Steven Wilson - premiera albumu w poniedziałek

Newsy
Steven Wilson - premiera albumu w poniedziałek

Już w najbliższy poniedziałek w sklepach pojawi się jedna z najbardziej oczekiwanych płyt w progresywnym światku - drugi album Stevena Wilsona

Steven Wilson, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy producent, twórca i wykonawca, znany jest najbardziej jako założyciel i frontman brytyjskiego zespołu Porcupine Tree. Wyprodukował też i/lub zmiksował albumy tak różnych wykonawców jak szwedzka metalowa grupa Opeth, norweska wokalistka Anja Garbarek oraz legenda rocka progresywnego King Crimson. W 2010r. napisał też i zaśpiewał w utworze "The Fountain" z albumu "Immersion" grupy Pendulum.

Ostatni album Porcupine Tree trafił do Top 30 zestawień w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a promująca go trasa zakończyła się w październiku 2010r. wyprzedanymi koncertami w Royal Albert Hall w Londynie i Radio City Music Hall w Nowym Jorku.

"Grace For Drowning" to drugi solowy album Wilsona, na którym podąża dalej muzycznymi szlakami wytyczonymi na znakomicie przyjętym "Insurgentes" z 2009r.

Wilson określił ten podwójny album ("dwa 40-45-minutowe albumy w jednym opakowaniu") jako swój "najważniejszy projekt w dotychczasowej działalności".

"Insurgentes" był dla mnie bardzo ważnym krokiem w coś nowego. Nowa płyta wykorzystuje to jako punkt wyjścia, ale jest bardziej eksperymentalna i bardziej eklektyczna. Dla mnie złotą erą muzyki był koniec lat sześćdziesiątych i początek siedemdziesiątych, kiedy album był podstawowym środkiem muzycznego wyrazu. Wtedy właśnie muzycy wyzwolili się z 3-minutowego formatu popowej piosenki, zaczęli czerpać inspirację z jazzu i muzyki klasycznej i łączyli wszystko z duchem psychodelii, by stworzyć "dźwiękowe podróże". Tak chyba można to nazwać. Mój nowy album jest hołdem złożonym duchowi tamtych czasów. Znaleźć tu można wszystko począwszy od tematów filmowych a la Ennio Morricone, przez muzykę chóralną, ballady fortepianowe aż po 23-minutowy utwór progresywny inspirowany jazzem. Tym razem zaprosiłem do współpracy kilku muzyków jazzowych, do czego skłoniła mnie praca przy miksowaniu albumów King Crimson."

"Ktoś ostatnio zapytał mnie, czy tytuł mojego nowego albumu ma jakiś związek z Jeffem Buckleyem, ponieważ jedna z jego płyt nosiła tytuł "Grace", a on sam utonął. To oczywiście tylko zbieg okoliczności. Tytuł związany jest z opowieściami osób, które otarły się o śmierć kliniczną, szczególnie takich, które o mało co nie utonęły. Mówią, że kiedy toniesz, to po chwili walki, nadchodzi taki okres, kiedy niemal wpada się w stan odrętwienia, przychodzi ulga, otula cię spokój. Podobno dzieje się tak też kiedy umierasz z zimna. Ja traktuję to jako metaforę życia. Bez zbędnej pretensjonalności, chcę powiedzieć, że w pewnym sensie czuję jakbyśmy wszyscy tonęli. Życie obecnie jest tak intensywnym przeżyciem, że ma się wrażenie, iż w pewnym stopniu wszyscy toniemy w stresie i szybkim tempie współczesnego bytu. Osobiście czuję, że z wiekiem osiągnąłem niemal taki właśnie stan spokoju, że już mi nie zależy.  Nie zależy mi na tym, co inni sądzą o mojej muzyce albo czy ubieram się właściwie według opinii innych."

Tracklista "Grace For Drowning":

CD1:
1. Grace For Drowning (2.00)
2. Sectarian (8.00)
3. Deform to Form a Star (8.00)
4. No Part of Me (5.45)
5. Postcard (4.30)
6. Raider Prelude (2.30)
7. Remainder the Black Dog (9.15)

CD2:
1. Belle de Jour (3.00)
2. Index (4.45)
3. Track One (4.15)
4. Raider II (23.15)
5. Like Dust I Have Cleared From My Eye (8.00)

Płyta ukaże się w Polsce 26 września, dzięki firmie Wydawnictwo "Rock-Serwis" Piotr Kosiński.


 
Steven Wilson będzie promował album na trasie koncertowej, w ramach której pojawi się w Polsce na dwóch koncertach.

Artysta zaprosił do udziału w trasie i wspomagania go na scenie wyjątkowych muzyków: Marco Minnemanna - perkusja (gościł w Polsce z grupą UZ Eddiego Jobsona), Nicka Beggsa - bas (gościł z zespołem Steve'a Hacketta na festiwalu Ino-Rock 2010), Aziza Ibrahima (gitara), Gary’ego Husbanda (klawisze) oraz Theo Travisa (flet, saksofon). Występy będą miały bogatą oprawę multimedialną, nad którą właśnie pracuje Lasse Hoile.

Koncerty przebiegać będą pod hasłem "An evening with Steven Wilson", nie przewidziano udziału żadnych supportów.

"An evening with Steven Wilson" - Grace For Drowning Tour:

20.10.2011 - Poznań Klub "Eskulap"


Początek koncertu godz. 20.00

Ceny biletów:

Przedsprzedaż - 120 PLN
W dniu koncertu - 135 PLN

21.10.2011 - Kraków "Hala Wisły"

Wejście od godz. 19.00.
Początek koncertu godz. 20.30

Ceny biletów

Przedsprzedaż:
Płyta: 110,00 PLN
Miejsca siedzące nienumerowane: 140,00 PLN
Miejsca siedzące numerowane VIP: 170,00 PLN

W dniu koncertu:
Płyta: 125,00 PLN
Miejsca siedzące nienumerowane: 155,00 PLN
Miejsca siedzące numerowane VIP: 185,00 PLN

Magazyn Gitarzysta jest patronem koncertów.