Placebo – pierwszy nowy singiel od 5 lat

Newsy

Magazyn Gitarzysta

Placebo – pierwszy nowy singiel od 5 lat

Grupa Placebo ogłasza dziś swój pierwszy nowy singiel od pięciu lat. Posłuchaj numeru "Beautiful James"!


Przez ponad 25 lat i z ponad 13 milionami sprzedanych płyt na koncie, zespół pokazał, że jest mistrzem w rejestrowaniu stanów ludzkiej kondycji. Unikalny sposób analizowania zarówno wszelkich niedoskonałości jak i piękna, sprawił, że przez długi czas ich twórczość była ostoją dla tych, którzy czuli, że sidła tradycji i mainstreamu są niczym innym jak pułapką. Placebo nadal rzuca światło na te społeczne aspekty, które są zbyt często postrzegane przez niektórych ze sceptycyzmem w najlepszym razie, a w najgorszym - z nienawiścią.

Nowy singiel "Beautiful James", który narodził się w świecie tak podzielonym, jak nigdy dotąd, brzmi przejmująco. Na tle rozpadających się globalnych stosunków, niekwestionowanych nadużyć w Internecie i powszechnego strachu wśród ograniczonych umysłowo przed tym, czego nie mogą zrozumieć, „Beautiful James” niesie ze sobą przesłanie sprzeciwu, które ma na celu normalizację i celebrację nieheteronormatywnych związków.

Jeśli piosenka ma drażnić tych o ciasnych horyzontach, niech tak będzie. Ale dla mnie najważniejsze jest, aby każdy słuchacz odkrył w niej swoją własną, osobistą historię – naprawdę nie chcę ci mówić, co masz czuć.

- konemtuje Brian Molko.Przy tworzeniu utworu "Beautiful James" zespół odwrócił swój proces twórczy. Oznaczało to podejście do ich wspólnej pracy w nowy sposób, zaczęło się od obrazów/zdjęć i tytułu piosenki, które wywoływały pewne uczucie – na długo przed powstaniem jakiejkolwiek muzyki. Powstała w ten sposób piosenka jest równie potężna, co delikatna – wyzywające, stworzone przez glazurę bezsenności, dzieło sztuki.

Placebo to jeden z najważniejszych alternatywnych zespołów rockowych ostatnich 25 lat, który do tej pory sprzedał 13 milionów albumów na całym świecie. Debiutancki krążek formacji pomógł utorować drogę do zmiany warty w brytyjskiej muzyce, działając jak przeciwwaga do britpopu i inspirując pokolenie zespołów do pójścia w ślady Placebo. Formacja zapisała się w historii muzyki brytyjskiej pięcioma albumami, które znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt, grupa współpracowała też z takimi legendami muzyki jak David Bowie, Robert Smith i Michael Stipe. Formacja grała wyprzedane trasy koncertowe i występowała w roli headlinerów festiwali muzycznych na całym świecie.

W 1996 roku, gdy Wielka Brytania była przesiąknięta britpopem, Placebo było psycho-seksualnym dziwadłem o dwuznacznej seksualności. Zaledwie dwa lata po debiutanckim koncercie Placebo (Rock Garden, styczeń 1995) i 12 miesięcy po wydaniu pierwszego singla ('Bruise Pristine'), zespół wydał definiujący ich karierę numer 'Nancy Boy' i docenioną przez krytyków debiutnacką płytę, która pokryła się platyną.

Dwa lata po debiucie, w czasach, gdy rządził stadionowy rock, Placebo byli samotną latarnią narkotycznego blasku - spędzali czas z Davidem Bowie i pojawili się w filmie Todda Haynesa "Velvet Goldmine". Mrocznie uwodzicielski drugi album grupy "Without You I'm Nothing" sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. Album zawierał singiel z Top 5 "Pure Morning" oraz kultowy "Every You Every Me". Kulminacją kampanii promującej album było wspólne z Davidem Bowie koncertowe wykonanie utworu "20th Century Boy" podczas rozdania nagród BRIT Awards w 1999 roku.

W 2000 roku ukazał się triumfalny "Black Market Music", electro punkowy pop w stylu Blondie, a takie utwory jak "Taste In Men", "Slave To The Wage" i kontrowersyjny, nawiązujący do narkotyków "Special K", trafiły na brytyjskie i światowe zestawienia Top 20 .

Czwarty album Placebo, "Sleeping With Ghosts" wydany w 2003 roku, osiągnął status podwójnej platyny we Francji, Platynowej Płyty w Niemczech i Złotego Albumu w Wielkiej Brytanii. Płyta znalazła się na listach przebojów Top 20 w szesnastu krajach, do czego przyczynił się m. in. przebojowy singiel "The Bitter End”. Kolejnym przełomowym momentem był wyprzedany koncert w Bercy w Paryżu dla 18 000 ludzi w listopadzie 2003 roku. Występ został sfilmowany i wydany jako pierwsze oficjalne koncertowe DVD formacji, "Soulmates Never Die (Live in Paris)", które stało się najlepiej sprzedającym się rockowym koncertowym DVD w 2004 roku w Virgin Records.

"Meds”, piąty album Placebo, ukazał się w 2006 roku i sprzedał się w ponad 1,1 miliona egzemplarzy na całym świecie, osiągając status Platynowej Płyty w Niemczech i Francji oraz Złotej Płyty w Wielkiej Brytanii. Największe wydarzenie w karierze zespołu miało miejsce w tym samym roku, kiedy to grupa wystąpiła jako headliner Rock Am Ring w Niemczech, potwierdzając tym samym status zespołu jako regularnego headlinera światowych festiwali. Kolejnym przełomowym wydarzeniem w historii grupy były dwie wyprzedane noce w paryskim Bercy, gdzie zagrali dla ponad 36 000 ludzi.

Nagrany w ciągu 3 miesięcy z producentem Dave'em Bottrillem, szósty studyjny album Placebo "Battle For The Sun", ukazał się w czerwcu 2009 roku. Płyta, na której grupa przekroczyła wcześniej wyznaczone granice, była zaskakująca, energetyczna i wyznaczyła zupełnie nową erę dla zespołu. Przez dwa tygodnie grupa zajmowała pierwsze miejsce na European Billboard Chart, zdobyła pierwsze miejsca na listach przebojów w 10 krajach i na Top 5 w kolejnych 20. Podczas MTV European Music Awards 2009 formacja odebrała nagrodę dla najlepszej alternatywnej grupy, ugruntowując swoją pozycję jednego z najlepszych zespołów rockowych na świecie.

"Loud Like Love" był siódmym studyjnym albumem zespołu, płyta wyprodukowana była przez Adama Noble'a, a ukazała się w 2013 roku. Zespół nieprzerwanie koncertował na całym świecie, grając dla ponad miliona ludzi w Australii, Ameryce Łacińskiej, Ameryce Północnej, Europie i Azji. Grupa odbyła też dziesięciodniową trasę po Rosji, która została udokumentowana i zaowocowała filmem "Alt Russia", który zdobył 5 nagród na festiwalach filmowych.

Placebo świętowało dwudziestolecie swojego istnienia, wydając retrospektywny album „A Place For Us To Dream", 7 października 2016 r. oraz nowy materiał w postaci EPki "Life 's What You Make It" z 6 nowymi utworami, w tym singlowe "Jesus' Son" i cover Talk Talk "Life 's What You Make It".

Wkrótce po wydaniu płyty odbyła się wielka światowa trasa koncertowa "20 Years of Placebo", która trwała przez cały 2017 rok.
A przeskakując do 2021 roku, zespół zakończył prace nad swoim ósmym studyjnym albumem, a na horyzoncie pojawiła się nowa muzyka.