Wardruna zapowiada nowy album

Newsy
Wardruna zapowiada nowy album

"Kvitravn", czyli "White Raven", taki tytuł będzie nosić nowa płyta norweskiego zespołu Wardruna, która ukaże się 5 czerwca 2020 r.

Płyta "Kvitravn" kontynuuje opowieść Wardruny tam, gdzie zakończyła ją trylogia Runaljod, stanowi jednak nowy rozdział w rozwoju unikalnego brzmienia zespołu. Bogate brzmienie nowej płyty Wardruny nie wynika jedynie z użycia historycznych instrumentów takich jak lira kravik, lira z Trossingen, tagelharpa, sotharpa, langeleik, chrotta, róg, lur, flet czy moraharpa, ale jest też związane z gościnnym udziałem znanych norweskich artystów ludowych jak Kirsten Bråten Berg, jeden z najważniejszych kustoszy tradycyjnych pieśni norweskich. Jedenaście utworów na "Kvitravn" opowiada historie pełne nordyckiej magii, zwierząt przewodników, cieni, natury, animizmu oraz mądrości, która przebija przez mity, sagi i pieśni Północy.

Założyciel Wardruny, Einar Selvik tak mówi o nowym albumie: "Każdy może skopiować i odtworzyć przeszłość, ale to, żeby naprawdę pojąć starodawne myśli, narzędzia i metody działania i zrozumieć jak mogą one być wykorzystane w procesie twórczym jest niezwykłym wyzwaniem i moim głównym celem. Choć tytuł płyty to moje totemiczne imię, w tym kontekście nie ma ono ze mną tak dużo wspólnego – odnosi się bardziej do symboliki i legend poświęconym świętym białym zwierzętom, które można znaleźć w kulturze nordyckiej oraz innych obszarów świata. Tym wybranym zwierzętom – krukowi, wężowi, niedźwiedziowi, łosiowi, reniferowi, słoniowi czy lwu – tradycyjnie przydaje się rolę proroczą. Są one postrzegane jako wysłańcy niosący wiadomości i budujący mosty między światami".

Pierwszy utwór z "Kvitravn" poznamy 21 lutego. Premiera albumu będzie mieć miejsce na specjalnym koncercie 11 czerwca w niemieckim Gelsenkirchen Amphitheater.

Wardruna wystąpi w Polsce w tym roku na dwóch koncertach – 3 maja w poznańskiej Sali Ziemi i 4 maja w krakowskim ICE Congress Center. Obydwa koncerty są wyprzedane.