ORTEGA RCE125SN SBK

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2020-09-14
ORTEGA - RCE125SN SBK

Niemiecka marka Ortega Guitars dawno już ugruntowała już swoją pozycję na europejskim rynku, a od kilku lat również w naszym kraju dostępna jest bogata i często unikalna oferta obejmująca gitary akustyczne z nylonowymi strunami, ukulele, mandoliny, banjo, akcesoria, bardzo ciekawe efekty czy wysokiej klasy wzmacniacz do gitar akustycznych wraz z dedykowanymi kolumnami.

Najpopularniejsza w katalogu seria Ortega Family zawiera bardzo szeroki przekrój przystępnych cenowo gitar nylonowych wyposażonych również w pokładową elektronikę. Do dyspozycji mamy tu różne długości menzury, wielkości pudeł, szerokości gryfów, konfiguracji drewna i wykończeń kolorystycznych, a przywiązanie do wykończenia detali czyni ją znakomitym wyborem dla gitarzystów w dowolnym przedziale wiekowym czy zaawansowania gry. Przy atrakcyjnych cenach każdy model wyposażony jest też w klasowy, wzmacniany gig-bag, co warto podkreślić już na wstępie.

Od dystrybutora marki, firmy Meinl otrzymaliśmy nowy model RCE125SN w czarnym satynowym wykończeniu, wyróżniający się węższym, bardzo wygodnym gryfem, o czym świadczą litery SN – „Slim Neck”.

BUDOWA

Ortega RCE125SN SBK posiada korpus 4/4 typu Thinline, który dzięki mniejszej głębokości i wcięciu cutaway oferuje większą wygodę gry oraz dostęp do wyższych progów. Tył i boki wykonano z mahoniu, top ze świerku a całość wykończono satynowym, czarnym lakierem, który wzbogacony jest jasnym bindingiem ABS na obu krawędziach pudła oraz rozetą wykorzystującą elementy z drewna orzecha.

Mahoniowy gryf zaopatrzony w 19 progów to węższa konstrukcja o szerokości 48 mm na siodełku, zapewniająca wysoki komfort gry gitarzystom przyzwyczajonym do standardowych szyjek gitar elektrycznych czy akustycznych. Całość wieńczy czarna główka z logiem marki oraz otwartymi, chromowanymi kluczami z główkami wykonanymi z jasnej masy. Orzechowy, 12-otworowy mostek Ortega jest autorską konstrukcją marki ułatwiającą wymianę strun.

Slot baterii ukryty jest dyskretnie obok gniazda jack.

Za przeniesienie brzmienia na wzmacniacz odpowiada wbudowany system Ortega MagusPro z tunerem chromatycznym i wyświetlaczem ciekawie wkomponowanym w logo marki. DO dyspozycji mamy regulację głośności, trzyzakresową korekcję Bass, Middle i Treble oraz przełączniki fazy i wspomnianego tunera. W komplecie otrzymujemy solidny, wzmacniany gig-bag marki a fabrycznie założone są struny Savarez 510CJ. Gitara posiada menzurę 650 mm.

WRAŻENIA

Ortega RCE125SN już na początku zwraca uwagę gitarę z tłumu naturalnych wykończeń, choć trzeba podkreślić, że Ortega Guitars ma w swojej ofercie bardzo szeroką paletę kolorystyczną wielu modeli gitar z nylonowymi strunami, o ukulele nie wspominając. RCE125SN prezentuje się bardzo elegancko łącząc matową czerń z bindingiem krawędzi i ciekawą rozetą. Płytszy korpus i wąski gryf od razu docenią osoby szukające w tym segmencie bardzo wygodnego instrumentu. Struny są ustawione nisko nad progami, co pozwala również na łatwiejsze wykonywanie solowych partii.

Na główce zamontowano klucze z perłowymi skrzydełkami w klasycznym układzie 3x3.

Brzmienie pomimo cieńszego pudła „thinline” jest dynamiczne i nie traci mocy w basowym rejestrze, barwa dzięki temu jest w tym obszarze bardziej wyrazista. Jednocześnie góra pasma nie znika, jest okrągła i dobrze oddaje artykulację – te elementy nie rozczarują nawet doświadczonych gitarzystów, a dla początkujących może to być wymarzony instrument, dodatkowo oferujący komfort gry niespotykany przy gitarach klasycznych z szerszymi z reguły szyjkami. Samo wykończenie zarówno detali czy progów nie budzi zastrzeżeń, klucze działają prawidłowo, nie ma też problemów z intonacją.

12-otworowy mostek Ortega wykonany z orzecha jest autorską konstrukcją marki ułatwiającą wymianę strun.

Te elementy plus wygoda gry i dobra reakcja na atak pozwolą na bardzo uniwersalne wykorzystanie gitary przy nauce gry utworów klasycznych, fingerstyle czy do gry solowej. Wbudowany preamp Ortega MagusPro oferuje dobre przeniesienie barwy na wzmacniacz czy kolumny aktywne i co ważne poza tunerem udostępnia skuteczną, trójpasmową korekcję z przełączaniem fazy, które przyda się podczas występów scenicznych czy na próbie. Docenić trzeba też dołączany, dobrej klasy gig-bag Ortegi, co w tej cenie instrumentu zdarza się innym producentom naprawdę nieczęsto.

W tym pułapie cenowym Ortega RCE125SN SBK wypada znakomicie, łącząc elegancki design z dobrym brzmieniem i wyjątkowym komfortem gry, co docenią zarówno początkujący jak i bardziej doświadczeni gitarzyści szukający wygodnej, lekkiej i uniwersalnej akustycznej gitary z nylonowymi strunami.

Od strony otworu rezonansowego mamy dostęp do 2-kierunkowego pręta napinającego gryf.

Ortega Magus Pro N – pokładowy tuner pozwala nastroić gitarę w każdych warunkach a preamp skutecznie ją nagłośnić, oferując trójpasmową korekcję z przełączaniem fazy.

www.meinldistribution.pl
www.ortegaguitars.com

 

Skala: 650 mm
Korpus: Thinline z cutaway'em
Płyta wierzchnia: świerk
Tył i boki: mahoń
Gryf: mahoń, Slim
Siodełko: 48 mm
Mostek: orzech, 12-otworowy
Podstrunnica: orzech
Elektronika: Ortega Magus Pro N
Progi: 19
Klucze: Ortega, chromowane
Struny: Savarez 510 CJ
Wykończenie: satynowe, czarne
W zestawie: pokrowiec Gig-bag Ortega

 

Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Cena
1 243.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
lipiec 2020
Kup teraz