IK MULTIMEDIA iRig Pro DUO

Rodzaj sprzętu: Elektronika

Pozostałe testy marki IK MULTIMEDIA
Testy
2016-05-17
IK MULTIMEDIA - iRig Pro DUO

Współcześni muzycy coraz bardziej cenią sobie mobilność i możliwość rejestracji pomysłów na utwory czy prostych utworów demo w terenie, bez uwiązania plątaniną kabli do stacjonarnego komputera oraz ciężkiego interfejsu.

IK Multimedia od dawna oferuje kieszonkowe interfejsy współpracujące nie tylko z urządzeniami mobilnymi spod znaku nadgryzionego jabłka, ale także opartymi na systemie Android czy też z popularnymi pecetami, jak np.: iRig 2, iRig Acoustic, iRig HD, iRig Pro, iRig UA.

iRig Pro DUO to najdroższy z serii interfejsów zaprojektowanych z przeznaczeniem głównie dla gitar i gitar basowych. Na ich tle jawi się jako najbardziej funkcjonalny - posiada 2 kanały wejściowe, 2 wyjściowe oraz MIDI, przy tym mieszcząc się w niewielkiej obudowie wyposażony jest we wszystkie złącza, jakie są potrzebne do nagrywania za pomocą iPhone’a, iPada, urządzeń Android i komputerów Mac oraz PC, także z użyciem MIDI. Górny panel mieści dwa pokrętła GAIN dla każdego z umieszczonych poniżej wejść z gniazdami typu kombo - TS 1/4" oraz XLR w jednym, do podłączenia gitary, mikrofonu, czy instrumentu klawiszowego.

Zielone i niebieskie diody nad pokrętłami sygnalizują włączenie napięcia fantomowego 48 V, co umożliwia korzystanie z profesjonalnych mikrofonów pojemnościowych, MIDI i monitorowania poziomu wejściowego. Z prawej strony umieszczono wyjście słuchawkowe z regulacją głośności i przełącznik bezpośredniego odsłuchu podczas nagrywania - DIRECT MONITOR. Lewa ścianka mieści dwa wyjścia symetryczne na złączach TRS 1/4" z regulacją poziomu i włącznik napięcia fantomowego. Z tyłu znajdują się: wejście i wyjście MIDI na gniazdach 1/8" - do ich wykorzystania potrzebne są dołączone w zestawie przelotki TRS-DIN; gniazdo komunikacji, do którego można podłączać dołączone w zestawie kable z różnymi końcówkami (Lightning, USB, USB OTG; posiadacze starszych urządzeń iOS z 30-pinowym złączem również mogą korzystać z interfejsu, jeśli nabędą opcjonalny kabel).

Ostatnie gniazdko to zasilanie - tu może się przydać zasilacz 9 V od efektów gitarowych. Nie jest to jedyna opcja, bo interfejs może być zasilany przez kabel, którym jest podłączony do komputera Mac albo PC. W przypadku podłączenia do smartfona czy tabletu, gdy nie można skorzystać z zasilacza, należy użyć dwóch baterii typu AA.

Dla posiadaczy urządzeń typu iPhone, iPad, iPod przewidziano możliwość zaopatrzenia się w darmowy pakiet programów, w skład którego wchodzą aplikacje: Amplitube, VocalLive, iRig Recorder, Sample Tank, iGrand Piano (wartość tego pakietu jest szacowana na ponad 450 USD). Dla użytkowników komputerów Mac i PC przewidziano programy AmpliTube Metal, T-RackS Classic, SampleTank 3 SE, The Grid z różnorodnymi samplami i dodatkami a posiadacze urządzeń z Androidem otrzymują AmpliTube, iGrand Piano, iLectric Piano, iRig Recorder i EZ Voice w wersjach FREE.

Interfejs jest kompatybilny z architekturą Core Audio stosowaną w systemach Mac OS oraz iOS. Wzorem modelu iRig Pro, iRig Pro Duo dysponuje 24-bitową konwersją analogowo-cyfrową i cyfrowo-analogową, w częstotliwości próbkowania 44,1 albo 48 kHz. Zrezygnowano z częstotliwości 96 kHz, która w zastosowaniach amatorskich i półprofesjonalnych, oraz w przypadku urządzeń mobilnych bez pojemnych dysków nie sprawdza się ze względu na dużą objętość plików.

Nagrywając pojawiający się nagle pomysł na piosenkę, lub po prostu bawiąc się muzyką w plenerze mając do dyspozycji tylko słuchawki, nikt nie oczekuje częstotliwości próbkowania właściwej dla profesjonalnego studia nagrań, gdzie 96 kHz też nie zawsze jest stosowane. W tym przypadku znacznie ważniejsze są bardzo dobrej jakości przedwzmacniacze z regulacją czułości oraz możliwość podłączenia gitary i mikrofonu, co pozwala bez opóźnienia odsłuchu jednocześnie nagrać np. gitarę rytmiczną i wokal, a przy następnych podejściach dołożyć kolejne partie - solo, bas, klawisze, głosy harmoniczne, itp. i tu

IK Multimedia iRig Pro DUO sprawdza się znakomicie. Dołączone oprogramowanie pozwala na śladowe nagrywanie i udostępnia masę wysokiej jakości barw i efektów. Całość działa wyśmienicie na wszystkich platformach a jakość dźwięku i dynamika stoją na solidnym, półprofesjonalnym poziomie.

www.audiostacja.pl
www.ikmultimedia.com

 

Wejścia: 2 combo (TS 1/4" - XLR),
MIDI
Wyjścia: 2 symetryczne TRS, MIDI,
słuchawkowe
Zasilanie: 2 × AA, przez port USB lub
zasilacz 9 V
Wymiary: 127 × 75 × 37 mm


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5