20. Gitarowy Rekord Świata już w niedzielę! Niezbędnik Gitarzysty

Koncerty
2022-04-28
20. Gitarowy Rekord Świata już w niedzielę! Niezbędnik Gitarzysty

Cztery sceny, gitarowe miasteczko w sercu Wrocławia i światowe gwiazdy – tak zapowiada się jubileuszowa edycja Gitarowego Rekordu Świata. Już w niedzielę, 1 maja, tysiące gitarzystów po raz 20. zagra wspólnie legendarne „Hey Joe” Jimiego Hendrixa, a Wrocław stanie się stolicą gitary. Finałem gitarowego święta będą koncerty gwiazd w ramach 3-Majówki. Wystąpi m.in. zespół Dire Straits Legacy. Organizatorzy przygotowali informacje praktyczne dla gitarzystów.

Pierwsza edycja Gitarowego Rekordu odbyła się z inicjatywy Leszka Cichońskiego w 2003 roku. Słynny przebój Jimiego Hendrixa pt. „Hey Joe” zagrało razem 588 gitarzystów. W 2019 roku było ich już 7423 – to największa liczba uczestników w historii festiwalu. Po dwóch latach edycji specjalnych spowodowanych pandemią Gitarowy Rekord Świata powraca na wrocławski Rynek. Będzie się działo.

Nie tylko rekord. Scena Antyradia, wirtuozi gitary i Uni-Vibe dla Ukrainy

Udział w największym na świecie święcie gitary jest bezpłatny. Zagrać może każdy. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godz. 10.00 w punktach rejestracji w okolicy pomnika Aleksandra Fredry w Rynku. Aby zaoszczędzić czas, warto wcześniej wysłać zgłoszenie przez stronę www.heyjoe.pl. Oficjalna próba ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Świata 2022 zaplanowana jest na godz. 16:00, ale festiwalowe miasteczko ruszy już 1 maja z samego rana.

O godz. 10:00 gitarowe święto zainauguruje Scena Antyradia, na której usłyszymy wybrane w plebiscycie gitarowe hity wszech czasów i zobaczymy mistrzowskie pokazy wirtuozów gitary oraz zespół Happysad w roli nauczycieli muzyki. Na głównej scenie Leszek Cichoński poprowadzi koncerty z udziałem czołówki polskich gitarzystów (m.in. Mietek Jurecki, Marek Raduli, Wojtek Pilichowski, Marek Napiórkowski, Jacek Królik) i gości zagranicznych (m.in. LeBurn Maddox, Marco Bartoccioni i Kenny Carr – gitarzysta Raya Charlesa), a także słynnych muzycznych rodzin – Rekord pomogą pobić m.in. Jose Torres z synem i rodzina Baronów – saksofonista Piotr, trębacz Adam i gitarzysta Aleksander, znany z programu The Voice of Poland. Usłyszymy m.in. legendarny przebój „Kiedy byłem małym chłopcem” w hołdzie dla Tadeusza Nalepy, „51” – pamięci Andrzeja Nowaka z grupy TSA, „Wehikuł czasu”, który gitarzyści zagrają wspólnie z zespołem Dżem oraz „Zawsze tam gdzie Ty” z Janem Borysewiczem.

Na mniejszych scenach rozmieszczonych w Rynku i okolicach odbywać się będą koncerty gitary klasycznej, jazzowej, flamenco, ukulele oraz piosenek z filmowych bajek Disneya dla najmłodszych fanów gitary. Będą przystanki poezji śpiewanej, Zaułek Bardów i wspólne muzykowanie z ulicznymi grajkami. Szczegółowy program imprez i gitarowych atrakcji znajduje się na stronie: https://heyjoe.pl/2022/04/22/program-grs2022/

O godz. 15:00 gitarzyści zgromadzeni na Rynku ułożą wielkie serce z instrumentów uniesionych w górę, aby okazać solidarność i wsparcie pogrążonej w wojnie Ukrainie. – Zagramy w tym roku z intencją „Make Music Not War” i wyślemy w świat pozytywny przekaz Uni-Vibe (Uniting Vibration) będący symbolem niezwykłej energii łączącej nas, gdy gramy razem, ale też łączącej wszystkich ludzi kochających muzykę i pragnących pokoju– mówi Leszek Cichoński. Gitarowe serce, które powstanie podczas Rekordu, jest również symbolem trwającego we Wrocławiu Roku Dobrych Relacji

Gitara z pudełek po cygarach, tematyczne strefy i autografy

Jubileuszowy program Gitarowego Rekordu to także liczne warsztaty i tematyczne strefy rozrywki. Będzie można nauczyć się grać na gitarze elektrycznej, klasycznej, flamenco, fingerstyle i ukulele, a także zrobić gitarę z... pudełek po cygarach. Zobaczymy też, jak w ciągu trwania imprezy powstanie kompletna gitara elektryczna, która będzie jedną z nagród w tradycyjnych konkursach na gitarę z „byle czego” i najlepsze gitarowe przebranie. W Zielonej Strefie Gitary będzie można wytworzyć prąd, aby zasilić swoją gitarę, a w strefie Pod prądem na placu Solnym, razem z mistrzami gitary, przetestować możliwości wzmacniaczy gitarowych. Na najmłodszych czeka Strefa Gitarowych Krasnoludków z licznymi atrakcjami oraz Gitarowe Kino. Podczas jubileuszowej 20. edycji imprezy nie zabraknie okazji do rozmów z artystami, autografów i wspólnych zdjęć. Po swoich występach artyści dostępni będą dla publiczności w Strefie Gitarowej Sławy.

1 maja na stronie www.heyjoe.pl prowadzona będzie transmisja internetowa gitarowej imprezy.
Osoby, które nie przyjadą do Wrocławia mogą dołączyć do Największej Gitarowej Orkiestry Świata grając online.

Koncerty Gwiazd na 3-Majówce. Ulgowe bilety dla uczestników Rekordu

Na wrocławskim Rynku pojawią się też muzycy zespołu Dire Straits, którzy później dadzą pełny koncert jako DIRE STRAITS LEGACY w ramach największego wrocławskiego festiwalu 3-Majówka 2022 od lat towarzyszącemu Rekordowi. W dniach 1-3 maja w kompleksie Hali Stulecia i Pergoli wystąpią również EPICA - holenderska gwiazda symfonicznego metalu , KORPIKLAANI - folk-metalowa grupa z Finlandii, MORCHEEBA - legenda triphopu z Londynu, król muzyki bałkańskiej - SHANTEL & BUCOVINA CLUB ORKESTAR oraz cała czołówka polskiej sceny muzycznej - Kult, Dżem. Pidżama Porno, Nocny Kochanek, Happysad, Nosowska, Brodka, Daria Zawiałow, Kwiat Jabłoni, Vito Bambino, Artur Rojek i wielu innych. Szczegółowy program znajdziecie na stronie: na stronie: www.3-majowka.pl. Dla gitarzystów, którzy bić będą Rekord przewidziane są bilety i karnety z 30% zniżką dostępne przy rejestracji.

Informacje praktyczne

Aby wziąć udział w Gitarowym Rekordzie Świata, wystarczy mieć instrument strunowy i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do wykonania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.
Nie trzeba być pełnoletnim. Do rekordu liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Dla gitarzystów elektrycznych przygotowany będzie specjalny sektor z możliwością podłączenia do prądu. Na miejscu działać będzie również wypożyczalnia gitar, a na czas koncertów 3-Majówki instrumenty będzie można zostawiać w przechowalni gitar w Hali Stulecia. Na stronie www.leszekcichonski.pl/rozgrzewka znajdują się instruktaże gry utworów, które będą wykonywane podczas Gitarowego Rekordu Świata. Spotkajmy się 1 maja we Wrocławiu - Mieście Gitary!

Więcej informacji:

WWW: www.heyjoe.pl
FB: @GitarowyRekord
IG: @gitarowy_rekord_guinnessa

Koncerty