Kostas Georgakopulos (Avant Art Festival)

Wywiady
2011-09-29
Kostas Georgakopulos (Avant Art Festival)

Dzisiaj startuje kolejna edycja Avant Art Festival. To najlepsza okazja do ponownej rozmowy z Kostasem Georgakopulosem, fanem awangardy, muzykiem i organizatorem wspominanej imprezy.

Logo
Mija rok od naszej poprzedniej rozmowy i znów z wypiekami na twarzy czekamy na kolejną edycje Avant Art Festival. Tym razem postawiliście na Szwajcarię.


Logo
Tak, to Szwajcaria, to 2 lata intensywnej pracy, wyjazdy kuratorskie, sporo spotkań i, co bardzo ważne, cały projekt byłby nie do zrealizowania bez wsparcia, również kuratorskiego, szwajcarskiej fundacji dla kultury Pro Helvetia i osobiście Uli Kropiwiec. Mnie osobiście interesuje, jak tak mały kraj radzi sobie z aktywnością na polu kultury, jak to się tam dzieje, z jaką jakością, z jakim skutkiem, a dodatkowo, w tym przypadku, inspirującą wydaje się cecha multikulturowości tego kraju.

Gwiazdą Avantu będzie The Bug. To sztandarowy projekt Kevina Martina, tym razem z dwoma mc's. Dla mnie to zdecydowanie jedna z najważniejszych postaci współczesnej światowej elektroniki, ale właściwie też bez tego stylistycznego ograniczenia, Kevin Martin to jeden z najbardziej niezwykłych muzyków w ogóle. To bardzo utalentowany artysta, znam go jeszcze z czasów wspaniałego GOD, bardzo czekam na ten, kończący AAF, koncert. Co bardzo ważne, wspólnie z portalem T Mobile Music, z którym zresztą osobiście współpracuję od ponad roku, realizujemy akcję związaną z konkursem dla artystów sceny elektronicznej. Chodzi o koncert polskich artystów po koncercie The Bug. Dostaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń i jestem bardzo zadowolony z tej aktywności i z wyników tej akcji.


Logo
A których pozostałych projektów jesteś najbardziej ciekawy?


Logo
Dla mnie bardzo ważne, żeby odczytywać i odbierać festiwal jako przemyślane działanie kuratorskie, to również zbudowanie pewnej określonej tożsamości. Krótko mówiąc, to skupienie się na prezentacji sztuki konkretnego kraju i pokazanie bardzo wielu projektów. W tym roku mamy 14 takich zespołów, instalacji i performansów ze Szwajcarii. Myślę, więc głównie o programowaniu festiwalu w takim bardzo precyzyjnym formacie i kształcie, jestem pewien, że odbiór w całości naszej propozycji i obecność na większości wydarzeniach może dać poczucie przyjemności i wiele satysfakcji. To nasza jasna strategia, oczekujemy i mamy nadzieję na zaufanie publiczności, bo wiadomo, że w zdecydowanej większości projekty szwajcarskie są w Polsce po prostu nieznane.


Logo
Nadal ważną częścią Avantu są występy grup teatralnych. Możesz przybliżyć zaproszone projekty?


Logo
Moim marzeniem było zaproszenie spektaklu szwajcarskiego reżysera Massimo Furlana "You can speak, you are an animal". To bardzo duży projekt i niestety nie udało się, mimo zaawansowanych rozmów, zaprosić spektaklu. Mamy za to premierę instalacji muzyczno/teatralno tanecznej "In between, Dance And Music destroyer - man born out  of M.A.D.D", to mój reżyserski debiut, a realizuje to kolektyw artystyczny kNoiseEarEye Kompanie. W spektaklu bierze udział aż 16 artystów z Polski i Szwajcarii. Oprócz tego Spektakl muzyczno/teatralny szwajcarskiego Minimetalu. Pokażemy też  performance "Gold" Alexandry Bachsetsis, cudownej szwajcarskiej tancerki i performanki i w końcu, po kilku latach, starań pokażemy jeden z projektów, wspaniałego węgiersko-francuskiego choreografa Pala Frenaka, to projekt  ManNoMan.


Logo
Czy jacyś artyści, na których Ci zależało, nie zgodzili się na występ na festiwalu?


Logo
Nie, natomiast jestem bardzo niezadowolony z odwołania w ostatniej chwili przez artystów, koncertu ZU93 (odwołano całą trasę europejską - przyp. jw.). Natomiast rozmawiałem 2 lata temu z Franzem Treichel, liderem The Young Gods, ale niestety On nie mógł przyjechać. Jakiś czas temu YG zakończyli kilkumiesięczną trasę i zrobili sobie ponad roczną przerwę od koncertów, choć Franz zastanawiał się bardzo długo czy jednak nie przyjechać do Wrocławia.


Logo
Rok temu powiedziałeś mi, że macie w planach rozszerzenie AAF o sekcję filmową. Coś dzieje się w tej sprawie?


Logo
Cóż, mieliśmy bardzo zaawansowane rozmowy w sprawie projektu Gustava Deutscha FILM IST. A girl & a gun dodatkowo w oprawie LIVE  muzycy w składzie: Christian Fenesz, Martin Siewert, Burkhard Stangl oraz Angelica Castello. To kilka filmów z początku wieku. Projekt pokażemy w przyszłym roku, zapewne pokażemy dodatkowo 2-3 filmy niemieckie.


Logo
Jak wygląda w tym roku kwestia wsparcia ze strony miasta czy sponsorów?


Logo
Bardzo jesteśmy zadowoleni, bo kolejny rok mamy wsparcie Miasta, a po raz pierwszy zdobyliśmy dotacje MKiDN, ale wyjątkowo ważne jest wsparcie przez szwajcarską fundacja dla kultury Pro Helvetia.


Logo
Ponoć na przyszły rok szykujecie edycje z niemieckimi artystami. Możesz podać już jakieś konkretne nazwy, jakie pojawią się we Wrocławiu za rok? Może zaprosicie Caspara Brotzmanna lub jego ojca - choć to zapewne dużo droższa opcja - Petera.


Logo
Tak, będzie to tym razem edycja dedykowana sztuce niemieckie i będzie to piąty i zdecydowanie największy festiwal do tej pory. Planujemy 8-9 dni i ponad 200 artystów, co bardzo ważne dla festiwalu, już teraz pracujemy nad 6 koprodukcjami polsko-niemieckimi, specjalnie produkowanymi dla AAF 2012.

Brotzmann tak, ale na dzisiaj bardziej nas interesuje Caspar, syn Petera. Obiecuję, że będzie bardzo wielu wspaniałych znanych i nieznanych w Polsce niemieckich artystów, planujemy też oczywiście jeden może dwa dni ze sztuką międzynarodową. Nasze ambicje to realizacja  5. edycji festiwalu jako jednego z największych projektów i festiwali performatywnych w tej części Europy.


Jacek Walewski


Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym Avant Art Festival.