„Make Music Not War”! Serce z tysiąca gitar dla Ukrainy podczas 20. Gitarowego Rekordu Świata we Wrocławiu!

Newsy
„Make Music Not War”! Serce z tysiąca gitar dla Ukrainy podczas 20. Gitarowego Rekordu Świata we Wrocławiu!

Już 1 maja na wrocławskim Rynku, podczas 20. edycji Gitarowego Rekordu Świata, gitarzyści ułożą wielkie serce z gitar w geście solidarności z Ukrainą, a na scenie zagra artysta nazywany ukraińskim Bobem Dylanem. Przez cały dzień trwać będzie także licytacja niezwykłej kolekcjonerskiej gitary namalowanej przez Szymona Chwalisza – zebrane środki przeznaczone zostaną na pomoc ukraińskim dzieciom, podopiecznym Fundacji ZOBACZ MNIE. 

Nic tak nie jednoczy jak muzyka. Podczas jubileuszowej edycji największego w Europie święta gitary entuzjaści gitarowych brzmień ułożą serce z instrumentów uniesionych w górę, aby okazać solidarność i wsparcie pogrążonej w wojnie Ukrainie. – Zagramy w tym roku w myśl hasła „Make Music Not War” i wyślemy w świat przekaz Uni-Vibe będący symbolem niesamowitej energii łączącej nas, gdy gramy razem, ale też łączącej wszystkich ludzi kochających muzykę i pragnących pokoju – mówi Leszek Cichoński, szef Największej Gitarowej Orkiestry Świata. Gitarowe serce, które powstanie podczas Rekordu, jest również symbolem trwającego we Wrocławiu Roku Dobrych Relacji.

Gitarowy flash mob odbędzie się 1 maja o godz. 15:00 na wrocławskim Rynku. Chwilę później na scenie głównej wystąpi Postman – multiinstrumentalista, songwriter i kompozytor. Nazywany ukraińskim Bobem Dylanem artysta jest jednym z najciekawszych przedstawicieli nowej ukraińskiej muzyki, ale i wrażliwym obserwatorem codziennego życia. Polskiej publiczności dał sie poznać podczas wspólnej trasy z zespołem Happysad, który również wystąpi 1 maja we Wrocławiu. Przez cały dzień gitarzyści będą też mogli robić zdjęcia na specjalnej ściance „Stand with Ukraine” i umieszczać je w sieci jako wyraz solidarności z Ukrainą.

Weź udział w licytacji, pomóż ukraińskim dzieciom i wygraj niezwykłą gitarę

Już po raz trzeci podczas Gitarowego Rekordu będzie można dołączyć do akcji charytatywnej „Pomagamy REKORDowo” i wygrać niezwykłą gitarę namalowaną przez Szymona Chwalisza, twórcę legendarnych woodstockowych gitar. Każdy, kto podczas trwania Gitarowego Rekordu Świata zakupi los w cenie 25 zł, może stać się właścicielem unikatowego instrumentu wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystkie środki zebrane w akcji „Pomagamy REKORDowo” zostaną przekazane na pomoc 200 ukraińskim uchodźcom, którzy znajdują się pod opieką Fundacji ZOBACZ MNIE.

Muzyczny hołd dla Tadeusza Nalepy, Andrzeja Nowaka i Ryszarda Riedla

Jubileuszowa edycja Gitarowego Rekordu pełna będzie wyjątkowych momentów. W związku z 15 rocznicą śmierci ojca polskiego bluesa, Tadeusza Nalepy, gitarzyści zagrają razem legendarny przebój „Kiedy byłem małym chłopcem”. Z kolei wykonaniem utworu „51” oddadzą hołd zmarłemu w tym roku Andrzejowi Nowakowi, gitarzyście grupy TSA, który był częstym gościem Gitarowych Rekordów we Wrocławiu. Nie zabraknie także „Wehikułu czasu” zagranego razem z zespołem Dżem i wspomnienia o Ryśku Riedlu.

Aby wziąć udział w 20 edycji Rekordu wystarczy mieć gitarę i znać 5 podstawowych akordów: C G D A E. Liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Aby pobić Gitarowy Rekord Świata we wspólnym wykonaniu utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa, potrzeba w tym roku minimum 7424 instrumentów strunowych. Instruktaż do nauki utworów granych razem 1 maja znajduje się na stronie: www.leszekcichonski.pl/rozgrzewka. Po oficjalnej próbie ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Świata rozpoczną się koncerty gwiazd w ramach największego wrocławskiego festiwalu 3-Majówka, który od lat towarzyszy Rekordowi. W kompleksie Hali Stulecia oraz na Pergoli przy ul. Wystawowej 1 wystąpi m.in. Dire Straits Legacy – zespół złożony z muzyków oryginalnego składu zespołu Dire Straits. Będzie to ich jedyny koncert w Polsce. Dla gitarzystów biorących udział w biciu Gitarowego Rekordu Świata 2022 przewidziane są ulgowe bilety na koncerty.

Szczegóły: www.heyjoe.pl