Clapton, Van Halen, Gilmour, Presley: gitary legend na aukcji

Newsy

Krzysztof Inglik

Clapton, Van Halen, Gilmour, Presley: gitary legend na aukcji

Gitary należące do legendarnych gitarzystów trafią na aukcję ‘Icons & Idols: Rock 'N' Roll’ domu aukcyjnego Julien 19 i 20 listopada...

Wcześniej grali na nich Eric Clapton, David Gilmour, Elvis Presley i Eddie Van Halen - teraz trafią pod młotek. Aukcja odbędzie się 19-20 listopada w Hard Rock Cafe w Nowym Roku, ale licytować można także online, więc nie musicie jeszcze rezerwować biletów ;-)

David Gilmour: Fender Stratocaster Vintage '57

To jeden z sześciu Stratów, które Gilmour nabył jeszcze w latach 80. Każdy z nich został potem przez lidera Pink Floyd zmodyfikowany i dostosowany do jego potrzeb (m.in. Pickupy EMG). Ten egzemplarz to #2 z pary kremowych Stratów używanych przez artystę na wielu słynnych nagraniach. Pojawił się m.in. Na trasach Pink Floyd ‘A Momentary Lapse of Reason’ w latach 1987, 1988 i 1989, a także na trasie promującej album ‘The Division Bell’. Szacunkowa cena wynosi pomiędzy 80000 a 100000 dolarów.

Elvis Presley: Martin D-28 ‘72

Ta gitara była używana przez Elvisa na scenie w latach 70. Był to prezent, który Król otrzymał od przyjaciela i reżysera filmów, w których grał: Normana Tauroga. Instrument ten przez lata eksponowany był w muzeum ‘Elvis-A-Rama’ w Las Vegas. Szacunkowa cena to 70000-90000 dolarów.

Eddie Van Halen: Frankenstrat

Ta gitara to prawdziwa ikona rocka – co więcej, nosi na sobie dwa autografy: samego EVH oraz jego brata, Alexa Van Halena. Eddie instrument złożył z części samodzielnie, nie szczędząc eksperymentów – stąd ‘połatany wygląd’ który potęguje dodatkowo wykończenie kolorowymi paskami (malowanie także EVH wykonał sam). Choć dziś jest to dość oczywiste, w tej gitarze po raz pierwszy w historii nastąpiło połączenie korpusu ‘Strato’ z humbuckerem pod mostkiem. Warto poczytać o tym gitarzyście, bo to jemu zawdzięczamy wiele innowacji, których używamy po dziś dzień.

Eric Clapton: Martin D-45 ‘68

Ten legendarny akustyk używany był m.in. na koncercie Derek and The Dominos' w Lyceum Theatre, w Londynie, 14 czerwca 1970 roku. Także podczas występów z Delaney & Bonnie and Friends – z których jeden został uwieczniony przez telewizję BBC. Gitarę otrzymał w prezencie piosenkarz Dave Edmunds podczas wizyty w domu Claptona – jego list jest dołączony do instrumentu. Szacunkowa cena to aż od 300000 do 500000 dolarów.

Na aukcji będzie można także nabyć inne ciekawe pamiątki związane z rockową muzykę. Ich pełen spis znajdziecie na stronie Juliena: www.juliensauctions.com