Culture Clash - 16.02.2017 - Łódź

Relacje
Culture Clash - 16.02.2017 - Łódź

16 lutego w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi odbył się niezwykły koncert na gitarę elektryczną i orkiestrę smyczkową pt. "Culture Clash". Wystąpiła młoda orkiestra Primuz pod batutą Łukasza Błaszczyka, Jacek Królik i zaproszeni goście...

Inicjatorem i pomysłodawcą koncertu był łódzki kompozytor, aranżer i pedagog Wojtek Lemański. Idea koncertu zrodziła się z pewnej refleksji: Bardziej ambitna muzyka rockowa, czyli nurt rocka progresywnego i jazzrock, ma wiele wspólnych elementów z muzyką poważną… natomiast publiczność i środowisko muzyków, w którym ta muzyka powstaje, jest na tyle dalekie od siebie, że ta wspólna płaszczyzna jest niewidoczna dla jej odbiorców.

Wojtek Lemański: "Nasz koncert jest taką próbą ‘przetłumaczenia’ wielu ciekawych, ambitnych utworów rockowych na język muzyki poważnej i stworzenia jednego wspólnego brzmienia opartego głównie na współdziałaniu orkiestry smyczkowej i gitary elektrycznej (brzmienie uzupełniają jeszcze takie instrumenty jak obój,fortepian, gitara basowa). Koncert ma na celu działanie dwustronne: zarówno przekonanie publiczności ‘klasycznej’ do King Crimson, Aristocrats, Steve’a Wilsona i kompozycji Jacka Królika, a publiczności rockowej do najwspanialszego zestawu instrumentów, jakim jest klasyczna orkiestra smyczkowa, w moich aranżach przejmująca rolę instrumentów zespołu rockowego. Świadoma rezygnacja z perkusji i instrumentów perkusyjnych ma służyć uwypukleniu ‘wielopłaszczyznowej konstrukcji’ oraz daje unikalne brzmienie o dużej głębi i ekspresji."

Jacek Królik: "Z Wojtkiem pracujemy, nagrywamy i przyjaźnimy się od wielu lat. Od dawna marzył nam się autorski koncert symfoniczny z gitarą elektryczną w wiodącej roli. Ten koncert jest pierwszym krokiem do stworzenia takiego dzieła. Muszę przyznać, że poprzeczka została zawieszona niezwykle wysoko. Podziwiam wspaniałą młodą orkiestrę, która z takim zaangażowaniem i skutecznością zanurzyła się w świat progresywnych podziałów i harmonii. To było dla mnie niezwykłe doświadczenie. Wymagające długiego okresu przygotowań i konsultacji. Ale z unikalnym i powalającym efektem scenicznym."

Koncert jest spotkaniem artystów, którzy w swoich muzycznych "światach" wiele znaczą: wirtuoza skrzypiec, pedagoga i dyrygenta orkiestry "Primuz" Łukasz Błaszczyka, jego młodej ale prezentującej już wysoki poziom orkiestry i znakomitego gitarzysty Jacka Królika. Występują również pedagodzy i studenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Wokalnie udziela się Ola Łysiak- Łabecka - osoba idealnie dopasowana do specyfiki koncertu, jest jednocześnie znaną w kręgach rockowych i bluesowych finalistką pierwszego Idola, wokalistką zespołu Riders, a na co dzień pracuje w Akademii Muzycznej jako pianista-pedagog.

Łódzka publiczność doceniła oryginalność koncertu przychodząc w niespotykanej ilości, znacznie przekraczającej pojemność sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi i oklaskami "wymusiła" na organizatorach powtórzenie koncertu, który odbył się w marcu.Zdjęcia: Dariusz Kulesza