieniu 241 mm, czyli 9,5 cala. Jej szerokość przy siodełku główki z kości syntetycznej wynosi 38,1 mm. Menzura to typowy dla Fendera rozmiar 34 cali. Satynowe wykończenie szyjki uzyskano dzięki zastosowaniu lakieru uretanowego.

Progi w ilości 20 mają rozmiar medium jumbo, są starannie wykończone i wypolerowane. Za stabilny strój odpowiadają typowe dla Fendera klasyczne klucze z szerokimi kołkami, dużymi motylkami i otwartymi przekładniami. Klasyczny mostek z zagiętego pod kątem prostym kawałka grubej blachy i okrągłymi siodełkami to również część z JB, podobnie jak zamontowany w jego bliskim sąsiedztwie przetwornik oraz metalowa płytka z potencjometrami. W trójwarstwowej maskownicy korpusu umieszczono standardowy przetwornik typu split coil znany z Precision Bass. Przystawki mają odrębną regulację głośności i wspólną kontrolę barwy.

Kształt korpusu wizualnie nieco różni się od innych modeli Fendera, jednak biorąc gitarę do rąk łatwo przekonać się, że mieści się ona w dobrze znanym kanonie tego producenta. Jest umiarkowanie ciężka, a przy tym prawidłowo wyważona. Gryf lekko unosi się do góry delikatnie przeważany przez korpus. Manualnie gitara w dużym stopniu przypomina Jazz Bass, także za sprawą niezwykle wygodnego, radykalnie zwężonego przy główce gryfu. Jedynie dostęp do najwyższych progów jest nieco mniej komfortowy niż w przypadku gitar JB, ponieważ korpus tutaj kończy się w okolicy XVIII a nie XIX progu.

Pod względem jakości brzmienia jest to adekwatnie do nazwy przykład solidnego standardu - dźwięk jest ciepły ale należycie wyrazisty, przy mocniejszym ataku pojawia się charakterystyczny dla Fendera charkot i pobrzęk strun. Zastosowanie zestawu przetworników P+J nie jest pomysłem nowym, jednak trzeba przyznać, że jest to bardzo rozsądne rozwiązanie zapewniające szerokie spektrum barw. Dwucewkowa przystawka przy gryfie daje brzmienie właściwe dla Precision z mocnym dołem, mięsistym i nieco wycofanym środkiem i przejrzystą dźwięczną górą.

Cewka przy mostku to typowy Jazz Bass - jasno brzmiący, podkreślający miękki, nośny środek, idealny do szybkich przebiegów i funky. Włączenie jednocześnie dwóch przetworników nie daje dźwięku typowego dla dwóch singli JB, jednak i to dobrze nadaje się do slapu dzięki mocnej podstawie, skonturowanemu środkowi i czytelnej górze. Jaguar Bass to uniwersalny, rzec by można ogólnorozwojowy instrument, który można polecić chociażby studentom poznającym groove różnych gatunków muzycznych - to wart swojej ceny, dobry i sprawdzony standard z nutą oryginalności w wyglądzie i brzmieniu.

www.fender.com

 

Korpus: olcha
Gryf: klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 20 Medium Jumbo
Menzura: 864 mm - 34"
Układ elektryczny: Standard
Single-Coil Jazz Bass + Standard Split
Single-Coil Precision Bass, VOLUME × 2, TONE
Mostek: vintage
Klucze: otwarte, standard
Wykończenie: Ghost Silver


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
6