LANEY Black Country Customs Secret Path

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki LANEY
Testy
Piotr Szarna
2019-12-23
LANEY - Black Country Customs Secret Path

Black Country Customs to seria butikowych efektów stworzonych przez brytyjskiego producenta Laney Amplification, będących rezultatem wielu godzin intensywnych testów zarówno na poziomie projektowania jak i późniejszego ogrania przez profesjonalnych muzyków.

Wszystkie konstrukcje zbudowane są z komponentów najwyższej jakości oraz inspirowane są sprawdzonymi rozwiązaniami stosowanymi przez ostatnie dekady.

Tegoroczną nowością Black Country Customs są trzy nowe stompboxy: Monolith, Steelpark i Secret Path, zaprezentowane podczas ostatnich targów NAMM 2019. Pierwsze dwa odpowiadające za przesterowanie barwy testowaliśmy niedawno na naszych łamach, tym razem przyszła kolej na bardzo ciekawy pogłos Secret Path, oferujący znacznie poszerzone możliwości z dziedziny efektów tworzących przestrzeń.

BUDOWA

Efekty Laney Black Country Customs umieszczone są w bardzo solidnych, czarnych kompaktowych obudowach o wymiarach 59 x 74 x 121 mm i wadze niecałych 380 g, dzięki czemu idealnie wpasują się w cenną przestrzeń pedalboardów. Secret Path posiada jasne wykończenie frontu z niebieską grafiką obejmującą logo Black Country Customs oraz nazwę efektu.

Po lewej stronie umieszczono dwa gniazda wyjściowe RIGHT i LEFT OUTPUT, mówiące o stereofonicznym wyjściu, na przeciwległej ściance bocznej znalazło się wejście instrumentalne oraz gniazdo pedału ekspresji. Gniazdo zasilania 9V DC dostępne jest na przedniej, górnej ściance. Cztery srebrno-czarne, efektownie prezentujące się gałki opisane są standardowo już dla serii jednoliterowymi oznaczeniami P, V, S i T, odnoszącymi się tu do parametrów Pre-Delay, Volume, Size i Tone. Każdy z efektów serii posiada też różne tryby działania wybierane znajdującym się pomiędzy potencjometrami, 3-pozycyjnym mini-przełącznikiem.

Secret Patch oferuje ustawienia SPR - reverb sprężynowy, pozwalający osiągnąć klasyczny efekt znany ze wzmacniaczy vintage, PLT - klasyczny pogłos plate oraz TSP czyli The Secret Path – generujący bogatą, przestrzeń typu hall oraz efekt shimmer. Każda z opcji sygnalizowana jest innym kolorem diody, odpowiednio czerwoną, różową i niebieską. Secret Path posiada dodatkowy tryb Enhanced Mode, który daje jeszcze większe możliwości pozwalając po dłuższym przytrzymaniu włącznika nożnego dodać modulacji do pogłosów spring i plate, oraz efektu shimmer w trybie Secret Path – dioda zaczyna wtedy pulsować. Po wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku EDIT gałką S regulujemy wielkość modulacji bądź shimmer, których poziom wskazuje mniejsza lub większa intensywność świecenia diody.

BCC Secret Path oferuje jeszcze zwiększoną funkcjonalność dzięki możliwości podpięcia pedału ekspresji. Standardowo jest to poziom efektu pogłosowego, w trybie dodatkowym Enhance jest to mix pogłosu i modulacji w ustawieniach spring i plate oraz pogłosu i shimmer w trybie Secret Path. Cichy przełącznik nożny działa w trybie bypassu buforowanego, zapewniającego czyste, naturalne brzmienie odporne na straty sygnału przy użyciu długich kabli. Stompboxy dostarczane są w bardzo ładnie prezentujących się, aluminiowych pudełkach z wytłoczonym na pokrywkach logiem Black Country Customs. Efekt może być zasilany klasycznie zewnętrznym zasilaczem 9V, bądź pracować na baterii 9V, do której dostęp uzyskujemy po odkręceniu spodu obudowy.

WRAŻENIA

Po włączeniu i szybkim sprawdzeniu trybów od razu słychać brak koloryzowania czy zmiany dynamiki brzmienia bazowego przy włączaniu i wyłączaniu, które jest cały czas krystaliczne i naturalne, zauważalny jest też bardzo niski poziom szumów. Konstrukcja BCC od tej strony stoi na najwyższym poziomie. Pogłos Spring to klasyka sprężynowego reverbu, bardzo ładnie dopracowana i oddająca vintage’owy vibe. Ustawić możemy go od krótkiego do naprawdę długiego wybrzmienia, a charakterystyczny, wibrujący odgłos wibrujących, ‘strzelających’ sprężyn przy mocniejszym ataku z całą pewnością zadowoli miłośników starych, sprężynowych reverbów.

Przeciwległe ustawienie Plate to miękki, lekko falujący w wybrzmieniu pogłos, który możemy ustawić od krótszego, okrągłego reverbu w stylu room, do ambientowej, ciepłej przestrzeni. Wybrzmienie jest naturalne i inspirujące, a algorytmy zostały naprawdę doskonale dopracowane. Środkowy The Secret Path to głęboki, dłuższy hall o nieco bardziej klarownym wybrzmieniu, które przy ustawieniu maksymalnie gałki S kreuje głęboką bogatą przestrzeń. Pod ręką dla wszystkich trybów mamy regulację pre-delay, opóźniającą pojawienie się efektu pogłosu, balans efektu (V) i czwartą gałkę tonów, którą przyciemnimy lub rozjaśnimy barwę. Już tu możliwości kształtowania i znalezienia idealnego dla nas pogłosu są bardzo duże, a przecież Laney BCC Secret Path ma jeszcze w zanadrzu tryb rozszerzony i sterowanie pedałem ekspresji, nie mówiąc już o opcji pracy w stereo, gdzie możemy podłączyć kostkę do np. dwóch wzmacniaczy.

Po przytrzymaniu przełącznika nożnego do trybów Spring i Plate dodajemy modulację, której intensywność regulujemy gałką S trzymając wciśnięty przycisk EDIT (co ciekawe regulacja odbywa się w odwrotnym kierunku – minimum jest przy 10 na skali). Tu pamiętać trzeba, że po ustawieniu poziomu i zwolnieniu EDIT trzeba ‘manualnie’ wrócić do poprzedniej wielkości pogłosu. W każdym z trzech trybów poziom dodatkowego efektu jest też oddzielnie zapamiętywany. Sama modulacja jest dosyć ciekawa, brzmi w stylu chorusa z większą amplitudą i nieco zmieniającą się prędkością, ale idealnie sprawdza się przy wzbogaceniu pogłosowych barw, choć lepiej nie przesadzać z jej intensywnością. Co istotne możemy ją załączać z poziomu stopy. W ustawieniu Secret Path aktywujemy w ten sam sposób efekt shimmer, dodający do barwy pogłosu pięknej, organowej, oktawowej przestrzeni, przenosząc nas w maksymalnym ustawieniu S w niebiańskie wręcz wybrzmiewanie.

Po podłączeniu pedału ekspresji w normalnym trybie regulujemy stopą poziom wybranego efektu, co jest bardzo funkcjonalnym dodatkiem, szczególnie w przypadku długich pogłosów. W trybie Enhanced pedałem dodajemy modulacji do Spring i Plate, jednak najciekawsza jest możliwość dodawania efektu shimmer do pogłosu The Secret Path. Przy ustawieniu długiego wybrzmienia znakomicie wypada tu stopniowo pojawiające się, bogate brzmienie oktawowe, które możemy dowolnie regulować stopą.

PODSUMOWANIE

Black Country Customs Secret Path oferuje znakomitej jakości trzy popularne pogłosy, od klasycznego reverbu sprężynowego przez plate, po głębokie ambientowe przestrzenie, z bardzo praktyczną regulacją barwy i parametru pre-dealy. Jednak to dodatkowe, załączane stopą tryby modulacji i efektu shimmer z możliwością dobrze przemyślanej obsługi pedałem ekspresji wznoszą mały stompbox custom shopu Laney’a na nowy poziom funkcjonalności.

www.laney.co.uk
www.audiostacja.pl

 

Konstrukcja: hybrydowa (analogowo-cyfrowa)
Regulatory: BOOST, CHORUS, REVERB
Przełączniki: Boost, Chorus, Level, Filter (wewnętrzny), ON/OFF (True Bypass)
Przyłącza: IN, OUT, 9V DV
Zasilanie: 9V DC (pobór 100 mA), brak zasilania bateryjnego
Wymiary: 110 x 125 x 50 mm
Waga: 370 g
Produkcja: USA
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Cena
699.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
październik 2019
Kup teraz