Zmarł założyciel Marshall Amplification

Newsy
Pozostałe artykuły marki MARSHALL
Zmarł założyciel Marshall Amplification

W czwartek 5 kwietnia, w wieku 88 lat, zmarł Jim Marshall, twórca firmy Marshall Amplification, która słynie z produkcji wzmacniaczy sygnowanych jego nazwiskiem.

Jim Marshall, który nazywany był "ojcem hałasu", urodził się w Londynie w 1923 roku. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku prowadził on w stolicy Anglii sklep ze sprzętem muzycznym, w którym pojawiali się między innymi tacy gitarzyści jak Pete Townshend czy Ritchie Blackmore. Ci właśnie muzycy przekonali Marshalla, by zajął się produkcją sprzętu gitarowego.

Marshall postawił sobie za cel zbudowanie wzmacniaczy, które byłyby tańszymi odpowiednikami sprzętu produkowanego przez firmę Fender. Pierwszym wzmacniaczem, który stworzył był model JTM-45 i w to był pierwszy krok na drodze do powstania Marshall Amplification.

Dla firmy, której siedziba znajduje się w Bletchley, Milton Keynes śmierć jej założyciela jest niepowetowaną stratą. W serwisie Marshall Amplification możemy przeczytać między innymi takie słowa:

Z głębokim smutkiem informujemy, że odszedł nasz umiłowany założyciel i szef na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat - Jim Marshall. Nosząc żałobę oddajemy cześć legendarnemu człowiekowi, który prowadził pełne i naprawdę niezwykłe życie.

Jim przejdzie do historii jako "ojciec hałasu" i współtwórca brzmienie rocka. Stał się on jednym z czterech ojców odpowiedzialnych za stworzenie narzędzi, które pozwoliły "narodzić się" gitarze rockowej takiej, jaką obecnie znamy i kochamy. Ten przełomowy kwartet to także Leo Fender, Les Paul i Seth Lover, którzy wraz z Jimem są kamieniem węgielnym wszystkiego na czym opiera się muzyka rockowa...