DIGITECH Trio+ Band Creator + Looper

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki DIGITECH
Testy
2017-02-24
DIGITECH - Trio+ Band Creator + Looper

Zaprezentowany w zeszłym roku przez DigiTecha Trio Band Creator błyskawicznie podbił serca gitarzystów oferując w małej obudowie bardzo duże możliwości zbudowania na żywo automatycznego, naturalnie brzmiącego podkładu sekcyjnego generowanego na podstawie granych partii akordowych.

Kilkanaście dostępnych stylów wraz z kilkoma zmieniającymi wariantami w każdym z nich pozwala na stworzenie realistycznych podkładów, czyli krótko mówiąc inspirującego "zespołu" przy ćwiczeniu czy komponowaniu. Tegoroczne rozwiniecie bardzo udanej koncepcji firmy dotarło do naszego testu w postaci DigiTech Trio+, będącego rozbudowaną wersją poprzednika, wyposażoną dodatkowo w pokładowy looper.

BUDOWA I MOŻLIWOŚCI


DigiTech Trio+ umieszczono w nieco większej od poprzednika, dwuprzyciskowej obudowie. Nowa wersja posiada na pokładzie już 12 gatunków muzycznych - Blues, R&B, Rock, Alternative Rock, Metal, Pop, Electronic Pop, Hip-hop, Country, Folk, Latin i Jazz. Każdy utwór może teraz mieć ustawionych pięć różnych partii, czyli niezależnych części utworu (trzy w przypadku poprzednika) aktywowanych podczas gry. Do obsługi służą obrotowe gałki wymienionych gatunków GENRE oraz 12 stylów STYLE, oferującej różne warianty w metrum 4/4 i 3/4 dla każdego gatunku. Dokoła nich umieszczono kolorowe diody informujące o wyborze.

Na panelu wśród regulatorów znajdziemy jeszcze potencjometr płynnej zmiany tempa bez wpływu na wysokość dźwięku (TEMPO), gałki GASS i DRUMS dla ustawienia poziomu tych instrumentów w podkładzie oraz LOOP, odpowiadający za głośność nagranej pętli. Pokładowy lopper jest właśnie największą nowością i pozwala na dogrywanie do generowanego podkładu własnych partii gitarowych. Oczywiście mamy tu pełną synchronizację oraz funkcjonalność z dogrywaniem nakładek czy funkcjami undo/redo. Nic nie stoi też na przeszkodzie wykorzystać Trio + jako samodzielnego loopera. Wbudowane gniazdo na karty SD umożliwia zapisanie do 12 pełnych utworów wraz z dogranymi loopami.

Na pokładzie są też gitarowe efekty ustawione fabrycznie oddzielnie dla różnych gatunków i aktywowane małym przyciskiem w lewym górnym rogu. Pętla efektów z gniazdami SEND i RETURN pozwala na podłączenie zewnętrznych efektów a oddzielne wyjścia AMP i MIXER pozwalają na rozdzielenie sygnałów i wysłanie podkładu np. do konsolety i brzmienia gitary do wzmacniacza. Od strony przyłączy całość uzupełnia gniazdo USB do aktualizacji oprogramowania i wykorzystania programu na komputer organizującego utwory i loopy, wejście słuchawkowe z regulacją poziomu, oraz gniazdo jack do podłączenia zewnętrznego, 3-przyciskowego przełącznika DigiTech FS3 rozbudowującego możliwości przełączania i obsługi na żywo.

Podobnie jak w przypadku mniejszego Trio, brzmienie perkusji i basu jest bardzo dobre a obsługa intuicyjna. Prawy przycisk kontroluje "zespół": naciskamy, gramy akordy i wciskamy ponownie pod koniec sekwencji. Później możemy też wybrać gatunek oraz jeden z 12 stylów. Jeśli linia basu jest zbyt skomplikowana możemy ją mocno uprościć (np. prymy akordów) korzystając z przycisku Simple Bass. Nagrywanie 5 oddzielnych sekcji utworu typu intro, zwrotka most czy refren pozwala na zbudowanie prawdziwych form a najciekawsza jest opcja dogrania dzięki looperowi własnych dokładek do każdej części oddzielnie. Cały utwór możemy zapisać, a w czasie gry do niego możemy ustawić kolejność poszczególnych części bądź aktywować je na żywo poprzez dodatkowy kontroler FS3X.

PODSUMOWANIE


DigiTech Trio+ Looper to niezwykle użyteczny stompbox do błyskawicznego tworzenia dobrze brzmiących podkładów w różnych stylach na podstawie granych akordów. Rozbudowane możliwości aranżowania i zarządzania na żywo całą strukturą utworu poszerzone tu zostały jeszcze o wysokiej klasy looper - w jednym małym pudełku otrzymujemy niezwykle funkcjonalne, nowatorskie narzędzie łączące wysokiej klasy "zespół" z wbudowanym looperem, co pozwala na wykorzystanie Digi- Tech Trio+ zarówno jako bardzo zaawansowanego narzędzia ćwiczeniowego jak i urządzenia do kreatywnej gry i nawet komponowania na żywo.

www.digitech.com
www.w-distribution.de

 


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5