Pat Metheny prezentuje "Four Paths of Light"

Newsy
Pat Metheny prezentuje "Four Paths of Light"

Już 5 marca, Pat Metheny rozpocznie następny rozdział w swojej karierze twórczej. Do serwisów streamingowych i na sklepowe półki trafi wówczas najnowszy album artysty - "Road To The Sun".

Płyta "Road To The Sun" jest zbiorem dwóch wieloczęściowych suit, napisanych przez Metheny'ego i wykonanych przez pięciu czołowych, współczesnych gitarzystów klasycznych. Pod koniec zeszłego roku Metheny podzielił się fragmentem utworu tytułowego „Road To The Sun" w wykonaniu Los Angeles Guitar Quartet.

Dziś powraca, by zapowiedzieć czteroczęściową solową suitę gitarową „Four Paths of Light" w wykonaniu laureata nagrody Grammy - Jasona Vieaux. Tym albumem Pat debiutuje jako kompozytor muzyki kameralnej, jednocześnie poszerzając zbiór swoich dzieł, które do tej pory, zdobyły uznanie w wielu gatunkach muzycznych, od jazzu i rocka po country i new age.

 

Współpracując z Jasonem Vieaux, Metheny łączy się z gitarzystą, który (jak sam to ujął) „był jednym z moich ulubionych muzyków od pierwszej chwili, gdy go usłyszałem", dodając, że Vieaux „wyróżnia się w graniu fragmentów graniczących z techniczną niemożliwością."

Jason Vieaux dodaje, że „praca z Patem była moim marzeniem. Mimo, że znam na pamięć tak wiele jego improwizowanych solówek, kompozycyjny aspekt jego muzyki był zawsze najważniejszy... kiedy artysta o randze Pata, pisze nie tylko merytoryczne dzieło, ale utwór, który wymaga prawdziwej wirtuozerii i jest opatrzony jego znakiem jakości, to jest to wielki moment dla gitary klasycznej".

 

Metheny o albumie Road To The Sun: "Gdy zabrałem się do pisania, muzycy z LAGQ stwierdzili, że ucieszyłby ich utwór pięcio a nawet siedmiominutowy. Zanim się spostrzegłem, rozrósł się do złożonej, trzydziestominutowej, sześcioczęściowej „rozprawy" na cztery gitary. Nie mogłem przestać wyobrażać sobie jak moje nuty zabrzmią w interpretacji tych czterech wyjątkowych muzyków. Ten utwór dosłownie „wylał się" ze mnie. Jednak, sięgając po materiały, które sugerowała taka instrumentacja i konkretni wykonawcy równie mocno starałem się zachować ten rodzaj narracji, muzycznej opowieści, do którego zawsze dążę w swoich utworach, niezależnie od ich opracowania".

Lista utworów:

1. Jason Vieaux – Pat Metheny: Four Paths of Light, Pt. 1
2. Jason Vieaux – Pat Metheny: Four Paths of Light, Pt. 2
3. Jason Vieaux – Pat Metheny: Four Paths of Light, Pt. 3
4. Jason Vieaux – Pat Metheny: Four Paths of Light, Pt. 4
5. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 1
6. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 2
7. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 3
8. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 4
9. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 5
10. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 6
11. Pat Metheny – Arvo Pärt: Für Alina (arr. Pat Metheny for 42 string guitar)

Wydając ponad czterdzieści albumów w całej karierze, 20-krotny zdobywca nagrody Grammy, Pat Metheny jest jedynym artystą, który otrzymał tę nagrodę w 12 różnych kategoriach, w tym między innymi w kategorii Best Rock Instrumental, Best Contemporary Jazz Recording, Best Jazz Instrumental Solo i Best Instrumental Composition.

Zdjęcie: Dariusz Ptaszyński