KEELEY Super Phat Mod

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki KEELEY
Testy
2020-12-29
KEELEY - Super Phat Mod

Powstała w 2001 r. marka Keeley Electronics z Oklahomy od lat posiada ugruntowaną pozycję producenta wysokiej klasy, butikowych efektów gitarowych, a założyciel marki Robert Keeley budowanie swojej renomy zaczynał od modyfikacji efektów innych producentów.

Obecnie w ofercie znajdziemy ponad 30 aktualnie produkowanych urządzeń, często będących kolejnymi usprawnionymi wersjami modyfikacji starszych stompboxów Keeleya. W teście gościmy wyjątkowy overdrive Super Phat Mod oparty na wcześniejszej modyfikacji ‘Phat’ obwodu Bossa BD-2.

Keeley Super Phat Mod w nowej odsłonie, wyposażony został w układ JFET, który w wyjątkowy sposób emuluje brzmienie starszych wzmacniaczy lampowych. Efekt umieszczono w efektownie wykończonej w złotym, metalizowanym kolorze obudowie, oddającej do dyspozycji klasyczne gałki LEVEL, DRIVE i TONE oraz 2-pozycyjny switch z trybami Flat oraz Phat. Pierwszy to transparentny overdrive, Phat wzmacnia sygnał oraz podkreśla nieco mocniej dół pasma. Gniazda wejścia i wyjścia umieszczono na przeciwległych bokach, zasilania 9V DC na górze. Możliwe jest też zasilanie wewnętrzną baterią, całości dopełnia przełącznik nożny typu true bypass.

Najważniejszą różnicą w stosunku do poprzedniej wersji jest to, że Keeley Super Phat Mod nie jest po prostu obwodem Blues Drivera z dodaną modyfikacją. Zastosowano tu ‘magiczny’ tranzystor JFET Toshiby zapewniający niezwykle transparentny overdrive o charakterze starych, lampowych wzmacniaczy oraz znakomitą dynamikę.

W PRAKTYCE

Pierwsze włączenie oznajmia o klasycznym, bluesowym drivie znanym z Blues Drivera, jednak tu od razu czuć zarówno wyjątkowo dynamiczną odpowiedź barwy na atak jak i transparentność barwy, oddającej brzmienie instrumentu. Gain startuje od lekkiego przełamania i dociera do soczystej, blues-rockowej barwy wzorowo zbalansowanej w pozycji Flat przy wyborze humbuckera. Efekt fantastycznie reaguje na uderzenie w struny – przy lekkim trąceniu kostką czy muśnięciu palcami barwa jest pełna i czysta, mocniejsze uderzenie czy szarpnięcie od razu skutkuje większym gainem i otwarciem harmonicznych w górze.

Przy pomocy samej dynamiki gry i gainie w okolicach połowy możemy poruszać się od niemal czystego brzmienia po zadziorny, blues-rockowy drive. Stratowe single brzmią tu równie dobrze, choć do podobnego poziomu saturacji trzeba nieco podkręcić gain. Wyjątkowo dobrze sprawdza się mod Phat, dodający tłustości w dole pasma oraz nasycenia sygnału, przy zachowaniu klarowności basowego rejestru. Skręcony gain i pozostałe gałki na połowie pozwalają uzyskać clean boost z lekko podkreśloną prezencją. Na przeciwległej stronie gainowej skali wkraczamy w obszar klasycznego rocka z bardzo naturalną kompresją – reakcja na atak i oddanie niuansów są znakomite, barwa wzorowo wyczyszcza się też gałką głośności gitary.

Super Phat Mod magicznie ożywia barwę gitary podpiętej do lampowego wzmacniacza na kilku poziomach gainu, łącząc wyjątkowo transparentny drive ze znakomitą reakcją na atak, godną klasowych wzmacniaczy vintage. To świetny wybór dla gitarzystów poruszających się w stylistyce country, bluesa czy rocka i poszukujących klasowego drive’u, który idealnie odda lampowy feel oraz naturalny charakter instrumentu.

www.robertkeeley.com
www.w-distribution.de

 

Regulatory: LEVEL, TONE, DRIVE
Gniazda: IN, OUT, 9V DC
Przełączniki: ON/OFF True bypass, FLAT/PHAT
Zasilanie: bateria lub zasilacz 9V DC
Wymiary: 111 x 67 x 48mm

 

Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Cena
823.00 zł
Dystrybutor