TAKAMINE EF341DX

Pozostałe testy marki TAKAMINE
Testy
2021-07-05
TAKAMINE - EF341DX

Japońska marka Takamine to jeden z najbardziej uznanych producentów gitar akustycznych na świecie, mająca za sobą już ponad 5 dekad doświadczenia w budowaniu instrumentów.

W ofercie znajdziemy cały przekrój instrumentów od gitar dla początkujących, po zapierające dech w piersiach lutnicze konstrukcje. W naszym teście przyjrzymy się modelowi EF341DX należącemu już do zdecydowanie wyższej półki, i będącemu odświeżoną odsłoną legendarnego instrumentu używanego przez Bruca Springsteena czy Johna Bon Joviego. Akustycznie od razu słychać i czuć, że to górna półka, modele Takamine z serii Legacy są od lat częstym wyborem profesjonalnych muzyków w wielu stylistykach muzycznych.


BUDOWA

Takamine EF341DX to wersja deluxe modelu EF341SC – okraszona bogatymi zdobieniami i wyróżniająca się wyższym poziomem wykończenia detali. Gitara należy do serii Legacy, skupiającej najlepsze modele Takamine, które przez ponad 50 lat działalności firmy stały się już legendami.  EF341DX to konstrukcja dreadnought z wcięciem cutaway – top wykonano z wysokiej klasy litego cedru, boki i tył z klonu, całość polakierowano w czarnym kolorze na wysoki połysk.

Krawędzie okraszono białym bindingiem oraz ekskluzywnym zdobieniem na topie z kolorowej masy perłowej, które wizualnie dopełnia rozeta, również zwracająca uwagę wewnętrznym okręgiem z kolorowego abalonu. Wykończony podobnie jak korpus, mahoniowy gryf z mocnym łączeniem typu dovetail (jaskółczy ogon) zaopatrzono w palisandrową podstrunnicę ozdobioną białym ożyłkowaniem oraz efektownymi, choć subtelnymi inkrustowanymi, ‘diamentowymi’ markerami.

Symetryczna, czarna główka otoczona białym bindingiem mieści klucze Gotoha w układzie 3+3 z dużymi, perłowymi główkami, jej środek zdobi efektowne duże logo Takamine z kolorowej masy perłowej. Na pokładzie zamontowano klasową elektronikę CT4B II z podmostkowym, unikalnym pickupem Palathetic, oddającą do dyspozycji sekcję EQ z suwakową regulacją LOW, MID, HIGH oraz głośnością VOLUME, uzupełnianą tunerem z kalibracją strojenia od 338 do 445 Hz. Panel obejmuje włącznik i diody LED tunera oraz komorę baterii 9V zasilającej układ. Gitara dysponuje menzurą 644 mm i dostarczana jest w wysokiej klasy, dopasowanym i wyściełanym futerale GC 200 obszytym brązową skórą.

WRAŻENIA

Gitara od razu przyciąga uwagę swoim lustrzany, czarnym wykończeniem, które subtelnie i ekskluzywnie jednocześnie dopełnia piękny, abalonowy binding topu, jak również estetyczna rozeta. Wszystkie elementy są tu perfekcyjnie dopracowane i wykończone, lakier ma równą powierzchnię, progi bardzo starannie oszlifowane.

Gitarę wyciąga się z klasowego futerału z prawdziwą przyjemnością, wizualną stronę efektownie dopełnia logo na główce i perłowe główki kluczy. Gryf o wygodnym profilu i szerokości 42,5 mm na siodełku w połączeniu z niską akcją zapewnia wysoki komfort gry, nic tu nie trzeba dociskać na siłę a struny bardzo ładnie i równo wybrzmiewają. Akustycznie od razu słychać i czuć, że to górna półka, modele Takamine z serii Lagacy są od lat częstym wyborem profesjonalnych muzyków w wielu stylistykach muzycznych. Pierwsze uderzenie w akord oznajmia o głębokim, czysto rezonującym basie dopełnianym dynamicznym środkiem i słodką, sprężystą górą, wprowadzającą subtelną prezencję i podkreślającą niuanse przy mocnej grze.

Mocny atak otwiera barwę, nie ma mowy o jakimś nieprzyjemnym metalicznym środku, grane kostką pasaże mają okrągły i jednocześnie perkusyjny charakter. Brzmienie jest tłuste, pełne harmonicznych, długo i równo wybrzmiewa, niuanse przy delikatnej grze fingerstyle są bardzo ładnie podkreślane, dosyć jasny środek i mocna projekcja ułatwiają przebicie się w miksie przy nagrywaniu – to zdecydowanie profesjonalny instrument dla wymagających gitarzystów akustycznych, dający przyjemność z gry i inspirację do artykulacyjnych zabaw. Tak dobre walory akustyczne wspierane są prostym, ale bardzo skutecznym systemem elektronicznym. Pickup  Palathetic zbiera każdą strunę, indywidualnie zapewniając lepszą separację i naturalne brzmienie, które wspierane jest równie dobrym preampem. Korekcja suwakowa ułatwia orientację i zapamiętanie ustawień, sekcja EQ jest wyjątkowo skuteczna i działa w szerokim zakresie, nie czuć też jakiejś większej podatności na sprzężenia, pokładowy tuner dział precyzyjnie i szybko. Nic tu więcej nie potrzeba, barwa z samego pickupy jest nieco twardsza w porównaniu do mikrofonu, ale i tak zostawia w tyle większość klasycznych konstrukcji wykorzystujących piezo jeśli chodzi o naturalność i wydobycie harmonicznych.


PODSUMOWANIE

Takamine EF341DX to piękna, znakomicie wykończona i równie dobrze brzmiąca gitara akustyczna, w wersji deluxe cisząca oko ekskluzywnymi elementami wykończenia. Głębokie, ciepłe w górze brzmienie o wyjątkowej projekcji czaruje podczas gry zarówno przy wymagających utworach fingerstyle jak i mocnych biciach akordowych, w których gitara nie gubi selektywności i perkusyjnie podkreśla niuanse. W parze z tym idzie wygoda gry dla lewej ręki oraz bardzo dobre przeniesienie klasowego brzmienia na wzmacniacz czy PA dzięki pokładowemu układowi elektronicznemu, co docenią gitarzyści koncertowi.

Seria: Legacy
Korpus: dreadnought cutaway
Top: lity cedr
Boki i tył: klon
Gryf: mahoń
Podstrunnica: palisander
Klucze: Gotoh
Elektronika: preamp CT4B II (LOW, MID, HIGH, VOLUME, tuner), pickup Palathetic
Menzura: 644 mm
Wykończenie: czarne, wysoki połysk, biały binding z abalonem, abalonowa rozeta
Wyposażenie: dopasowany, obszywany futerał GC200

+ głębokie, naturalne i zbalansowane brzmienie akustyczne o bardzo dobrej dynamice, jakość wykonania i materiałów, efektowne elementy wykończenia, klasowy preamp i pickup, wygoda gry, futerału
- brak

 DOSTARCZYŁ: www.zibi.pl; www.takamine.pl


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5.5
Cena
6 999.00 zł