Szwajcaria awangardą płynąca

Newsy
Szwajcaria awangardą płynąca

Za nami długi weekend ze Szwajcarią na Avant Art Festival. Przez cztery festiwalowe dni można było oglądać dźwiękowe instalacje, performanse i koncerty bohemy artystycznej z Alp.

Występy Minimetalu, Strotter Inst., Papiro, Reverse Engineering, Sudden Infant czy Oy pokazały, że mała i nieodkryta dotąd Szwajcaria to wielka przestrzeń dla sztuki awangardowej, a Avant Art to festiwal wyjątkowy.

Weekend z awangardą z Alp zainaugurowany został wernisażem instalacji Minimetalu pt. "Velvet Underground", po której odbył się bardzo ciepło przyjęty koncert MIR z niezwykle utalentowanym liderem - Papiro oraz świetnie brzmiącą perkusją.

Piątek (30.09) na Avant Art stanął pod znakiem międzynarodowej premiery IN BETWEEN Dance And Music destroyer - man born out of M.A.D.D w reżyserii Kostasa Georgakopulosa, z muzyką Bartka Kuźniaka. Tylko 99 osób mogło obejrzeć widowisko będące efektem kooperacji polsko-szwajcarskiej. Tego dnia odbyły się również świetne koncerty Papiro i Reverse Engineering, które hip-hopowo - elektronicznymi dźwiękami poderwało polską publiczność z krzeseł.

Z kolei w sobotę i niedzielę (1 i 2 października) można było zobaczyć m.in. niezwykle ciekawą instalację Stotter Inst. w BWA Awangarda z udziałem adapterów, a także performatywne oblicze, znanego z poprzedniej edycji, Minimetalu. Za sprawą "Never Hang Around" sala Impartu grzmiała od punkowych i metalowych dźwięków, a charyzmatyczną wokalistkę każdy na długo zapamięta.

Wielkim entuzjazmem przyjęty został występ Sudden Infant będący unikalną mieszanką fizycznej poezji dźwiękowej i epileptycznej erupcji hałasu. Prawdziwym odkryciem festiwalu okazała się Oy - czarnoskóra wokalistka z Ghany. Czerpiąc w równej mierze z jazzu, elektroniki i improwizacji, Oy zaserwowała publiczności pokaz śpiewu przeplecionego  dźwiękami wydawanymi przez dziecięce zabawki, skrawki hip-hopu i przeróżne formy scatu.

Avant Art Festival po raz kolejny udowodnił, że warto penetrować konkretne regiony w poszukiwaniu wysokiej jakości awangardy. Znana ze scyzoryków, zegarków i czekolady Szwajcaria okazała się krajem pełnym nietuzinkowych artystów i eklektycznej sztuki, która zachwyca.

Przed nami drugi weekend z awangardą, tym razem międzynarodowy. 7 i 8 października we Wrocławiu wystąpi m.in. gwiazda festiwalu - Kevin Martin z projektem THE BUG (Scena T-Mobile Music). Zobaczymy  także 2g, Broken Heart Collector czy Pala Frenaka z performansem "MenNonNo".

Informacje na stronie www.avantart.pl

Magazyn Gitarzysta jest patronem Festiwalu.

Fot. Edgar De Poray.