Robert Borbas (Grindesign, The Sharon Tate)

Wywiady
2011-05-09
Robert Borbas (Grindesign, The Sharon Tate)

Zapraszamy na nietypową rozmowę z Robertem Borbasem, bębniącym w The Sharon Tate, ale przede wszystkim projektującym wzory koszulek dla wielu zespołów. Właśnie tej graficzno-odzieżowej działalności poświęcony jest niniejszy wywiad.

Logo
Na początek przedstaw się.


Logo
Cześć! Nazywam się Robert Borbas, mam 22 lata, staram się grać na perkusji w zespole The Sharon Tate i projektować koszulki dla ''małych'' zespołów (śmiech).


Logo
Głównie interesuje mnie Twoja kariera jako projektanta ubrań. Kiedy zacząłeś interesować się grafiką, i czy ukończyłeś studia w tym kierunku?


Logo
Od dziecka miałem do czynienia z rysunkiem. Dopiero w liceum zabrałem się za to trochę poważniej, co skończyło się ukończeniem Uniwersytetu Sztuki Współczesnej z Budapeszcie. Od roku prowadzę własną firmę i pracuję dla zespołów. Współpracowałem m.in. z Aborted, Metallica, I Killed The Prom Queen, Bring Me the Horizon, Darkest Hour.


Logo
Wspomniałeś o pracy dla Darkest Hour czy legendy metalu Metallica. Jak do tego doszło? Chodzi mi o to, że Metallica nie jest znana z promowania młodych artystów. Domyślam, się, że praca z Metą była ogromną nobilitacją?


Logo
Oczywiście! To była realna szansa na to by zaistnieć w środowisku. Na początek odezwała się do mnie firma zwana Athmo Apparel - zajmują się dystrybucją merchu w UK. W ten sposób zrobiłem trzy wzory dla thrash metalowców z Evile, a następnie... skontaktowała się ze mną Metallica. Przeważnie kontaktuje się ze mną albo management albo sami muzycy. I cieszy mnie to, że kapele polecają mnie innym!


Logo
Jesteś piekielnie utalentowany, ale czy w Twojej ''karierze'' zdarzały się chwile-zlecenia, kiedy myślałeś, że nie podołasz? Kiedy musiałeś przezwyciężyć stres? Na przykład, podczas pracy nad wzorami dla Metalliki? Czy kiedykolwiek ktoś odrzucił twoje projekty?


Logo
Szczerze mówiąc, nigdy tak nie było. Nie czuję presji, to po prostu wyzwania, ciągły rozwój. W 90 % przypadków kapele są zadowolone już z pierwszego wzoru, który dostarczam, choć jest w wersji surowej. Potem nanoszę małe poprawki i wszyscy są zadowoleni, a ja nieco bogatszy (śmiech). Aktualnie robię grafiki dla Limp Bizkit, i muszę Ci się przyznać, że mam z tym nie lada kłopot. Mój pierwszy dostarczony im projekt nie spodobał się, a to dla mnie prawdziwa nowość, no i motywacja do dalszego działania. Mam nadzieję, że uda mi się wykonać powierzone mi zadanie. Oby!


Logo
Z tego co sam wnioskuję, jesteś fanem grindcore'a i filmów Sci-fi. Po prostu widać to w Twoich pracach. Mimo to, skąd czerpiesz inspiracje?


Logo
Stary, zgadłeś! (śmiech). Uwielbiam metal w ogóle, niezależnie czy to post-rock czy brutalny death metal albo elektronika - wszystko jakoś tam na mnie wpływa. No i jestem wielkim fanem filmów - tak jak sam mówisz sci-fi, gore czy horrorów. Ale moją największą inspiracją są komiksy i takie postacie jak Spawn czy Batman.


Logo
Więc w zasadzie mroczni bohaterowie komiksowych serii m.in. Marvel. Co jest w nich takiego intrygującego?


Logo
Może nie same postaci, ale to w jaki sposób są przedstawione. Kreska, kolory, zarys sylwetki... Po prostu to jak Todd McFarlane rysuje. Proste. Zaś moi ulubieńcy to Andrew Belanger i John Baizley z Baroness.


Logo
Kilka dni temu skontaktowali się z tobą muzycy I Killed The Prom Queen co zaowocowało dwoma wzorami dla nich. Świetna sprawa, zwłaszcza, że to, co dla nich zrobiłeś, jest znacznie mroczniejsze niż mogłem przypuszczać. Jesteś trochę szalony, wiesz? (śmiech)


Logo
(śmiech) Tak, wiem! Prawda jest tak, że Kevin (Cameron - przyp. red) ma drugi zespół, In Trenches, dla którego już projektowałem. Zasugerował bym to ja zrobił merch dla IKTPQ, no i jak sam widzisz, powstały dwa wzory. Jona (Weinhofen - przyp. red) chciał czego innego i dlatego jeden odpowiada jego gustom. Przy okazji - polecam In Trenches, mus dla fanów Convergre i nieco bardziej progresywnego hc.


Logo
Oba wzory bardziej kojarzą się z muzyką deathcore niż z metalcore.


Logo
Masz rację. Niezbyt kolorowe trzeba przyznać. Żadnych jasnych odcieni. Ale wydaje mi się, że te jasne, takie ''letnie'' koszulki nie są już modne. Swoją drogą ja uwielbiam czarno białe koszulki. Gdybym mógł robiłbym tylko takie!


Logo
Podoba mi się Twój sposób myślenia. Takie czarno białe są bardziej w klimacie hardcore/punk. Tak czy owak, w dzisiejszych czasach zespołom zależy tylko na jak najbardziej brutalnym, wybajerowanym w detale merchu, bez żadnego feelingu.


Logo
Najczęściej proszą o superkolorowe prace, z wnętrznościami, krwią, czaszkami, zombie itd. To nic złego, nawet czasem lubię to, ale zazwyczaj nie ma to większego sensu. Przykładowo merchandise Darkest Hour zawsze ma związek z tekstami piosenek.


Logo
Miałeś okazję zrobić kilka przy okazji wydania ''The Human Romance''. Zwłaszcza wzór do ''Savor The Kill'' jest interesujący.


Logo
Zgadza się. Na ''Savor the Kill'' miałem ściśle określony koncept. Tak jak w teledysku, na froncie mojej koszulki widnieje wilk. Bardzo fajny, niepopularny motyw.


Logo
Jeżeli zespół lub firma odzieżowa chciałaby skorzystać z Twoich usług, co ma zrobić?


Logo
Powinni napisać do mnie na robart.borbas@gmail.com, podzielić się swoimi pomysłami, napisać swoją nazwę, dane kontaktowe, ile wzorów chcą, i do kiedy mam deadline. Tyle. Następnie ja podaje im proponowaną cenę.


Logo
Chwilę temu mówiłeś o tym, że jesteś perkusistą w deathcore'owym The Sharon Tate. Nigdy o Was nie słyszałem, jesteście popularni na Węgrzech? Z Twojego kraju znam tylko Insane i Bridge To Solace (śmiech)


Logo
(śmiech). Nie no, powiedzmy, że jak na młody zespół, już można było o nas usłyszeć. Z wymienionymi przez Ciebie zespołami znamy się osobiście i bardzo lubimy. Po wydaniu naszego debiutu, szykujemy teraz nową epkę ''Cube'', z której na naszym facebookowym profilu można już odsłuchać jeden premierowy utwór. Według mnie to nie jest typowy deathcore. Staramy się łączyć melodyjny death metal z technicznym graniem jak Within The Ruins. Nie mamy też zbyt wielu breakdownów, a to według mnie plus!


Logo
Jesteś samoukiem?


Logo
Tak. Nigdy nie brałem lekcji, być może to słychać. Nie wiem. Gram to co sam chciałbym usłyszeć, gdyby w The Sharon Tate bębnił ktoś inny.


Logo
Grasz prosto, ale z fajnym feelingiem.


Logo
Dzięki! Wiesz, dużo się przykładam do groove, dopiero od niedawna zacząłem grać szybkie motywy. Nigdy wcześniej mnie to nie kręciło.


Logo
Mam nadzieję, że dalej będziesz się rozwijał jako perkusista, bo jako grafik masz już wyrobioną pozycję. Dzięki za rozmowę!


Logo
To ja dziękuję! Pozdrawiam wszystkich czytelników Magazynu Gitarzysta! Zapraszam do kontaktowania się ze mną. Nie gryzę, nie jestem też zbyt drogi! Walcie śmiało! Stay GRIND!

Grzegorz "Chain" Pindor