Pat Metheny zapowiada album "Road To The Sun"

Newsy
Pat Metheny zapowiada album "Road To The Sun"

5 marca 2021 ukaże się najnowszy album Pata Metheny'ego, zatytułowany "Road To The Sun".

Na swoim najnowszym albumie, "Road To The Sun", Metheny po raz kolejny zaskakuje nas swoją – wydawałoby się – niczym nieograniczoną zdolnością do malowania nowych pejzaży, w których jednak zachowuje swoje charakterystyczne brzmienie. Album zawiera kompozycje wykonywane przez pięciu czołowych gitarzystów świata, które na nowo zacierając granice między gatunkami, jednocześnie odkrywają nowe aspekty i osobistego języka kompozytora.

Wykonanie czteroczęściowej solowej suity na gitarę klasyczną, zatytułowanej "Four Paths Of Light", Metheny powierzył Jasonowi Vieaux, zdobywcy nagrody Grammy. Centralnym elementem albumu jest natomiast sześcioczęściowy utwór "Road To The Sun" w wykonaniu Los Angeles Guitar Quartet (LAGQ), również laureatów Grammy. Według Metheny'ego to "jeden z najlepszych zespołów na świecie".

 

Metheny o albumie Road To The Sun: "Gdy zabrałem się do pisania, muzycy z LAGQ stwierdzili, że ucieszyłby ich utwór pięcio a nawet siedmiominutowy. Zanim się spostrzegłem, rozrósł się do złożonej, trzydziestominutowej, sześcioczęściowej „rozprawy" na cztery gitary. Nie mogłem przestać wyobrażać sobie jak moje nuty zabrzmią w interpretacji tych czterech wyjątkowych muzyków. Ten utwór dosłownie „wylał się" ze mnie. Jednak, sięgając po materiały, które sugerowała taka instrumentacja i konkretni wykonawcy równie mocno starałem się zachować ten rodzaj narracji, muzycznej opowieści, do którego zawsze dążę w swoich utworach, niezależnie od ich opracowania".

Lista utworów:

1. Jason Vieaux – Pat Metheny: Four Paths of Light, Pt. 1
2. Jason Vieaux – Pat Metheny: Four Paths of Light, Pt. 2
3. Jason Vieaux – Pat Metheny: Four Paths of Light, Pt. 3
4. Jason Vieaux – Pat Metheny: Four Paths of Light, Pt. 4
5. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 1
6. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 2
7. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 3
8. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 4
9. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 5
10. Los Angeles Guitar Quartet – Pat Metheny: Road to the Sun, Pt. 6
11. Pat Metheny – Arvo Pärt: Für Alina (arr. Pat Metheny for 42 string guitar)

Wydając ponad czterdzieści albumów w całej karierze, 20-krotny zdobywca nagrody Grammy, Pat Metheny jest jedynym artystą, który otrzymał tę nagrodę w 12 różnych kategoriach, w tym między innymi w kategorii Best Rock Instrumental, Best Contemporary Jazz Recording, Best Jazz Instrumental Solo i Best Instrumental Composition.

Zdjęcie: Dariusz Ptaszyński

Powiązane artykuły